مقالات

43 ایده جدید و خلاقانه برای تزیین وسایل بله برون

تزیین وسایل بله برون : مراسم بله برون یا همان جشن نامزدی، اولین جشن برای ازدواج یک زوج پس از خواستگاری می‌باشد که با حضور بزرگ‌تر‌های فامیل دو خانواده و همراه با آداب خاصی برگزار می‌شود. خانواده‌های عروس و داماد هر کدام وظایف مخصوصی برای برگزاری این جشن بر عهده دارند. برای مثال پذیرای از مهمان‌ها بر عهده خانواده عروس و خرید هدایا و وسایل بله برون بر عهده خانواده داماد است.

اما نقطه مشترکی که در وظایف هر دو خانواده وجود دارد، تزیینات مناسب، شایسته و شکیل می‌باشد. در واقع هر جشن و مراسمی و هر هدیه نیاز به تزیینات مخصوص و زیبا دارد. به همین دلیل ما قصد داریم تا در این مقاله به شما عزیزان جدید‌ترین تزیین وسایل بله برون و همچنین تزیینات مربوط به میز نامزدی را به شما عزیزان آموزش دهیم. پس اگر علاقه دارید تزیین وسایل نامزدی را خودتان انجام دهید، حتما تا انتهای این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

تزیین میز بله برون

در بخش ابتدایی مقاله به سراغ تزییناتی میرویم که انجام آن‌ها بر عهده خانواده عروس است.

֎ تزیین جایگاه عروس و داماد

از آنجایی که به طور معمول جشن نامزدی در خانه پدری عروس برگزار می‌شود، لازم است تا جایگاهی برای عروس و داماد در نظر گرفته و به بهترین شکل تزیین شود. البته در نظر داشته باشید که در صورت برگزاری این جشن در تالار زیبایی چون ویالون گاردن و وجود جایگاه عروس و داماد، شما دیگر نیازی به طراحی و تزیین میز نامزدی و جایگاه عروس و داماد نخواهید داشت.

یکی از تزیینات ساده و زیبا برای جایگاه عروس استفاده از حلقه گل است. برای این کار شما می‌توانید از تشریفات مخصوص مجالس، حلقه گل جهت تزیین جایگاه عروس و داماد را کرایه کرده و پس آوردن آن به منزل، حلقه را گل آرایی کنید.

 برای تزیین بله برون شما به مقداری طناب، اسفنج آبکش و گل و برگ طبیعی نیاز دارید. ابتدا حلقه را به صورت خوابیده روی زمین قرار دهید و نواحی مخصوص گل را مشخص کنید. با استفاده از طناب و چسب نواری اسفنج‌ها را به پشت حلقه وصل نمایید. در ادامه ساقه گل‌ها و برگ‌ها را کوتاه کرده و در اسفنج فرو کنید(داشتن خلاقیت و هماهنگی رنگ‌ها در این بخش مهم است). پس از آن که تمام قسمت‌های اسفنج با گل پوشیده شد، جایگاه عروس و داماد آمده خواهد بود. تنها کافی است حلقه را به حالت اولیه برگردانید و در مکان مورد نظر قرارد دهید.

تزیینات بله برون

در مقاله مراسم بله برون به صورت کلی آداب مربوط به این مراسم را معرفی کرده‌ایم.

در صورت تمایل می‌توانید از آویز‌های تزیینی، پارچه‌های ساتن، خوشه گندم و ریسه‌های نوری هم برای تزیین حلقه پشت سر عروس و داماد استفاده کنید. نمونه‌هایی از جایگاه عروس و داماد را در ذیل این متن خدمتتان ارائه کرده‌ایم.

نکته: در صورت استفاده از پارچه و گل برای تزیین جایگاه عروس و داماد حتما به هماهنگی رنگ‌ها توجه داشته باشید. همچنین بهتر است رنگ انتخابی برای تم جشن، هماهنگی نسبی با فضای منزل داشته باشد.

نکته: در صورتی که وقت و یا مهارت کافی برای تزیین وسایل بله برون در تهران را نداشتید، می‌توانید این مجلس را در باغ تالار ویالون برگزار کرده و از فضای زیبای آنجا بهره‌مند شوید.

֎ تزیین میز بله برون

پس از آماده سازی جایگاه عروس و داماد و قرار دادن یک جفت صندلی در مقابل آن، نوبت به تزیین میز نامزدی می‌رسد. در واقع خانواده عروس باید برای هدایایی که خانواد داماد به صورت خنچه تهیه کرده‌اند جایگاه مناسبی را در نظر گرفته و آن را تزیین نماید. البته وجود این میز برای برش زدن کیک و امضای دفر بله برون نیز لازم می‌باشد.

برای تزیین میز ابتدا باید رومیزی مناسبی تهیه کنید(برای این کار بهتر است از رومیزی‌های ساتن و رنگ روشن استفاده کنید) و در نهایت آن را با گل طبیعی یا مصنوعی و شع تزیین کنید. برای این کار روی قسمتی از میز به کمک چسب نواری اسفنج آبکش بچسبانید و بعد ساقه‌های گل را کوتاه کرده و داخل اسفنج فرو نمایید.

برای تزیین با شمع می‌توانید از شمعدان‌های مختلف استفاده کرده و یا این که داخل چند استوانه‌ شیشه‌ای آب بریزید و روی هر کدام از آن‌ها یک عدد شمع وارمر قرار دهید. استوانه‌ها در اطراف پایه میز و یا روی آن قرار دهید.

تزیین میز بله برون

در مقاله تزیین عیدی عروس شما را با مدل های تزیین عیدی برای عروس آشنا می‌کنیم.

لازم به ذکر است که در صورت نداشتن میز به تعداد کافی می‌توانید به همراه حلقه پشت سر عروس و داماد، میز هم کرایه بفرمایید. نمونه‌هایی از تزیین میز نامزدی را در عکس‌های زیر مشاهده می‌کنید.

تزیین وسایل بله برون عروس

در این بخش مقاله هم قصد داریم تا اموزش تزیین وسایل بله برون را به شما عزیزان ارائه دهیم. در واقع خانواده داماد برای نشانه علاقه و احترام خود به عروس و خانواده‌اش وظیفه دارند که وسایل بله برون و هدایای مختلفی مثل انگشتر، چادر و … را تهیه کرده و در جشن نامزدی به عروس تقدیم نمایند(در مقاله جدایا در مورد این موضوع مفصل صحبت کرده‌ایم). شایسته است که وسایل بله برون عروس و هدایای او به شکلی زیبا و شکیل تزیین شود.

֎ تزیین وسایل نامزدی عروس

وسایلی که تحت عنوان ست بله برون خریداری می‌شوند شامل کله قند، قرآن، دفتر بله برون، جای حلقه و… می‌باشد. این وسایل را شما می‌توانید به صورت آماده و تزیین شده از تشریفات عقد و عروسی تهیه بفرمایید اما در صورتی که تمایل داشته باشید خودتان این کار را انجام دهید، می‌توانید به صورت زیر عمل کنید.

برای جدیدترین تزیین وسایل بله برون شما احتیاج دارید به: چسب حرارتی، دانتل، ربان، تور، گل مصنوعی و مروارید لپه‌ای. شما با استفاده از این وسایل تزیینی می‌توانید به راحتی وسایل بله برون را تزیین نمایید.

برای تزیین کله قند ابتدا ارتفاع آن را اندازه بگیرید و عدد به دست آمده را به اضافه عدد 15 کنید. عددی که در نهایت حاصل می‌شود شعاع دایره‌ای خواهد بود که باید آن را روی تور رسم کنید. برای مثال اگر ارتفاع کله قند مورد نظر 30 سانتی متر باشد، باید روی تور دایره‌ای به شعاع 45 سامتر رسم کرده و آن را برش بزنید. در مرحله بعدی کله قند را در مرکز تور دایره‌ای شکل قرار داده و آن‌ را به سمت بالای کله قند جمع کرده و آن را با یک قطعه ربان محکم ببنید. حال با استفاده از خلاقیت و سلیقه شخصی خود و همچنین با کمک گرفتن از وسایل تزیینی مختلفی مثل مروارید لپه، دانتل و گل مصنوعی می‌توانید کله قند را تزیین نمایید. تنها کافی است که گل‌ها و یا دیگر وسایل تزیینی را با چسب حرارتی روی کله قند بچسبانید. برای تزیین سایز وسایل مثل قند ساب، جام عسل، قرآن و …. نیز می‌توانید به همین شکل عمل کنید. البته فراموش نکنید که به جز کله قند و قند ساب، سایز وسایل به پوشش تور نیاز ندارند.

باید اعتراف کرد که طرز تزیین وسایل بله برون همین قدر ساده است و تنها به کمی حوصله، دقت و خلاقیت نیاز دارد.

نکته: شما می‌توانید مطابق با سلیقه خود از دیگر وسایل تزیینی مثل پاچه مخمل، صدف، پر، قاب‌های رزینی و دیگر وسایل تزیینی برای این کار استفاده کنید.

نکته: برای خرید وسایل تزیینی باید به خرازی‌ها مراجعه فرمایید.

نمونه‌هایی از تزیین کله قند و دیگر وسایل بله برون را در عکس‌های ذیل قابل مشاهده می‌باشد.

֎ تزیین جای حلقه

جای حلقه وسیله‌ای است که هم برای مراسم نامزدی می‌توان از آن استفاده کرد و هم در جشن عقد. برای تزیین جای حلقه ایده‌های مختفی وجود دارد که ساده‌ترین آن استفاده از باکس حلقه شیشه‌ای و پر کردن آن با گل می‌باشد. برای این کار داخل باکس را با اسفنج آبکش بپوشانید(ارتفاع اسفنج برابر با نصف ارتفاع باکس باشد) و به اندازه یک جعبه کوچک داخل آن را خالی کنید. حلقه را داخل جعبه مقوایی کوچک گذاشته داده و آن را داخل اسفنج قرار دهید. حالا تمام قسمت‌های خالی اطراف حلقه را با گل طبیعی و یا مصنوعی بپوشانید. در نهایت و در صورت تمایل می‌توانید دور باکس شیشه‌ ربان بچسبانید تا زیبایی بیشتری داشته باشد.

نمونه‌های دیگری از جای حلقه وجود دارد که درست کردن آن کمی پیچیده‌تر خواهد بود. برای مثال جهت تزیین جای حلقه به شکل یک تاب، شما به یک تخته چوبی، مفتول ضخیم، کنف، چسب حرارتی و گل مصنوعی نیاز دارید.

برای درست کردن این مدل جای حلقه 4 قطعه مفتول ضخیم را دو به دو از یک سمت با کنف به هم متصل نمایید(برای این کار می‌توانید از هویه نیز استفاده کنید). دو قطعه به وجود آمده را با چسب حرارتی روی صفحه چوبی با فاصله از هم بچسبانید. حال یک قطعه مفتول را روی پایه‌های تابی که ساخته‌اید قرار دهید تا تاب کامل شود. برای دست کردن صندلی تاب هم یک قطعه نازک از تلق یا چوب را برداشته و آن به صورت مستطیل برش بزنید. در ادامه چهار گوشه مستطیل را سوراخ کرده و از هر کدام یک قطعه کنف رد کنید. کنف‌ها را مطابق تصویر زیر به پایه تاب وصل کنید. اکنون جای حلقه شما آمده است اطراف آن را با گل مصنوعی، مجسمه‌های کوچک و مروارید تزیین کنید.

آموزش تزیین جای حلقه

֎ تزیین هدیه‌ های نامزدی

تزیین هدایای بله برون معمولا با استفاده از گل‌های طبیعی انجام می‌شود. به این صورت که شما باید با توجه به تعداد وسایل و هدیه‌هایی که برای عروس خریداری کرده‌اید 3 الی 5 عدد جعبه کادو تهیه کرده و هدایا را داخل آن قرار داده و در نهایت قسمتی از جعبه‌ها را با گل طبیعی تزیین کنید. باکس‌های شیشه‌ای و سبد‌های فلزی بله برون، بهترین گزینه برای تزیین وسایل نامزدی داماد و عروس می‌باشد.

به عبارتی بهتر می‌توان گفت که شکیل‌ترین حالت ممکن برای تزیین هدایای عروس(ینی چادر، پیراهن، کیف، کفش و …)، تزیین کادو‌ها با ربان یا رشته‌های مروارید و قرار دادنشان داخل سبد نامزدی و در نهایت تزیین کردن خود سبد با گل طبیعی می‌باشد.

نکته: در صورتی که وقت یا مهارت کافی برای تزیین وسایل بله برون عروس را ندارید، می‌توانید انجام آن را به گل فروشی‌ها و یا تشریفات مجالس بسپارید.

چند مدل تزیین وسایل نامزی را جهت ایده برداری خدمت شما عزیزان ارائه کرده‌ایم.

سخن پایانی

تدارک جشن و تزیین هدایا کار بسیار لذت بخش و خاطره انگیزی خواهد بود. به همین دلیل خیلی از افراد تمایل دارند که این کار را خودشان انجام دهند. ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین نکات تزیین وسایل بله برون عروس را خدمت شما عزیزان توضیح دهیم.

این نکته را در نظر داشته باشید که انجام این گونه تزیینات کار سختی نخواهد بود اما نیاز به زمان، تجربه، خلاقیت و از همه مهم‌تر دقت دارد. همچنین توصیه می‌شود که اگر برای اولین بار می‌خواهید این گونه تزیینات را انجام دهید، حتما یک بار قبل از تزیین وسایل اصلی، روی اشیای دیگر این کار را تمرین نمایید.

از این که تا پایان این مقاله از سری مقالات تشریفات ویالون گاردن با ما همراه بودید از شما سپاس گزاریم و امیدواریم که نکات مفید و ایده‌های جذابی را در رابطه با تزیین وسایل بله برون در اختیارتان قرار داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *