مقالات

برگزاری مراسم ترحیم در فضای باز و نکات مربوط به آن

مراسم ختم در فضای باز

برگزاری مراسم ختم یکی از کارهای بسیار سخت بوده که انسان ناگزیر از انجام دادنش است. زمانی که فرد یکی از عزیزانش را از دست می‌دهد، علارغم داشتن حال روحی و روانی ناخوشایند، برای یادبود متوفی باید مراسم ختم را برگزار ‌کند. در کشور ما ایران انجام مراسم ختم در هر کجا می‌تواند بسیار متفاوت با شهر دیگر باشد. اما یک موضوع در همه جای دنیا مشترک بوده و آن هم این است که افراد برای عزیز از دست رفته سوگواری می‌کنند. یکی از مهمترین مراسمی که برای متوفی گرفته می‌شود، مراسم ختم است. این مراسم را می‌توان در منزل، تالار یا فضای باز برگزار کرد، که همه این موارد بستگی به سلیقه و بودجه هر شخص دارد. در این مقاله ما قصد داریم درباره برگزاری مراسم ترحیم در فضای باز صحبت کنیم. اگر به این موضوع علاقه دارید، لطفا تا انتها با همراه باشید.

به چه نکاتی باید در برگزاری مراسم ترحیم در فضای باز توجه کرد؟

قبل از اینکه به برگزاری مراسم در فضای باز بپردازیم، باید به طور کلی باید چند نکته را در نظر بگیریم. اما این نکات چه هستند؟

اطلاع رسانی به مهمانان

یک روز قبل از مراسم ختم به وسیله فرستادن کارت یا تلفن زدن اطلاع رسانی را انجام دهید. زیرا شما باید بدانید که چند نفر مهمان دارید، تا آمار و ارقام دستتان باشد.

تدارک برای غذا

اگر قصد دارید بعد از مراسم ختم غذا بدهید، بهتر است سالنی را انتخاب کنید، که در نزدیکی مکان برگزاری مراسم ختم باشد. شما با این کار زحمت رفت و آمد مهمانان را کم خواهید کرد. سپردن انجام کار پذیرایی از مهمان ها به کترینگ ها میتواند بهترین گزینه باشد.

تدارک برای غذا

تهیه وسایل ضروری

بعضی از وسایل را باید از قبل تهیه کنید. مانند دستمال کاغذی، ظروف یکبار مصرف، تهیه قرآن و کتاب دعا از جمله این موارد هستند.

انتخاب سخنران و مداح مناسب

سعی کنید در مورد این امر کمی حساسیت به خرج دهید. انتخاب سخنران و مداح مناسب این روزها کمی سخت شده است. کسی را انتخاب کنید، که به کار خود اشراف کامل داشته باشد و از زدن سخنان بی‌ربط پرهیز کند. در هنگام مداحی نیز باید این نکته در نظر گرفته شود که صاحبان عزا به اندازه کافی ناراحت هستند، پس سخنان مداح باید کمی باعث تسلی دل آنان نیز شود.

برای برگزاری یک مراسم ترحیم درست ، مواردی وجود دارند که باید رعایت کرد. برای همین مطالعه بلاگ “چک لیست مراسم ترحیم” را توصیه میکنیم.

نکات مهم در برگزاری مراسم ترحیم در فضای باز

درست است که غم از دست دادن عزیز خود به تنهایی بسیار سخت است و انجام تشریفات مختلف و پذیرایی درست و اصولی می‌تواند چالش برانگیز باشد. البته امروزه تیم‌های حرفه‌ای برای انجام این کار وجود دارند، که می‌توان روی آنان حساب باز کرد. اما بهتر است، شما (اگر متاسفانه در این شرایط قرار گرفتید) نیز اطلاعات لازم را داشته باشید، تا اگر کم‌کاری مشاهده شد، خودتان مراسم را مدیریت کنید. این موارد به شرح زیر است:

به فضاسازی اهمیت بدهید!

اولین و کلیدی‌ترین نکته فضاسازی است. لوکشین انتخابی شما کجاست؟ آیا در حیاط مسجد مراسم را برگزار خواهید کرد؟ یا باغ اجاره کرده‌اید؟ پس اولین نکته این است که بدانید کجا قرار است، مراسم برگزار شود. شما چه تعداد مهمان دعوت کرده‌اید؟ شما باید بدانید آیا باغ یا حیاط انتخاب شده، ظرفیت لازم را دارد. نکته بعدی این است که در چه فصلی از سال هستید. اگر مراسم شما در فصول پاییز یا بهار برگزار می‌شود، تغییرات آب و هوایی را مد نظر قرار دهید و حتما برنامه‌ای برایش داشه باشید.

به فضاسازی اهمیت بدهید!

برای ایجاد فضای حزن و اندوه نیز به راحتی می‌توانید، از عکس متوفی همراه با روبان‌های مشکی، شمع مشکی و گل آرایی استفاده کنید. گل‌آرایی تاثیر بسیار زیادی در شکیل بودن مراسم ترحیم دارد. اگر از بادکنک مشکی یا شمع استفاده می‌کنید، اجرای تمامی نکات ایمنی را جدی بگیرید، تا دچار حادثه غیرقابل پیشبینی نشوید.

برخورد با مهمانان در هنگام ورود

یکی دیگر از مسایل مهم و ضروری در مراسم ترحیم (چه در محیط بسته و چه باز) برخورد با مهمانان در بدو ورود است. شما باید رفتار مناسب همراه با احترام با این افراد داشته باشید. زیرا کسانی که به مراسم عزیز از دست رفته شما آمده‌اند، برای تسلی دل شما و احترام گذاشتن به یادبود متوفی حضور پیدا کرده‌اند. اگر خود شما توانایی یا وقت انجام این کار را ندارید، از نزدیک‌ترین بستگان خود بخواهید که امر خوشامدگویی را برای شما انجام دهند.

پذیرایی در مراسم

پذیرایی مراسم در فضای باز کمی حساس است. اگر در مراسم شما قرار است شام صرف کنید، بهتر است غذاها را به صورت سلف سرویس در اختیار مهمانان قرار دهید. نکته قابل ذکر بعدی این است که شما اگر به سراغ تیم‌هایی رفتید، که کار مراسم شما را انجام دهند، پذیرایی یکی از کارهای اصلی آنان است. شما با دادن تعداد نفرات، می‌توانید انواع حلوا و خرما را در بسته‌بندی شیک و تمیز دریافت کنید.

پذیرایی در مراسم

سیستم صوتی درستی برای برگزاری مراسم ترحیم در فضای باز انتخاب کنید.

در انتخاب سیستم صوتی و جاگذاری آن‌ها دقت کنید. سعی کنید باندها چسبیده به صندلی مهمانان قرار نداشته باشند، زیرا در طول مراسم باعث آزار رساندن به آنان خواهند شد. در انتخاب مداح هم حساسیت به خرج دهید. مداحی را انتخاب کنید، که بتواند خلاصه و مفید مراسم مربوط به مجلس را برگزار کند. زیاده‌گویی باعث خستگی مهمانان خواهد شد. نکته بعدی اینکه از مداح نخواهید که نام تمامی افراد خانواده را بگوید. به ذکر چند نام بسنده کنید.

مهمانان را بدرستی بدرقه کنید!

بسیاری از افراد این قسمت مهم را نادیده می‌گیرند. در حالیکه این قسمت به اندازه موارد دیگر اهمیت دارد. در هنگام بدرقه کردن مهمانان از واژه‌ها و جملات تکراری استفاده نکنید! به عنوان مثال هرگز نگویید ” ببخشید که پذیرایی بد بود”! زیرا اینگونه جملات تاثیر بدی روی مخاطب می‌گذارد و ذهن افراد را به سمت “پذیرایی بد” خواهد برد. بهتر است با یک لبخند تا دم در مهمانان خود را بدرقه کرده و از آن‌ها به خاطر حضورشان تشکر کنید. اگر امکانش را دارید می‌توانید هدیه‌ای هر چند کوچک به عنوان یادگاری به آن‌ها بدهید.

سخن آخر

غم از دست دادن عزیران و اطرافیان بسیار ناراحت کننده و دلخراش است. ناراحتی درگذشت آنان از یک سمت و برگزاری مراسم ختم از سمت دیگر می‌تواند ذهن انسان را بسیار درگیر کند. البته امروزه انواع شرکت‌ها و تیم‌هایی هستند، که به برگزاری تشریفات ختم در بهترین حالت مشغولند. شما می‌توانید به راحتی تمامی کارها را به آنان بسپارید. اما اگر خودتان نیز اطلاعات لازم را داشته باشید راحتتر می‌توانید مراسم را مدیریت کنید. قبل از شروع مراسم سعی کنید همه جوانب مانند مکان مورد نظر، فصل سال، شرایط آب و هوایی، پذیرایی، خوشامد گویی و سیستم صوتی را در نظر بگیرید. در این بلاگ به تمامی نکات حائز اهمیت برگزاری مراسم ترحیم در فضای باز پرداختیم که امیدواریم بتواند به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *