مقالات

3 ایده جذاب پرتاب دسته گل عروس | دلیل پرت کردن دسته گل عروس چیست؟

ایده های پرت کردن دسته گل عروس

به احتمال خیلی زیاد شما هم در عروسی های زیادی دیده اید که دختران جوان زیادی پشت سر عروس جمع شده و عروس هم دست گل خود را به طرف آنها پرتاب می کند. در این شرایط، دختران جوانی که تاکنون ازدواج نکرده اند، تمام تلاش خود را می کنند که این دسته گل را از عروس دریافت کنند. اما به نظر شما دلیل پرت کردن دسته گل عروس چیست؟ آیا این کار یک سنت قدیمی است؟ اگر جواب شما مثبت است، به نظر شما از چه مدت پیش تاکنون از این رسم استفاده می شده است؟

ما در این مقاله برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد که رسم پرتاب کردن گل عروس دقیقا از کجا نشئت می گیرد و تقریبا از چه بازه زمانی رواج پیدا کرد. پس اگر برای شما هم سوال است که پرتاب دسته گل عروس چه معنایی دارد، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

3 ایده جذاب پرتاب کردن دسته گل عروس

بهترین و ساده ترین ایده برای پرتاب دسته گل عروس این است که عروس خانم خیلی راحت در قسمت جلوی مکانی ایستاده و سپس بقیه خانم ها و گاهی مردهای مجرد هم پشت سر او قرار بگیرند. عروس خانم به آرامی بعد از پخش آهنگ پرت کردن دسته گل عروس می تواند آن را به طرف کسانی که پشت سر او ایستاده اند، پرتاب کند. سپس یکی از حضار گل را گرفته و مراسم به اتمام می رسد.

1- یکی دیگر از ایده های جذابی که می توان به جای پرت کردن دسته گل عروس از آن استفاده کرد، این است که روبان بلندی را به دسته گل آویزان کنند و سر هر روبان را به همه افراد دم بخت و مجرد بدهند. سپس عروس خانم دست گل را گرفته و بدون این که صاحب هر یک از ربان ها را بشناسد، یکی یکی آنها را قیچی می کند و دسته گل عروس برای کسی است که آخرین ربان را دارد.

2- ایده فوق العاده جذاب تری که می توان برای خاطره انگیزتر شدن عروسی و جذاب تر شدن مراسم پرت کردن دسته گل عروس انجام داد، این است که عروس از قبل با پسری که قصد ازدواج با یکی از دخترهای حاضر در مراسم را دارد، برنامه ریزی کند. در این شرایط، عروس بعد از پخش آهنگ می تواند گل را به جای پرتاب کردن، به همان دختر بدهد و سپس پسر از دختر خواستگاری کند.

3- در نهایت، آخرین ایده ای که می توان برای رسم پرتاب کردن گل عروس از آن استفاده کرد، این است که عروس خانم دسته گل خود را به گونه ای انتخاب کند که شاخه های گل ریزی داشته باشد. سپس به جای این که یک دسته گل را فقط به یک شخص بدهد، هر یک از این شاخه ها را جدا کرده و به همه افراد دم بخت و مجرد حاضر در عروسی در مدت زمانی که در روند تشریفات عروسی برای مهمانان درنظر گرفته‌ پیاده کند.

آیا کسی که دسته گل را می گیرد آن را نگه می دارد؟

یکی از مهمترین نگرانی های بسیاری از خانم ها در مراسم پرت کردن دسته گل عروس این است که آیا کسی که دسته گل عروس را می گیرد، امکان نگهداری آن را خواهد داشت یا خیر؟ پاسخ این سوال تا حد خیلی زیادی به نظر خود عروس خانم و شخصی که دسته گل را گرفته، بستگی دارد. این بدان معنی است که اگر عروس مشکلی نداشته باشد و شخصی که دسته گل را گرفته هم بخواهد آن را برای خود نگه دارد، این امکان را خواهد داشت.

البته بسیاری از تازه عروس ها دوست دارند گل عروسی خود را به عنوان یادگاری نگه دارند و به همین دلیل هم ترجیح می دهند که به سایر مهمان ها گیفت بدهند. با توجه به این مسئله، نمی توان گفت که هر کسی که دسته گل را می گیرد، باید آن را برای خود نگه دارد.

تاریخچه و فلسفه پرت کردن دسته گل عروس

شاید برای شما جالب باشد که بدانید برای اولین بار، رسم پرت کردن دسته گل عروس در کشور انگلستان انجام شد که مهمان ها سعی می کردند علاوه بر گل، لباس های عروس را تکیه کنند و بخشی از آن را به دست بیاورند. با انجام این کار، آنها اعتقاد داشتند که تا حدودی بخت و اقبال خوش عروس نصیب آنها نیز خواهد شد.

تاریخچه-و-فلسفه-پرت-کردن-دسته-گل-عروس

از طرف دیگر، عروس برای این که بتواند از لباس و خودش محافظت کند، دورتر از جمعیت ایستاده، گل را به سمت آنها پرتاب و سپس فرار می کرد. این رسم از آن زمان ها تاکنون در بسیاری از کشورهای مختلف انجام می شده است. البته گاهی مواقع رسم پرت کردن دسته گل عروس با تغییراتی هم مواجه شده بود.

به عنوان مثال، در روم و یونان باستان به منظور دفع و از بین بردن بدشانسی و ارواح شیطانی، از ادویه ها و گیاهان معطری استفاده می کردند و گل عروسی را نماد وفاداری، شروع و باروری می دانستند. از طرف دیگر، عروس های انگلیسی در قرون وسطی برای این که شانس خود را به دیگران نشان دهند، گیاهان معطری مانند شوید را به صورت دسته به طرف جمعیت پرتاب می کردند.

مهمان ها هم عروس را به عنوان فرد خوش شانسی تلقی می کردند و باور داشتند که اگر چیزی که متعلق به اوست نصیب آنها شود، آنها هم می توانند به این خوش شانسی دست پیدا کنند. همچنین عروس ها اعتقاد دارند که گل ها نماد عشق و احساس از طرف معشوقشان است.

با توجه به این موارد، می توان گفت که رسم پرت کردن دسته گل عروس از کشور انگلستان سرچشمه گرفته و بعد به آمریکا و سپس کشورهای دیگر نفوذ پیدا کرد. به طوری که در حال حاضر از این رسم به عنوان یک روش سرگرم کننده در عروسی ها استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی: برای آشنایی با انواع دسته گل عروس در فصل بهار مقاله دسته گل بهاری عروس را از دست ندهید.

رسم پرت کردن گل عروس

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، رسم پرتاب کردن گل عروس از چندین سال پیش رواج پیدا کرد و بعد از نفوذ در کشورهایی که با انگلستان رفت و آمد داشتند مانند آمریکا، به کشورهای دیگر هم رسید. خیلی از افراد اعتقاد دارند که وقتی یکی از دختران مجردی که پشت عروس ایستاده، گل او را دریافت می کند، به احتمال خیلی زیاد اولین عروسی بعد از آن، عروسی این دختر مجرد خواهد بود. همین امر موجب شده که دختران جوان و مجرد علاقه خیلی زیادی به این رسم و آهنگ پرت کردن دسته گل عروس داشته باشند.

منظور از انداختن دسته گل عروس چیست؟

به احتمال خیلی زیاد تاکنون متوجه شده باشید که دلیل پرت کردن دسته گل عروس در مراسم عروسی دقیقا چیست. اگرچه خیلی از افراد اعتقاد دارند که اولین دختر مجردی که بعد از دریافت گل عروس بعد از پرت کردن او آن را بگیرد، ازدواج خواهد کرد، اما این کار می تواند معانی دیگری هم داشته باشد. به خصوص که در حال حاضر خیلی از عروس خانم ها دوست دارند فقط برای سرگرمی و زیباتر شدن فیلم عروسی خود، این مراسم را اجرا کنند.

مقاله پیشنهادی: در مقاله دسته گل عروس زمستانی انواع دسته گل ها در فصل سرما آشنا شوید و ایده بگیرید.

پرت-کردن-دسته-گل-عروس

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدید که دلیل پرت کردن دسته گل عروس چیست و چه تاریخچه ای دارد. همان طور که گفتیم، این رسم در ابتدا از کشور انگلستان آغاز شد و تاکنون در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته است. اگر شما هم به تازگی قصد ازدواج دارید و می خواهید در مراسم عروسی خود رسم پرتاب کردن گل عروس را انجام دهید، می توانید از ایده هایی که در این مقاله گفتیم استفاده کنید. مطمئن باشید که این مراسم موجب جذاب و خاطره انگیز شدن عروسی شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *