مقالات

5 نمونه تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد

تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد

مراسم عقد در آیین ما ایرانی ها اهمیت زیادی دارد. اصلی ترین قسمت این مراسم، چیدن سفره عقد است. این سفره نمادهای گوناگونی را در برمی گیرد که هر کدام، به بخشی از زندگی که عروس و داماد در آینده اشاره می کنند. نون پنیر سبزی سفره عقد ایرانی، یکی از این وسایل مهم است که باید تزیین شود. اما نون پنیر سبزی سفره عقد نشانه چیست و چگونه باید آن را تزیین کنید؟

نون پنیر سبزی سفره عقد نشانه چیست؟

قبل از این که به تزیین نان و پنیر سفره عقد بپردازیم، باید بدانیم که اصلاً فلسفة این کار چیست و چرا این کار را انجام می دهند. وجود نان و سبزی از گذشته های دور و در آیین زرتشت، روی سفره عقد ضروری بوده است و مانند سایر وسایل سفره عقد ایرانی از آن استفاده می کردند. اما تزیین نون پنیر سبزی عقد به جز زینت بخشی، نمادی از رزق، روزی و برکت در زندگی آینده زوج جوان هم محسوب می شود.

در واقع نان به تنهایی در فرهنگ ما نمادی از برکت است و سبزی را هم می توان به نوعی نمایند سرسبزی، طراوت و خرمی در زندگی مشترک دانست. پنیر هم نماد گسترش روزی است و به دلیل سفید بودنش می توان آن را نشان دهنده سپید بختی عروس و داماد محسوب کرد.

آموزش تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد

حالا که فلسفه تزیین نون پنیر سبزی سفر عقد را دانستید، بهتر است چند ایده برای این کار به شما دهیم تا برای تزیین لقمه نون پنیر سبزی سفره عقد اقدام کنید. ایده های تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد می تواند راهنمای خوبی برای انجام این کار باشد.

با استفاده از ایده های زیر، تزیینات را خودتان هم می توانید انجام دهید؛ اما اگر این کار را به متخصصان و کسانی که تشریفات سفره عقد دارید بسپارید، مطمئناً تزیینات شیک تری خواهید داشت. پس اگر از هر کدام از این ایده ها خوشتان آمد، آنها را به تیم تشریفات انتقال دهید.

1. تزیین به شکل گل رز

مدل تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد به شکل گل رز طرفداران زیادی دارد و پس استفاده از این ایده بسیار مرسوم و رایج است. به این منظور نان باید به شکل گل رز پیچیده شود و سبزی و پنیر را در اطراف آن قرار دهید. در این نوع طراحی بیشتر از نان سنگک استفاده می کنند؛ زیرا به اندازه کافی نرم است و خیلی ساده می تواند به شکل گل آن را در بیاورید. عکس تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد به شکل گل رز به فراوانی در اینترنت یافت می شود و ما هم نمونه ای از آن را برای شما در این مقاله قرار دادیم.

2. تزیین به شکل فینگرفود

 علاوه بر نون پنیر سبزی سر سفره عقد و تزیینات آن، سلیقه بیشتر افراد در همه زمینه ها کم کم دارد به سمت مینیمال می رود. باتوجه به این موضوع نان را (ترجیحاً باید از نان نازک استفاده کنید) به قسمت های کوچک تر برش بزنید و پنیر و سبزی را با شکل های مختلف روی نان بگذارید. در نهایت با خلال دندان لایه های آن را منسجم کنید و روی هم نگه دارید. اکنون فینگرفود شما آماده است و برای تزیین نون پنیر سبزی سفر عقد از روبان های رنگارنگ هم کمک بگیرید.

3. تزیین به شکل دسته گل

شما می توانید جهت تزیین نون و پنیر سبزی برای سفره عقد از ایده دسته گل استفاده کنید. یعنی شما باید اجزای مختلف سبزی خوردن و تکه های پنیر را به شکلی در آورید که درست مانند یک دسته گل زیبا و جذاب شود. برای این کار تربچه ها را روی سیخ چوبی بزنید و سبزیجاتی مانند شاهی، ریحان و نعنا را به شکل برگ در کنار ترب ها قرار دهید.

پنیر را هم باید با ابزارهای مانند شابلون یا قالب های شیرینی، به شکل گل های پنج پر برش دهید. برای قراردادن پنیر می توانند همانند ترب از سیخ چوبی استفاده کنید و روی آن مقداری کمی از ادویه جاتی مانند زیره یا دانه های مثل کنجد بپاشید تا یک دسته گل جذاب داشته باشید.

به این نکته توجه کنید که برای دیزاین نون پنیر سبزی سفره عقد نباید پنیر شما آن قدر نرم و آبدار باشد که سریع له شود. در نهایت نان را به عنوان کاور دسته گل قرار دهید. با این ایده، یک دسته گل زیبا با نان سبزی سر سفره عقد خود دارید.

4. تزیین با شابلون

یکی دیگر از ایده های خلاقانه و ساده که می توانید از آنها برای تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد استفاده کنید، کمک گرفتن از شابلون است. شما می توانید پنیر و نان را به شکل های متفاوتی برش بزنید و به صورت لایه لایه روی هم بچینید. لایه آخر هم می تواند از ریحان یا نعناع باشد. در نهایت به کمک خلال دندان، لایه های نان و پنیر را محکم نمایید. یک باکس زیبا، می تواند نون پنیرهایی آماده شده را درون خود جای دهد و در گوشه ای از سفره عقدتان خودنمایی کند.

5. تزیین با سبزی

سبزی هایی که بر روی سفره عقد می گذارند، عموما همان سبزی خوردن هستند و شامل ریحان،تریچه، نعناع ،شاهی، جعفری و تره می شود؛ اما با این حال هیچ اجباری برای وجود این سبزی ها روی سفره عقد وجود ندارد. شما می توانید با در نظر گرفتن دیزاین سفره عقد، از سیزی هایی استفاده کنید که چشم نواز و زیبایی بیشتری دارند. بهتر است برای تزیین سفر عقد از همان سبزیجاتی استفاده نمایید که درون لقمه گذاشته اید.

هرچه سبزیجات تازه تر و شاداب تر باشند دیزاین شما هم زیباتر می شود؛ پس سبزیجات را باید تازه نگه دارید. اگر سبزی ها بعد از شسته شدن در پارچه ای تمیز و خشک قرار ندهید، خیلی زود طراوت و تازگی خود را از دست خواهند داد و خشک می شوند. پس باید به این ترفند که آب سبزی ها را به طور کامل بگیرید، توجه داشته باشید.

سخن نهایی

همان طور که می دانید تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد دارای اصول و قواعدی است که باید آن را رعایت کنید. مثلاً باید با ترفند گفته شده سبزی را تا چند ساعت تازه نگه دارید یا از پنیرهای نرم آبدار که سریعاً له می شوند برای تزیین سفره استفاده نبرید. اگر پنیر له و وارفته شود، سفره عقدتان جلوه خود را از دست می دهد و دیگر زیبا نیست. هرچه به جزئیات بیشتر توجه کنید، سفره شما خیلی زیباتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *