مقالات

5 نکته و ایده پاگشا عروس

پاگشا عروس

بهترین ایده پاگشا عروس را می توانید در این مقاله بیابید. کشور ما با تاریخچه غنی که دارد، آداب، رسوم و فرهنگ های مختلفی را در خود جای داده است. هر کدام از این فرهنگ ها مربوط به یک منطقه جغرافیایی از ایران و برای مناسبت های خاصی در نظر گرفته می شوند و در کنار یکدیگر هویت کشورمان را ایجاد می کند. پاگشای عروس یکی از این سنت های فرهنگی است که در هر بخش از کشورمان به صورت متفاوتی برگزار می شود. جشن پاگشای عروس گرچه با روش های مختلفی صورت می گیرد، اما اصول واحدی دارد.

ایده برای جشن پاگشای عروس

بر اساس موارد گفته شده، می توان گفت که جشن پاگشای عروس و داماد یکی از سنت های ایران در رابطه با ازدواج دختر و پسر است. پاگشا در واقع برای آشنایی بیشتر عروس و داماد با خانواده های یکدیگر برگزار می شود. پاگشا را در منزل اقوام عروس و داماد برگزار می کنند و در آن معمولاً هدیه ای هم از طرف میزبان به عروس و داماد می دهند. کادوی پاگشای عروس چی بدم؟ شاید با خواندن این متن چنین سؤالی به ذهن شما برسد. ما در ادامه، در این مورد به شما توضیح خواهیم داد.

گفته می شود ه درگذشته برای قطع علاقه عروس به خانواده پدری، تا چهل روز نمی گذاشتند عروس به خانه پدرش برود؛ اما در روز چهلم خانواده عروس آنها را پاگشا می کردند. خانواده عروس هم در پاگشا به زوج جدید هدیه می دادند و از چند روز بعد خانواده داماد رسم پاگشا را انجام می دادند.

سپس بقیه اقوام دورتر، عروس و داماد را دعوت می کردند و بعد از پذیرایی، هدایایی برای آنها در نظر می گرفتند. اما امروزه بنا به آن چیزی که در جامعه رواج دارد، اقوام و افراد هر خانواده به صورت جداگانه از عروس و داماد در خانه خود دعوت می کنند.

ایده-برگزاری-پاگشا-عروس

1. ایده برای زمان پاگشا عروس و داماد

قبل از این که به دنبال ایده برای پاگشا عروس و داماد باشید،بهتر است به این سؤال پاسخ دهیم که اصلاً پاگشا باید چه زمانی انجام شود؟ یک ایده پاگشا عروس این است که بعد از مراسم عقد آنها را دعوت کنید. البته یک اختلاف نظر خیلی مهم در اینجا وجود دارد.

برخی ها بر این باورند که باید پاگشا بعد از برگزاری مراسم عروسی انجام شود. البته برخی دیگر اعتقاد دارند که رسم پاگشا را بعد از عقد هم می توان انجام داد. این دسته از افراد به دلیل طولانی بودن دوران عقد، ترجیح می دهند برای آشنایی بیشتر این مراسم بعد از عقد انجام شود.

بهترین ایده برای پاگشای عروس این است که زمان برگزاری این مراسم توسط خود میزبان و با هماهنگی پدر و مادر عروس داماد مشخص شود؛ زیرا خانواده عروس و داماد باید در درجه اول آنها را پاگشا کنند و سپس نوبت به بقیه افراد فامیل می رسد.

2. ایده برای مکان پاگشا عروس

اکنون که چند ایده پاگشای عروس را توضیح دادیم، زمان آن فرارسیده است که درباره مکان برگزاری مراسم پاگشا صحبت کنیم. از گذشته تا به حال، رسم بوده است که مراسم پاگشا در خانه میزبان برگزار شود. پاگشا معمولاً یک مجلس جمع و جور با حضور زوج جوان است که در آن غذاهای خانگی و سنتی طبخ می کنند.

اما امروزه مشکلی که عمدتاً وجود دارد، این است که متراژ خانه ها کاهش یافته و وسایل دست و پاگیر هم رنج و سختی برگزاری مراسم را افزایش می دهد. از این رو، بعضی از خانواده ها سعی می کنند مراسم را بسته به شرایط در رستوران و بیرون از خانه برگزار نمایند. شاید این ایده پاگشا عروس جدید باشد؛ اما به نفع میزبان هایی است که خانه بزرگی ندارند.

3. ایده برای لباس پاگشا عروس

برای پاگشا چی بپوشم؟ این سؤال در درجه اول برای عروس خانم پیش می آید و سپس احتمالاً نوبت به داماد و میزبان می رسد. میزبانان می توانند از لباس های مجلسی ساده تر خود برای این مراسم استفاده کنند. این مراسم آن قدر اهمیت ندارد که به خاطرش به خرید لباس بروید؛ پس با همان لباس هایی که دارید، این مراسم را سپری کنید.

اما عروس خانم می تواند از کت شلوار، ساپورت و تونیک، کت و دامن، سارافون، شومیز و شلوار به عنوان لباس مناسب این مراسم استفاده کند. همچنین بهتر است زیورآلات و آرایش عروس در چنین مراسمی مجلسی و سنگین باشد.

4. ایده برای پذیرایی پاگشا عروس

اگر این سؤال در ذهن شما هم مدام تکرار می شود که برای پاگشا چه غذایی درست کنم؟ یا چگونه پذیرایی انجام دهم؟ این بخش مخصوص شما است. باید بدانید که درگذشته عروس و داماد از صبحانه تا شام مهمان خانه میزبان می شدند؛ اما امروزه فقط برای یک وعده ناهار یا شام در خانه میزبان می مانند. برای پاگشا شما به عنوان یک میزبان باید میوه، شیرینی و یک وعده غذا آماده کنید. البته برخی از افراد کیک پاگشا هم می خرند. شما می توانید علاوه بر پذیرایی با میوه و شیرینی، چند نوع دسر هم برای پاگشا تهیه کنید.

5. ایده برای کادو پاگشا عروسی

پیش از این نیز در متن خواندید که در پاگشا باید هدیه ای را به عروس و داماد تقدیم کرد. از این رو، شاید از خود بپرسید کادوی پا گشای عروس چی بدم؟ و دنبال ایده کادو پاگشا عروس باشید. این هدیه بستگی به سلیقه و همچنین بودجه شما دارد.

توجه داشته باشید که کادوی پاگشا برای عروس قرار نیست سکه، طلا و انگشتر باشد، هرچه کاربرد هدیه شما برای شروع زندگی عروس و داماد بیشتر باشد، آنها را خوشحال می کند و این گونه مطمئن می شوید که هدیه خوبی انتخاب کرده اید.

بهترین کادو پاگشا به عروس چیزی است که برای آنها کاربرد داشته باشد. بهترین راه برای پیدا کردن ایده برای پاگشا عروس این است که درباره انتخاب یک وسیله یا یک هدیه کاربردی با خانواده عروس و داماد مشورت کنید تا کمبودهای جهیزیه آنها را بیابید و بسته به بودجه خود یکی از همین اقلام ضروری را بخرید.

این که عروس داماد ببینید که شما به فکر آنها بوده اید و یکی از لوازم مورد نیاز آنها را خریده اید، حس خوبی می گیرند. این گونه عروس و داماد خوشحال تر می شوند و با هر بار استفاده از هدیه یاد شما می افتند و روز پاگشا برایشان خاطره انگیزتر خواهد شد.

همچنین این موضوع که می بینید عروس و داماد از هدیه شما استفاده می کنند، حس لذت بخش و خوبی دارد و سبب خوشحالی خود شما هم می شود. بیشتر جنبه کاربردی و معنوی کادو را مد نظر بگیرید، تا هدیه شما برای عروس و داماد ارزشمند باشد. همین که هدیه را از روی علاقه بخرید و با روی باز به زوج جوان دهید، سبب خوشحالی آنها می شوید.

خلاصه مطلب

حالا که چند ایده برای پاگشای عروس و داماد یاد گرفتید و می دانید چه غذایی باید درست کنید یا پذیرایی را چگونه انجام دهید و چه لباسی بپوشید، بهتر است برای مراسم پاگشا آماده شده و بعد از زنگ زدن به مهمانان، به صرف ناهار یا شام میزبان آنها شوید. شما باید مهمانی و کادو را با توجه به بودجه خود برگزار کنید و لازم نیست که مراسم خیلی افراطی باشد. مطمئناً عروس و داماد هم دوست ندارند شما زیاد به زحمت بیفتید یا بیشتر از توانتان هزینه صرف پاگشا نمایید؛ پس این مراسم را در حد توان خود برگزار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *