مقالات

آشنایی با انواع لباس عروس و نکات انتخاب آن

لباس عروس

اگر در شرف برگزاری مراسم ازدواج خود هستید و به دنبال پیدا کردن لباسی مناسب برای جشن عروسی خود می‌گردید، اصلا نگران نباشید. خوشبختانه گزینه‌های مختلفی از انواع لباس عروس وجود داشته که شما می‌توانید برای مراسم ازدواج خود یکی از آنان را انتخاب کنید. اگر هیچ ایده‌ای در رابطه با مدل‌های مختلف این لباس ندارید، در ادامه با ما همراه باشید. ما در این مطلب به بررسی 20 مدل از انواع مختلف لباس عروس خواهیم پرداخت.

انواع لباس عروس

مطمئنا تا چندین مدل لباس عروس را امتحان نکنید، نمی‌توانید متوجه شوید که چه مدلی مناسب شما خواهد بود. اما دانستن انواع لباس عروس نیز می‌تواند به شما کمک کند که انتخابی عالی داشته باشید. فاکتورهای مختلفی در هر لباس وجود داشته که شامل مدل یقه، مدل آستین و … هستند. این عوامل سبب به وجود آمدن انواع مختلفی از لباس‌های عروسی شده‌اند که با توجه به سلیقه و شکل اندام هر فرد می‌توانند مورد استفاده قرار گیرد. با خواندن این مطلب و یادگیری مدل‌های مختلف می‌توانید به محض ورود به مزون مدل‌های مورد نظر خودتان را از میان سایر مدل‌ها تفکیک کرده یا حتی بدون نیاز به مراجعه حضوری اقدام به خرید اینترنتی کنید.

֎ مدل یقه قایقی

برای افرادی که به دنبال لباس‌هایی با یقه ساده هستند، این مورد می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. در این لباس یقه از شانه سمت راست به سمت شانه سمت چپ روی استخوان‌های ترقوه کشیده شده است. پشت این مدل لباس‌ها معمولا باز خواهد بود.

لباس عروس مدل یقه قایقی

֎ مدل لباس با یقه آف شولدر

در این مدل، شانه‌ها به طور کامل بیرون بوده و آستین‌ها از قسمت‌های بازو به پایین را خواهند پوشاند. این استایل بر جذابیت استخوان‌های شانه‌ها و ترقوه تاکید دارد.

مدل لباس با یقه آف شولدر

֎ مدل یقه آف شولدر آستین بلند

این مدل نیز همانند نمونه قبلی بوده، اما دارای آستین‌های بلند است. برای عروس خانم‌هایی که به دنبال زیبایی در ساده‌ترین لباس‌ها هستند، این لباس می‌تواند گزینه‌ای مناسب محسوب شود. با توجه به سلایق و علایق خود می‌توانید از آستین‌های گیپور یا آستین‌هایی از جنس خود لباس استفاده کنید.

مدل یقه آف شولدر آستین بلند

علاوه بر مدل نوع جنس و پارچه لباس نیز مهم است. ما در مقاله‌ی ” پارچه لباس عروس ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

֎ مدل یقه هالتری

لباس‌های دارای یقه هالتری نیز یکی دیگر از جذاب‌ترین انواع لباس عروس محسوب می‌شوند. در این مدل  شانه‌های پهن و بزرگ کوچک‌تر نشان داده شده و به همین سبب برای افرادی که دارای شانه‌های پهن هستند، گزینه‌ای مناسب خواهد بود. یقه هالتری به دو گردن بسته شده و شانه‌ها و  پشت لباس اغلب باز خواهند بود. از انواع پارچه‌های مثل ساتن، گیپور و … می‌توان برای دوخت این لباس استفاده کرد.

مدل یقه هالتری

֎ مدل یقه پرتریت

این مدل لباس عروس شبیه به یقه آف شولدر بوده، اما دارای هیچ انحنایی نیست و به طور مستقیم از یک شانه به شانه دیگر کشیده شده است. در این مدل استخوان‌های ترقه زیبایی خود را چندین برابر نشان می‌دهند.

مدل یقه پرتریت

֎ مدل یقه ملکه آنه (Queen Anne)

این مدل یکی از جذاب‌ترین مدل‌ها برای لباس عروس بوده که معمولا در لباس‌های از جنس گیپور و تور مورد استفاده قرار می‌گیرد. جلوی این لباس دارای یقه‌ای به شکل گرد یا هفتی شکل بوده و پشت لباس دارای یقه‌ای بلند و باز است. آستین‌های کوتاه روی سرشانه نیز از دیگر ویژگی‌های این مدل یقه مجلسی است.

مدل یقه ملکه آنه

اگر به دنبال مدلی جدید برای لباس خود می‌گردید مطالعه‌ی مقاله‌ی ”  لباس عروس جدید ” به شما پیشنهاد می‌شود

֎ مدل لباس عروس با یقه مربعی

یقه مربعی یکی از رمانتیک‌ترین یقه‌ها بوده که در انواع لباس‌ عروس، لباس نامزدی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. یقه مربعی به شکل مربع با زاویه‌های 90 درجه بوده و می‌تواند با آستین یا بدون آستین دوخته شود. این مدل‌های به یکی از ترندهای سال‌های اخیر تبدیل شده است.

مدل لباس عروس با یقه مربعی

֎ لباس عروس با یقه دلبری یا سوییت هارت

یقه دلبری یقه‌ای صاف و مسطح بوده و در قسمت سینه خطی شبیه به قلب دارد. این یقه یکی از محبوب‌ترین یقه‌ها برای لباس‌های مجلسی محسوب شده و جزو اولین یقه‌های ترکیبی به حساب می‌آید. یقه دلبری می‌تواند باعث انحنا و پهن‌تر دیده شدن شانه‌های افرادی که دارای شانه‌های کوچک هستند، شود. همچنین برای افرادی که دارای سینه‌های کوچکی هستند، یقه دلبری باز با هلال رو به بالا و روی سینه پیشنهاد می‌شود. این مدل یقه برای برجسته‌تر نشان دادن استخوان‌های ترقوه گزینه‌ای مناسب خواهد بود.

 لباس عروس با یقه دلبری یا سوییت هارت

֎ مدل لباس عروس با یقه هفت

یقه هفت یکی دیگر از یقه‌هایی بوده که در انواع لباس عروس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این یقه شبیه به عدد 7 فارسی یا حرف V انگلیسی است. در این مدل دو سمت یقه از نزدیک‌ترین نقطه به گردن و از روی استخوان ترقوه عبور کرده و از طرفین در وسط سینه به هم می‌رسند. شما به راحتی می‌توانید این مدل یقه را با انواع جواهرات و گردنبندها ست کنید.

مدل لباس عروس با یقه هفت

֎ لباس عروس با آستین‌های سه ربع

مدل آستین سه ربع در وسط آرنج و مچ قرار گرفته و ظاهری کلاسیک ایجاد خواهد کرد. این مدل آستین را می‌توان با انواع مدل‌های یقه ذکر شده در بالا ترکیب کرده و یک لباس شیک دوخت.

لباس عروس با آستین‌های سه ربع

֎ مدل لباس عروس با آستین کپ

این مدل آستین شبیه لبه‌های کلاه کپ بوده و به همین سبب به این نام مشهور شده است. آستین کپ جزو آستین‌های کوتاه محسوب شده و بیش‌تر قسمت سرشانه‌ها را خواهد پوشاند. این آستین به شکل نیم دایره‌ای بوده که دو سر آن به هم نمی‌رسد. آستین کپ را می‌توان با انواع پارچه‌های گیپور، حریر و … اجرا کرد و برای افرادی که دارای شانه‌های ظریف‌تری هستند، مناسب‌تر خواهد بود.

مدل لباس عروس با آستین کپ

مطالعه‌ی مقاله‌ی ” ست کت و شلوار داماد با لباس عروس ” نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

֎ مدل لباس عروس با آستین کوتاه

یکی دیگر از مدل‌های آستین که برای انواع لباس عروس مورد استفاده قرار می‌گیرد، آستین کوتاه است. آستین کوتاه آستینی ساده بوده که قد آن به اندازه آستین‌های تی‌شرت است. این مدل آستین را می‌توان برای مدل‌های مختلفی از لباس تهیه شده با پارچه‌های مختلف استفاده کرد.

مدل لباس عروس با آستین کوتاه

֎ مدل لباس عروس با آستین بلند

اگر به دنبال لباس کاملا بسته و پوشیده برای مراسم ازدواج خود می‌گردید، این گزینه برای شما بهترین گزینه است. این مدل دارای آستین‌هایی تمام قد تا مچ دستان خواهد بود.

֎ مدل بدون آستین

این لباس دارای آستین نبوده و در قسمت بالاتنه دارای دو بند است. برای افرادی که دارای دست‌هایی باریک و زیبا هستند و سرشانه‌های خیلی بزرگی ندارند، این مدل می‌تواند گزینه‌ای مناسب محسوب شود. ترکیب لباس بدون آستین با یقه هفت بسیار شیک و جذاب خواهد بود.

مدل بدون آستین

֎ مدل لباس عروس مشکی

در فرهنگ ایران و بیش‌تر کشورهای جهان لباس عروس به رنگ سفید دوخته می‌شود. گاهی اوقات از سایر رنگ‌های دیگری همچون نباتی، صورتی، آبی و … نیز برای دوخت این لباس استفاده می‌شود. اما لباس عروس مشکی یکی از خاص‌ترین لباس‌های عروس در دنیاست. برای افرادی که می‌خواهند خیلی خاص و شیک باشند، این رنگ گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شود.

مدل لباس عروس مشکی

֎ مدل لباس عروس پفی

لباس‌های عروس پفی در بین انواع این لباس‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و هیچ وقت نیز از مد نمی‌افتند. این مدل لباس‌ها را می‌توان در عکس‌های عروسی مادر بزرگ‌ها، مادران و حتی نسل جدید نیز مشاهده کرد. لباس‌های پفی معمولا از جنس تورهای چند لایه تهیه شده و حالتی پرنسسی خواهند داشت. اگر می‌خواهید در مراسم ازدواج خود به ملکه‌ای واقعی تبدیل شوید، می‌توانید از این مدل استفاده کنید.

مدل لباس عروس پفی

֎ آستین پفی

در مدل قبلی پایین تنه لباس پفی بود، اما این مدل دارای آستین‌های پفی است. آستین‌های پفی دارای تنوع بالایی بوده و معمولا کوتاه هستند. اما نمونه‌های سه ربع و بلند آنان نیز وجود دارد. این مدل برای افرادی که دارای شانه‌های پهن و یا بازوهای درشت هستند، اصلا مناسب نخواهد بود، چرا که سبب می‌شود حجم بازو و سرشانه بزرگ‌تر از حد معمول نشان داده شود. بنابراین افراد دارای سرشانه‌های باریک و بازوهای کوچک‌تر می‌توانند از این مدل استفاده کنند.

آستین پفی

اگر احتیاج به شستشوی لباس عروس خود در منزل دارید به شما بلاگ شستن لباس عروس در خانه توصیه میکنیم

֎ مدل لباس با آستین‌های مچی

این مدل آستین که در انواع لباس عروس مورد استفاده قرار می‌گیرد، در قسمت مچ دارای عرض کمتری نسبت به سایر نقاط آن بوده و به همین سبب در این قسمت، دور مچ کیپ خواهد شد. پارچه‌های حریر و تور برای لباس‌های با آستین مچ دار بسیار مناسب خواهند بود.

مدل لباس با آستین‌های مچی

֎ لباسی با رنگ سبز

 این مدل، جزو لباس‌های خاص محسوب شده و برای مراسمی همچون حنابندان که در ایران برگزار می‌شود، گزینه‌ای مناسب به حساب خواهد آمد.

 لباسی با رنگ سبز

֎ مدل لباس عروسی مینی

قد لباس‌های میدی بالای زانو بوده و جزو لباس‌های عروسی فانتزی محسوب می‌شوند. اگر قد این لباس تا پایین زانو باشد دیگر مینی نبوده و به لباس میدی تبدیل خواهد شد. این مدل لباس عروس به خصوص برای افرادی که به دنبال مدل‌های مختلف برای عکاسی‌های فرمالیته و پیش فیلم خود هستند، گزینه‌ای مناسب خواهد بود.

کلام آخر

همان‌طور که مشاهده کردید، مدل‌های مختلفی از انواع لباس عروس وجود داشته که با توجه به علایق و اندام هر فرد می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. با دانستن انواع این مدل‌ها شما می‌توانید انتخابی مناسب برای مراسم ازدواج خود داشته باشید و در جشن عروسی خود بدرخشید.

اگر موهای کوتاهی دارید ما ایده های جذابی برای انجام شینیون روی موهای کوتاه در بلاگ جذاب ترین مدل شینیون موی کوتاه برای عروس برایتان گذاشته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *