برنامه ریزی مجالس

بسیاری از عروس و دامادهایی که قصد برگزاری جشن عروسی خود را دارند به دنبال راهنمای حرفه‌ای هستند که اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنند. باید گفت که تیم‌های برنامه ریزی مجالس از بهترین انتخاب‌های هر زوجی بشمار می‌روند که قصد برپایی مراسم عروسی، عقد یا نامزدی را دارند. این برنامه ریزی مختص به تیم تشریفات مجالس است.

این کسب و کار با پشتیبانی گرفتن از تخصص و ارتباطات خود می‌تواند در تمامی مراسم و مجلس شما، بهترین راهنمایی‌ها را ارائه دهد. لذا اگر شما هم به دنبال چنین پشتیبانی و برنامه ریزی هستید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

با تشریفات و برنامه ریزی مجالس آشنا شوید

در مورد گروه تشریفات می‌توان گفت که این تیم تخصصی وظیفه برنامه ریزی مراسم عروسی را از ابتدا تا انتها به عهدا دارند. این گروه با برنامه‌ریزی‌هایی که می‌کند یک تصویر کلی از فرآیند جشن را به متقاضیان که همان عروس و داماد باشند، ارائه می‌دهد. با در اختیار گذاشتن میزان بودجه این گروه شروع به انتخاب محل برگزاری جشن و مراسم شما که اصلی‌ترین عنوان را دارد، متناسب با سلیقه و انتظارات عروس و دامادها می‌کند.

با این وجود موضوع به انتخاب مکان ختم نمی‌شود و تازه کار این گروه برنامه ریزی مراسم عروسی شروع شده است. در واقع جشن عقد یا عروسی می‌تواند یکی از بهترین اتقاق‌های عمر هر کسی باشد که به طبع با چالش‌هایی روبرو است. از برنامه‌ریزی زمانی گرفته تا انتخاب لباس و تهیه و تدارک مایحتاج جشن همگی نیاز به مدیریت و برنامه‌ریزی دارند.

گروه تشریفات و برنامه‌ریزی در کنار شما حضور خواهد داشت که علاوه بر مدیریت کردن تمام این موارد، جشنی را طراحی کند که متناسب با خود شما باشد. اینکه بخواهید تمام وظایف عروسی را به دوش بکشید کمی کار سخت و چالش برانگیزی است.

برنامه ریزی مجالس

گروه برنامه ریزی مراسم عقد و عروسی چه کمکی به ما می‌کند؟

با وجود توضیحاتی که در حیطه کار گروه‌های تشریفاتی به آن اشاره کردیم در ادامه به شکل لیست تمامی کمک‌ها و وظایفی که این گروه در مراسمات شما به عهده می‌گیرند را ارائه خواهیم داد.

 • ترسیم جدول زمان بندی از بخش‌های مختلف جشن به صورت دقیق
 • پیشنهاد و مشاوره اقتصادی برای سبک‌های مختلف با بودجه‌های مختلف
 • مدیریت کردن بودجه مورد نظر شما برای برنامه‌هایی که با هم به توافق می‌رسید
 • رزرو تالار، باغ عکاسی، آتلیه و سالن زیبایی
 • هماهنگی‌های لازم با گروه خدمات تشریفات
 • طراحی ایده و جزئیات جدید مطابق با خواسته شما
 • نظارت و مدیریت حین اجرای مراسم عروسی
 • تجربیات تخصصی مورد نیاز جشن را در اختیار عروس و دامادها می‌گذارند تا مراسم به بهترین شکل شروع و پایان یابد

در کل می‌توان گفت که خدماتی که گروه برنامه ریز و تشریفاتی ارائه می‌دهد برای افرادی که احساس می‌کنند استرس زیادی برای برپایی جشن خود خواهند داشت یا به دلیل مشغله‌هایی که دارند قادر به برنامه‌ریزی برای عروسی نیستند، بسیار مناسب است. لازم به ذکر است که ممکن است افراد به هر دلیلی نیاز به مشورت و کمک در این زمینه داشته باشند که باز هم انتخاب گروه‌های تشریفاتی و برنامه‌ریز مراسم می‌تواند کمک بسیاری به عروس و دامادها کند.

برنامه ریزی مراسم عروسی

مقدمات برنامه ریزی مجالس شامل چه مواردی می‌شود؟

همانطور که گفتیم مانند هر رویداد رسمی و غیر رسمی دیگری، مجالس عروسی هم نیازمند برنامه‌ریزی و طی کردن مراتب خودش هست. در ادامه به برخی از این عناوین اشاره خواهیم کرد.

֎ انتخاب تاریخ عروسی

اینکه بخواهید عروسی خود را در باغی سرسبز یا مکان به سفیدی برف بگیرید کاملا بستگی به خود شما دارد. پیشنهاد می‌شود در انتخاب تاریخ عروسی انعطاف از خود نشان دهید و چند تاریخ جایگزین را در نظر داشته باشید. برخی خانواده‌ها دنبال این هستند که عروسی در روز مناسبت دار و فرخنده اتفاق بیفتد. در این مورد باید گفت که انتخاب این تاریخ‌ در برخی موارد نیاز به هزینه بیشتر یا رزرو از چند ماه قبل دارد.

֎ مشخص کردن بودجه مراسم

بسیاری از افراد تمام پس انداز خود را صرف همین یک شب می‌کنند یا با العکس می‌خواهند با کمترین هزینه بهترین مراسم را از خود یا تیم تشریفات انتظار دارند. برای نتیجه بهتر در تعیین بودجه چهار نکته را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

 • با اعضای خانواده و دوستانی که تازگی مراسم عروسی داشته‌اند مشورت بگیرید
 • حداقل هزینه‌ها به علاوه تجملات را نسبت به عرف و توان مالی دو طرف در نظر بگیرید
 • در صرف هزینه خود اولویت بندی داشته باشید. برای مثال ممکن است برای برخی آتلیه بیشتر از خود تالار اهمیت داشته باشد یا بر عکس!
 • در بسیاری از مراسم‌ها دیده می‌شود که یک سری هزینه‌ها ناخواسته و پیش بینی نشده اتفاق می‌افتند. برای برطرف کردن این موضوع 10% بودجه را هم به هزینه‌های پیش‌بینی نشده اختصاص دهید.

֎ تهیه کردن لیست دعوتی‌ها

تهیه کردن لیست مهمان‌ها به نوع مراسم و میزان بودجه شما مرتبط است. عروس و داماد‌ها در کنار یکدیگر می‌تواند افراد را داخل این لیست اضافه یا حذف کنند. ساقدوش عروس و داماد می‌توانند کمک بسیاری به دو طرف بکنند؛ پس در این لیست آن‌ها را هم از قلم نیندازید.

برنامه ریزی مراسم عقد

֎ انتخاب مراکز خدماتی

منظور از مراکز خدماتی تمامی بخش‌ها و خدماتی است که در برگزاری مراسم عروسی به شما سرویس می‌دهند. این بخش شامل تالار، آرایشگاه، آتلیه، مزون عروس و … می‌شود. در مورد انتخاب این مراکز برنامه ریزی مجالس لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • در زمان مناسب و بموقع شروع به برگزاری اقدامات اولیه مراسم خود بکنید. پیشنهاد می‌شود سه تا چهار ماه زودتر شروع کنید.
 • در انتخاب گروه تشریفاتی عجله نکنید. قیمت و کیفیت کار چند گروه مختلف را در کنار هم بررسی کنید
 • مرکز تشریفات و برنامه‌ریزی را انتخاب کنید که مشتری مدار باشند و شما حس خوبی نسبت به کار آن‌ها داشته باشید
 • حتی اگر اصرار زیاد برای انتخاب یک گروه تشریفاتی دارید، یک انتخاب جایگزین را در کنار آن داشته باشید
 • در قرارداد خود مواردی مثل مبلغ، تاریخ، پرداخت و شرایط کنسلی را قبل از امضا حتما چک کنید

سخن پایانی

با وجود شوق برگزاری مراسم‌هایی چون عروسی نباید تصمیم‌های مهم این چنینی را عجله‌ای و بدون کمک و برنامه ریزی مجالس انجام دهید. چرا که درصد خطای شما به علت‌های مختلف بیشتر از تخصص تیم‌های برنامه‌ریز و تشریفات مجالس است. در این راستا سعی کنید در انتخاب برگزار کنندگان مراسم‌های مهم زندگی خود دقت کافی را داشته باشید. تشریفات باغ ویالون با سابقه ای طولانی مدت و دارا بودن تخصص های لازم برای به سرانجام رسیدن مجالس شما به بهترین نحو می‌باشد.