مقالات

8 مورد از وظایف خانواده داماد در مراسم عقد

وظایف-خانواده-داماد-در-مراسم-عقد

ایرانیان از زمان آشنایی تا ازدواج، مراسم های مختلفی می گیرند که همه این مراسم ها به خاطر آداب و رسوم آنهاست. یکی از مراسم های مهمی که قبل از عروسی برگزار می شود، مراسم عقد است که در آن عروس و داماد به صورت شرعی و قانونی، زن شوهر اعلام می شوند. در این مراسم خانواده های عروس و داماد وظایف خاصی بر عهده دارند. در این مقاله ما به طور کامل وظایف خانواده داماد در مراسم عقد را به شما معرفی می کنیم.

برای این که مراسم عقد به بهترین حالت ممکن برگزار شود، خانواده داماد باید وظایف خود را به طور کامل اجرا کنند. وظایف آنها به طور کامل از وظیفه خانواده عروس در عقد متفاوت است. البته خانواده های عروس و داماد می توانند بر اساس شرایط خود، وظایف را به شکل های متفاوتی تقسیم می کنند.

اما به طور کلی در بیشتر مناطق ایران، برخی وظایف بر عهده خانواده داماد و برخی وظایف هم بر عهده خانواده عروس هستند. اگر شما هم خانواده داماد هستید، حتماً تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا بدانید که باید چه کارهایی در مراسم عقد محضری انجام دهید.

مهمترین وظایف خانواده داماد در عقد

در این قسمت، فهرستی در اختیار شما قرار داده ایم که با توجه به آن می توانید متوجه شوید که وظایف خانواده داماد در عقد شامل چه مواردی می شوند. خانواده داماد باید با توجه به این وظایف، حداقل از ۱ تا ۲ ماه قبل از برگزاری مراسم عقد برای این موارد برنامه ریزی کنند تا بتوانند وظایف خود را در روز عقد به درستی انجام دهند.

 1. خرید هدیه از طرف داماد و خانواده داماد

یکی از اصلی ترین وظایف خانواده داماد در عقد محضری که اهمیت زیادی دارد، خریدن هدیه است. بیشتر مواقع زمانی که عروس خانم هنوز بله را نگفته است، هدیه ای به عنوان «زیر لفظی» از طرف داماد یا خانواده او دریافت می کند. خانواده داماد می توانند بر اساس میزان بودجه خود، هدیه مناسبی برای عروس خانم خریداری کنند. بیشتر مواقع این هدیه طلا است که می توانید بسته به سلیقه عروس خانم آن را انتخاب کنید.

نه تنها برای زیر لفظی، بلکه بسیاری مواقع بعد از گفتن بله هم عروس هدیه ای از طرف خانواده داماد یا خود داماد دریافت می کند. تا حد امکان سعی کنید به همراه خود عروس خانم برای خرید این هدیه اقدام کنید تا هدیه ای برای او بخرید که متناسب با سلیقه خودش باشد و او را دوست داشته باشد.

2. تعیین مکانی برای برگزاری مراسم عقد

بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند مراسم عقد فرزندان خود را جشن بگیرند. در این صورت، خانواده داماد باید مکانی برای برگزاری این جشن آماده کند. برای برگزاری جشن عقد هم باید به تعداد مهمان ها توجه خیلی زیادی داشته باشند.

با توجه به تعداد مهمان ها و میزان بودجه ای که دارند، می توانند یک سالن یا باغ تالار جذاب برای برگزاری عقد فرزند خود اجاره کنند. اگر می خواهید مراسم عقد خود را در هوای بهاری برگزار کنید، به سراغ باغ های رو باز بروید. البته تالارهای مسقف بسیار زیادی نیز وجود دارند که می توانند برای برگزاری مراسم عقد محضری فوق العاده جذاب باشند.

3. تهیه لیستی از تعداد مهمان های مراسم عقد

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، تعداد مهمان ها می تواند تاثیر بسیار زیادی در جشن عقد داشته باشد. به همین دلیل خانواده داماد باید با مشورت با خانواده عروس، لیست کاملی از تعداد مهمان های خود به دست بیاورند. این لیست علاوه بر این که به شما کمک می کند راحت تر تالار یا مکان برگزاری عقد را انتخاب کنید، تاثیر بسیار زیادی در تهیه تدارکات و پذیرایی از مهمانان در این مراسم دارد.

4. خرید حلقه از طرف داماد

از دیگر وظایف خانواده داماد در مراسم عقد که باید حتماً از چندین هفته قبل از برگزاری این مراسم به فکر آن باشند، می توان به خرید حلقه اشاره کرد. این حلقه بعد از بله گفتن عروس خانم و سر سفره عقد به او داده می شود و داماد باید آن را در دستان عروس خانم قرار دهد.

بهتر است حتماً خود عروس خانم به همراه آقای داماد برای خرید حلقه به بازار بروند تا بتوانند بر اساس سلیقه خود، حلقه مناسبی بخرند. عروس و داماد می توانند بسته به سلیقه خود، حلقه ازدواج را به صورت ست خریداری کنند.

5. خرید لباس نامزدی برای عروس خانم

قبل از برگزاری عقد عروس و داماد باید لباس مناسبی برای این مراسم انتخاب کرده باشند. حالا این امکان وجود دارد که برخی از افراد بخواهند لباس های آماده را بخرند و برخی دیگر دوست داشته باشند لباس متناسب با سلیقه خود را بدوزند. در هر دوی این شرایط و به خصوص در شرایط دوم، باید حتماً از حداقل یک ماه قبل از برگزاری مراسم عقد به فکر خرید لباس باشند. وظیفه خرید این لباس در بیشتر قسمت های ایران بر عهده خانواده داماد یا خود داماد است.

6. پرداخت هزینه های تشریفات

یکی دیگر از وظایف داماد در مراسم عقد که خانواده او هم می تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد، پرداخت هزینه های تشریفات برای برگزاری این مراسم است. برای مثال، موقع خواندن عقدنامه و بعد از آن باید هزینه هایی برای دستمزد عاقد و محضر بپردازند که داماد یا خانواده او باید این هزینه را پرداخت کنند.

7. خرید دسته گل عروس از طرف خانواده داماد

بیشتر عروس خانم ها همیشه به همراه خود دست گلی دارند که این دسته گل را داماد یا خانواده او برای عروس خانم خریداری کرده اند. برای انتخاب دسته گل عروس برای مراسم عقد باید به رنگ لباس و تم تالار توجه خیلی زیادی داشته باشید. همچنین بر اساس فصلی که در آن مراسم عقد برگزار می شود، می توان از گل های طبیعی یا مصنوعی مختلفی استفاده کرد. اما بیشتر عروس خانم ها گل رز را به همه گل های دیگر برای مراسم عقد یا حتی عروسی خود ترجیح می دهند.

8. آراستن ماشین عروس

ممکن است گاهی مواقع عروس و داماد دوست داشته باشند ماشین خود را برای برگزاری مراسم عقد با گل بیارایند. در این شرایط باید هزینه مورد نیاز برای گل آرایی ماشین عروس را خانواده داماد یا خود او پرداخت کنند. عروس و داماد می توانند خودشان برای گل آرایی زیبایی ماشین عروس نظر بدهند و بسته به سلیقه خود از گل های طبیعی مصنوعی مختلف استفاده کنند.

نکات مهم درباره وظایف خانواده داماد در مراسم عقد

لازم است مجدد تکرار کنیم که وظایف خانواده داماد در عقد و وظایف خانواده عروس، به صورت توافقی در نظر گرفته می شوند. این بدان معنی است که اصلاً نمی توان گفت که حتماً باید هزینه مورد نیاز برای اجاره محل برگزاری عروسی را خانواده داماد بپردازد.

حتی در برخی مناطق کشورمان این وظیفه بر عهده خانواده عروس است و خانواده عروس باید هزینه پذیرایی از مهمانان در مراسم عقد را نیز بپردازد. با توجه به این موضوع، می توان گفت که این وظایف برای برگزاری عقد عروس و داماد تا حد خیلی زیادی به رسم و رسومات و توافقات بین خانواده ها بستگی دارد.

سخن پایانی

در این مطلب اطلاعات کاملی درباره وظایف خانواده داماد در مراسم عقد در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که متوجه شدید، وظیفه خانواده عروس در عقد نسبت به داماد کمتر است. اما بهتر است خانواده ها قبل از برگزاری عقد عروس و داماد به طور کامل با یکدیگر مشورت کنند و وظایف را تقسیم نمایند. زیرا مهمترین هدف از برگزاری این مراسم، خوشبختی دختر و پسر است.

به همین دلیل خانواده ها نباید سخت گیری زیادی در برگزاری مراسم عقد در محضر کنند و با توجه به بودجه ای که دارند، به فرزندان خود برای ساختن زندگی جدید کمک کنند. بر اساس رسم و رسومات منطقه زندگی شما، وظایف داماد در مراسم عقد وظایف خانواده عروس چه مواردی هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *