آتش بازی

یکی از آیین‌های کهن در ایران که امروزه به اشکال مختلفی در مراسم و جشن‌ها وجود دارد، آتش بازی است. با توجه به این قبیل موضوعات بسیاری افراد برای برپایی مراسم عروسی، تولد و بسیاری از مناسبت‌های دیگر به دنبال نورافشانی و بازی با آتش هستند. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اسباب نور افشانی تا چه اندازه می‌توانند مراسم را زیبا کنند؟

علاوه بر تقاضای مردم برای وجود چنین آیتم‌هایی در مراسمات، بسیاری از کسب و کارهای مربوط تشریفات مجلس به دنبال چنین ابزار و گزینه‌هایی هستند که به کسب و کار خود اضافه کنند. با این وجود ما قصد داریم که در این مقاله شما را بیشتر با بخش بسیار مهم و زیبای مجالس آشنا کنیم. پیشنهاد می‌شود که این مقاله را از دست ندهید.

در تهیه و خرید وسایل آتش بازی چه نکاتی را باید در نظر داشت؟

در مورد دسته بندی این وسایل می‌توان گفت که به دو گروه هوایی و زمینی تقسیم می‌شود. بسیاری از وسایل نور افشانی که در مراسم‌های می‌بینید زیرمجموعه زمینی هستند که خود این بخش در دو قسمت وسایل گرم و سرد وجود دارد. هر کدام از این تقسیم‌بندی‌ها وسایل مربوط و مخصوص به خود را دارند. در مورد این بخش باید اضافه کرد که بنا به محل برگزاری مراسم انتخاب هر کدام از این ابراز و آیتم‌ها متفاوت خواهد بود.

اگر قصد تهیه وسایل برای آتش بازی تولد یا عروسی هستید، محل برگزاری جشن شما در فضای باز است یا بسته؟ در کدام بخش محل برگزاری قصد استفاده از این اسباب و وسایل را دارید؟ اینکه محل سرپوشیده باشد یا سرباز انتخاب‌های ما را تاحت تاثیر قرار می‌دهد. در ادامه بیشتر با وسایل متنوع مخصوص نور افشانی و با بازی با آتش خواهیم پرداخت.

آتش بازی عروسی

با وسایل آتش بازی هوایی بیشتر آشنا شوید

شما این نوع وسایل را در بسیاری از مراسم‌ها و جشن‌های مختلف دیده اید. در واقع برای اعیاد و جشن و سرورهای مختلف شهری بیشتر از وسایل نورافکن هوایی استفاده می‌شود. همانطور که اشاره کردیم این لوازم به سمت آسمان جهت داده می‌شوند و در ارتفاع مشخص منفجر می‌شوند. همراه با این انفجار نور و تصاویر بسیار جالب و البته رنگی در آسمان به وجود می‌آید که نظرات بسیاری را به خود جلب می‌کند.

با توجه به این ویژگی‌ها می توان گفت که از بهترین ایده‌ها برای برپایی آتش بازی عروسی، مراسم‌های ملی، مذهبی و … استفاده از وسایل بازی با آتش هوایی است. علاوه بر این موارد وسایل مکملی وجود دارند که در کنار این ابزار به اصطلاح رنگ و لعاب مراسم‌های شما را دو چندان می‌کنند. از جمله این وسایل می‌توان به دود رنگی، لانچر، کهکشان، منور، موشک و… اشاره کرد. در ادامه درباره این دسته بندی بیشتر توضیح خواهیم داد.

֎ منور

این وسیله از رایج‌ترین وسایل جشن و شادی است که در بسیاری مراسم‌ها مثل چهارشنبه سوری هم از آن استفاده می‌شود. این وسیله بی‌صدا هست و با روشن کردن فیتیله سر میله و گرفتن آن به سمت آسمان چیزی در حدود 15 الی 25 شلیک با نور رنگی را به همراه خواهد داشت. منورها از خطر کمی برخوردار هستند ولی با این وجود در استفاده از آن باید احتیاط کرد.

֎ کهکشان

در مورد کهکشان‌ می‌توان گفت که عملکرد تولید نور زیبایی را به همراه صدا در آسمان به همراه دارد. در هنگام خرید می‌توانید نوع رنگ و طرح آن را به شکل سلیقه‌ای انتخاب کنید. در واقع تفاوت انواع مختلف کهکشان در نور و مقدار صدای آن‌ها است. در اصلاح جشن و شادی به این هر پرتابی که به آسمان می‌شود یک شوت گفته می‌شود. برای مثال کهکشان مدل 9 شوت، 9 پرتاب و گل زیبا را در آسمان بوجود می‌آورد.

֎ لانچر

یکی از زیباترین و در عین حال خطرناک‌ترین وسایل آتش بازی به لانچرها تعلق دارد. این وسیله به شکل استوانه ای است که داخل آن تعدادی توپ قرار می‌گیرد. عملکرد این وسیله به این شکل هست که توپ‌ها داخل استوانه قرار می‌گیرند. با وجود این عملکرد چند نکته در استفاده از لانچر باید رعایت شود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

  • قبل از استفاده استوانه را چک کنید که استوانه سالم و بدون لانچر است
  • بخش استوانه‌ای لانچر باید در یک سطح صاف و هموار قرار بگیرد
  • برای ثابت کردن جای استوانه می‌توانید از وسایلی مثل آجر و دیگر وسایل مشابه استفاده کنید
  • در هنگام روشن کردن لانچر بهتر است فاصله را رعایت کرد. از این جهت پیشنهاد می‌شود برای روشن کردن لانچرها از فندک تفنگی استفاده شود
  • در برخی مواقع هم می‌توان برای حفظ ایمنی بیشتر از دستکش مناسب به هنگام روشن کردن لانچر استفاده شود
  • بعد از انفجار لانچر به مدت زمان یک دقیقه آن را در سطل زباله بیندازید

֎ دود رنگی

دودهای رنگی یکی از رایج‌ترین مدل‌های جشن و عروسی‌های امروزی به شمار می‌روند که اگر قصد تکمیل کردن مراسمات خود را در فضای باز دارید، بهترین ایده شناخته می‌شود. در انتخاب رنگ‌های این وسیله به اصطلاح دست و بال شما باز خواهد بود. روشن شدن تا پایان دود این وسیله چیزی در حدود 20 الی 25 ثانیه زمان می‌برد. در کل می‌توان گفت که اگر قصد عکس‌برداری و فیلم‌برداری در مراسمات خود را دارید، انتخاب این گزینه از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود.

آتش بازی

وسایل آتش بازی زمینی شامل چه مواردی می‌شوند؟

با وجود تنوع در وسایل نور افشانی و بازی با آتش در مراسم‌های مختلف، هر کدام از این وسایل طرفداران مخصوص به خود را دارند. همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم این وسیله‌های زمینی به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند. در ادامه چند مورد از این وسایل را به شما معرفی خواهیم کرد.

⇐ وسایل گرم

این نوع وسیله‌های مخصوص نور افکنی توسط فتیله و گوگرد روشن می‌شوند. هنگامی که این وسایل در حال سوختن و روشن شدن هستند گرمای زیادی را تولید می‌کنند. از این جهت باید فاصله خود را با آن حفظ کرد. آبشارها که در بیشتر جشن‌ها و اعیاد استفاده می‌شوند، زیر دسته این وسایل قرار می‌گیرند.

⇐ وسایل سرد آتش بازی

این بخش از وسایل مخصوص جشن و شادی از جدیدترین نوع وسیله‌های این عنوان محسوب می‌شوند که به دلیل استفاده از ریموت و باتری به همراه نداشتن آلودگی و خطرات دیگر در فضاهای سربسته هم مورد استفاده قرار می گیرند.

مراسم آتش بازی عروسی

سخن پایانی

با توجه به توضیحاتی که در این مطلب ارائه شد، می‌توان دریافت که وسایل آتش بازی می‌توانند از جمله وسیله‌های مهم هر جشن محسوب شوند و روز بروز در حال جا افتادن بیشتر بین مراسم‌های عروسی، تولد و… هستند. تشریفات باغ ویالون اراده انواع آتش بازی در طرح های مختلف برای شما عزیزان می‌باشد.