تشریفات ختم

بدون شک مراسم ختم و ترحیم غم انگیزترین نوع مراسمات است که توسط خانواده متوفی برگزار می‌شود. امروزه این مراسم توسط تیم حرفه‌ای تشریفات ختم انجام‌ می‌شود که کمی از مسئولیت‌های این مراسم از روی دوش خانواده داغدیده زمین گذاشته شود.

تیم تشریفات مراسم ختم با ارائه خدمات متنوع همچون: چاپ بنر و اعلامیه ترحیم، آماده سازی تاج گل مخصوص مراسم ختم، تهیه پک میوه، حلوا، خرما، فیلمبرداری از مراسم ختم و غیره این مراسم را به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با خدمات تشریفات ترحیم با ما همراه باشید. 

خدمات تشریفات ختم شامل چه مواردی می‌شوند؟

تیم تشریفاتی که برای مراسم ختم انتخاب می‌شود، باید با ارائه خدمات متنوع، رضایت مخاطب را جلب کند. این تیم همچون تیم تشریفات باغ تالار ویولن از حرفه‌ای‌ترین و کارآزموده ترین افراد تشکیل شده است که هر کدام از آنها وظیفه برگزاری قسمتی از مراسم را برعهده دارند.

خدمات تشریفات ختم

تیم تشریفات مراسم ختم غیر از این مراسم برای سایر مجالس شاد نیز خدمات ویژه‌ای را ارائه می‌دهد. برای آشنایی با این خدمات در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

֎ خدمات مربوط به گل آرایی مراسم ختم و و شمع آرایی مراسم

یکی از خدمات بسیار مهمی که باید به‌صورت تخصصی توسط تشریفات ختم انجام شود، گل آرایی فضای داخلی و خارجی و شمع آرایی مراسم است. در این مراسم گل آرایی با روبان مشکی و اغلب با گل‌هایی به‌رنگ سفید انجام‌می‌شود.

نحوه گل آرایی این مراسم نیز بیشتر به‌صورت یک استندی از گل‌های سفید داوودی، رز، لیلیوم، گلایل، آنتوریوم و ارکیده صورت‌می‌گیرد. این گل‌ها با سبک بسیار ساده یا مجلسی با یکدیگر ترکیب می‌شوند و ممکن است با سلیقه صاحب مجلس، تغییراتی جزئی در طراحی آنها صورت گیرد.

شمع آرایی نیز یکی از خدماتی است که توسط این گروه انجام‌می‌شود که فضای دنجی در داخل محل برگزاری مراسم را به چیدن شمع‌های مشکی اختصاص می‌دهند. همچنین شمع آرایی روی سنگ قبر نیز فضایی عرفانی ایجاد می‌کند و در تسکین غم و اندوه صاحب عزا مؤثر است.

گل آرایی تشریفات مراسم ختم

֎ خدمات پذیرایی از مهمانان 

بدون شک خانواده متوفی در روز مراسم سوم و هفتم از نظر روحی قادر به مدیریت و برنامه‌ریزی برای پذیرایی از مهمانان نیست. به همین دلیل انتخاب یک تیم قوی تشریفات به آنها کمک می‌کند که مراسم ترحیم را به‌صورت آبرومندانه برگزار کنند.

یکی از خدمات بسیار مهمی که توسط تیم تشریفات ختم ارائه می‌شود، تهیه میان‌وعده، بسته بندی میوه‌ها است. این تیم وظیفه خرید میوه، شستن و پکیج کردن آنها را نیز برعهده دارد و باید از باکیفیت‌ترین میوه‌ها برای پذیرایی از مهمانان استفاده کند.

همچنین خرید یا درست کردن حلوا، خرما، باقلوا، آب میوه‌های خاص، ناهار و شام نیز برعهده تیم تشریفات ترحیم است. این تیم با در نظر گرفتن هزینه‌های مد نظر صاحب عزا، بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات پذیرایی را به آنها ارائه می‌دهد.

برخی از مهمانان ممکن است از راه دور به مراسم آمده باشند که در این صورت تهیه غذا نیز جز خدمات این تیم به‌شمار می‌رود. پرسنل تشریفات باید با لباس‌های مناسب مجلس ختم، پذیرایی از مهمانان را به بهترین نحو احسن انجام دهند. شام یا ناهار نیز به سلیقه مشتری و با توجه به تعداد مهمانان او سفارش داده‌می‌شود.

֎  چاپ آگهی ترحیم، بنر و عکس متوفی

تشریفات ترحیم موظف است که چاپ آگهی ترحیم متوفی را برای مراسم خاکسپاری، سوم، هفتم و چهلم او انجام دهد. در این آگهی محل برگزاری مراسم و زمان آن به اطلاع مهمانان خواهد رسید.

هزینه برگزاری این مراسم در ابتدا با عقد قرارداد بین تیم تشریفات و مشتری مشخص می‌شود. بنابراین تشریفات این مراسم بر اساس هزینه‌های در نظر گرفته شده به‌صورت ساده یا تجملاتی برگزار خواهد شد.

آگهی ترحیم تشریفات ختم

تشریفات مراسم ختم برای چاپ بنر تسلیت و قاب عکس نیز خدمات خود را ارائه می دهد‌. در این صورت خواننده متوفی دیگر دغدغه برگزاری این مراسم را نخواهد داشت. زیرا با انتخاب یک تیم حرفه‌ای تشریفات، این خدمات به بهترین شکل مکمل ارائه خواهد شد.

تشریفات باغ ویولن را باید جز یکی از حرفه‌ای‌ترین تیم‌های تشریفات دانست که با مدیریت دقیق و منظم خود، مراسم ختم و سایر مراسمات را با کیفیت بالا و هزینه بسیار مقرون به صرفه انجام می‌دهد.

֎ خدمات مربوط به فیلمبرداری از مراسم

یکی از خدمات تشریفات ترحیم، مربوط به فیلمبرداری از مراسم است. البته این نوع فیلمبرداری بسیار ساده و بدون تشکیلات خاصی انجام‌می‌شود و مانند مراسم عروسی دارای پکیج‌های متنوعی نیست. همچنین در این مراسمات وجود یک مداح نیز ضروری است که همراه با تیم فیلمبرداری باید به مراسم ختم دعوت شود.

عوامل مهم در تعیین هزینه خدمات تشریفات ختم

یکی از سوالات بسیار رایج افراد در مورد هزینه‌های تشریفات ترحیم است. بدون شک تمامی خدماتی که توسط گروه تشریفات ارائه می‌شود، هر کدام دارای قیمت مشخصی هستند. البته هر تشریفاتی تعرفه‌های متفاوتی را برای برگزاری مراسمات تعیین می‌کند.

این هزینه‌ها با توجه به میزان خدمات و نحوه ارائه آنها مشخص می‌شود. کیفیت برگزاری مراسم نیز یکی دیگر از نکاتی است که هزینه تشریفات مراسم ختم را تعیین می‌کند. مراسم ترحیم ممکن است به‌صورت ساده یا تشریفاتی برگزار شود. در این صورت نباید انتظار داشت که هزینه آنها با یکدیگر برابر باشد.

هزینه تشریفات مراسم ختم

قیمت تدارکات مراسم با توجه به تعداد مهمانان نیز مشخص می‌شود. هر چقدر مهمانان بیشتری به مراسم ترحیم دعوت شوند، پذیرایی از آنها نیز هزینه بالاتری را برای صاحب عزا رقم می‌زند.

همچنین تجهیزات به کار رفته در مراسم و خدمات ارائه شده نیز در هزینه‌های مجلس ختم تاثیرگذار هستند. از دیگر نکاتی که در زمان محاسبه قیمت تشریفات ختم در نظر گرفته‌می‌شود، میزان حرفه‌ای یا مبتدی بودن پرسنل است که در دستمزد آنها تاثیر می‌گذارد. با در نظر گرفتن این عوامل بدون شک قیمت واحدی برای خدمات ترحیم مشخص نمی‌شود.

در نتیجه…

در انتهای کلام باید بگوییم که تشریفات ختم دغدغه‌های فکری خانواده متوفی را از بین می‌برد و به برگزاری مراسمی آبرومندانه برای او کمک می‌کند. خدمات تشریفات ترحیم شامل: تهیه تاج گل، شمع آرایی، تهیه پک‌های میوه، پذیرایی از مهمانان، فیلمبرداری از مراسم، چاپ آگهی ترحیم و غیره می‌شوند. این خدمات توسط گروه تشریفات با بهترین کیفیت و قیمت به‌تمامی افراد ارائه خواهد شد.