مقالات

27 ایده ساده و شیک خنچه عروس

خنچه عروس

خنچه عروس در طی مراسمات مختلفی که برای ازدواج یک زوج برگزار می‌شود، خانواده داماد هدایای مختلفی را برای عروس تهیه و تدارک می‌بینند. برخی از این مراسم خانوادگی بوده و برخی دیگر به شکل جشنی بزرگ و با حضور اقوام دو خانواده برگزار می‌شود. اما نکته مهم و مشترکی که در بین این جشن‌ها و هدایا وجود دارد، تزیین کادو‌های عروس می‌باشد. تزیین وسایل عروس رسمی است که از گذشته وجود داشته است و در حال حاضر به شکلی جدید‌تر و مدرن‌تر انجام می‌شود.

تزیین وسایل مربوط به خرید عقد عروس و داماد به شکل خنچه و نمایش آن در جشن عقد و یا حنابندان رسمی است که به مرور زمان کمرنگ شده است. البته در برخی از شهر‌های کشور این رسم همچنان پا برجا است و گاها مراسم خنچه برون به شکل یک جشن جداگانه نیز برگزار می‌شود. در نظر داشته باشید که امروزه خنچه کردن وسایل عروس در مراسمات مختلفی کاربرد دارد که در ادامه این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

از آنجایی که چیدمان خنچه عروس برای هر دو خانواده اهمیت زیادی دارد، این مقاله را به آموزش تزیین خنچه عروس اختصاصداده‌ایم. پس اگر قصد تزیین خنچه عروس خود را دارید، حتما تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

خنچه عروس چیست؟

خنچه کردن وسایل عروس در واقع به معنای قرار دادن هدایای عروس در طبق‌های چوبی و تزیین آن برای تقدیم کردن به او و خانواده‌اش می‌باشد. البته در نظر داشته باشید که خنچه عروس محدود به تزیین وسایل مربوط به خرید عقد نمی‌شود بلکه در تمامی مراسمات از جمله بله برون، شب چله، عید نوروز و همچنین اعیاد اسلامی مثل عید قربان، غدیر و فطر هدایا و عیدی‌هایی که برای عروس خریداری می‌شود به شکل خنچه تزیین شده و در نهایت به او تقدیم می‌شود.

خانواده عروس نیز در صورت برگزاری شدن مراسم خنچه برون ، باید وسایل مربوط به خرید عقد داماد را به شکل خنچه درآورده و آن را تزیین کنند.

آموزش تزیین وسایل عروس

همانطور که اشاره شد تزیینات خنچه عروس ، در تمامی مراسمات قبل از عروسی کاربرد دارد. به همین دلیل ما در این بخش از مقاله چند نمونه از زیبا‌ترین و به روز‌ترین تزیین خنچه عروس را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با مشاده و ایده گرفتن از آن‌ها زیبا‌ترین خنچه‌ها را برای عروس خود تدارک ببینید.

֎ تزیین خنچه عروس با سبد

در این مدل تزیین وسایل عروس ایده‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید تمام وسایلی را که برای عروس خریداری کرده‌ای با کاغذ کادو‌های زیبا و ربان بسته‌بندی کرده و بعد آن‌ها در بین گل‌های یک سبد گل بزرگ قرار دهید.

تزیینات خنچه عروس
تزیینات خنچه عروس با سبد

یا در نمونه‌‌های دیگر شما می‌توانید بدون کادو کردن وسایل و تنها با تزیین آن‌ها به وسیله ربان یا رشته‌های مروارید، هدایا را درون سبد گل قرار دهید.

تزیین خنچه عروس با سبد

اگر به دنبال ایده برای گیفت عقد و عروسی هستید از مقاله گیفت عروسی دیدن نمایید.

ایده دیگری که در خصوص تزیین هدایا با سبد وجود دارد، استفاده از سبد‌های فلزی آماده و تزیین شده است. این سبد‌ها معمولا به شکل تزیین شده به فروش(برخی از این سبد‌ها قابل اجاره کردن نیز می‌باشند) می‌رسند و تنها کافی است هدایای عروس را داخل آن قرار دهید تا خنچه زیبای عروس شما حاضر شود. البته در صورت تمایل می‌توانید از گل‌های طبیعی، مصنوعی و یا رشته‌های مروارید برای تزیین بیشتر و زیبا‌تر سبد‌ها استفاده کنید.

֎ استفاده از باکس شیشه‌ای

باکس‌ها یا همان جعبه‌های شیشه‌ای یکی از پرطرفدار‌ترین وسیله‌ها برای خنچه کردن هدایای عروس می‌باشد. خود باکس‌های شیشه‌ای به قدر کافیت زیبا هستند اما شما می‌توانید برای زیبایی بیشتر از انواع گل طبیعی برای تزیین آن استفاده کنید.

مدل تزیین وسایل عروس

همانطور که در عکس‌های فوق مشاهده می‌شود بیشتر باکس‌های شیشه‌ای از یک کفی چوبی و یک معکب شیشه‌ای تشکل شده است. ایده دیگری برای تزیین هدایای عروس به وسیله باکس شیشه‌ای وجود دارد، این است که تنها از کفی چوبی استفاده شد و مکعب شیشه‌ای روی آن قرار نگیرد. به این ترتیب محدویت ارتفاع برای تزیینات وجود نخواهد داشت.

֎استفاده از جعبه‌های کادویی

استفاده از جعبه‌های کادویی ساده‌ترین وسیله برای کادو کردن وسایل عروس و داماد می‌باشد به همین دلیل لازم است تا چیدمان زیبایی داشته باشد و همچنین با استفاده از گل طبیعی تزیین بشود. جعبه‌هایی که برای کادو کردن وسایل عروس و یا داماد استفاده می‌شوند معمولا چرمی می‌باشند.

اگر می‌خواهید با لیست خرید عروسی آشنا شوید به مقاله خرید عروسی مراجعه کنید.

اما نمونه‌های دیگری از جعبه‌های کادو وجود دارند که مخصوص هدیه دادن به عروس و داماد طراحی شده‌اند. این جعبه‌ها که معمولا از جنس مخمل بوده و با ربان‌ها و دانتل‌های زیبا تزیین شده‌اند. این جعبه‌ها نسب به جعبه‌های چربی گران‌تر و البته بسیار زیبا‌تر می‌باشد. دقت داشته باشید در صورت استفاده از این مدل جعبه‌ها شما دیگر نیازی به تزییتات وسایل با گل طبیعی نخواهید داشت. البته پیشنهاد می‌شود که وسایل داخل جعبه برای عروس با رشته‌های مروارید تزیین بشود.

نمونه جعبه کادو برای تزیین وسایل عروس
تزیین خنچه عروس

در ادامه نمونه‌های کاملی از خنچه عروس را در اختیارتان قرار خواهیم دارد.

نکته: دقت کنید که جعبه مناسب، گل طبیعی، رشته مروارید و ربان چهار عنصر اصلی برای تزیین خنچه عروس می‌باشد و تنها با کمی خلاقیت می‌توان تزیینات زیبا و شکیلی را انجام داد.

نکته: برای تزیین طلا و جواهر عروس بهتر است از مانکن طلا استفاده کنید.

نکته: در صورتی که وقت یا مهارت کافی برای تزیین وسایل عروس را ندارید، می‌توانید این کار را به گل فروشی‌ها بسپارید.

کلام آخر

کادو دادن رسم بسیار زیبایی هست که بین انسان‌ها وجود دارد و باعث انتقال محبت می‌شود. آراستن کادو باعث می‌شود که این حس خیلی عمیق‌تر و بیشتر جلوه کند. اما در این بین تزیین هدایای عروس حس و حال زیبا‌تر و اهمیت بیشتری دارد و به همین دلیل ما در این مقاله سعی کردیم تا جدید‌ترین مدل تزیینات خنچه عروس را به شما عزیزان نشان دهیم.

از این که تا پایان این مقاله از سری مقالات تشریفات باغ ویولن با ما همراه بودید از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم.

یکی از جذابترین تم های برگزاری مراسم عروسی، عروسی روستیک است. این بلاگ را حتما مورد مطالعه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *