مقالات

لیست خرید وسایل بله برون و الزامات آن

وسایل بله برون

وسایل بله برون : برخی از اتفاقات ممکن است تنها یک بار در طول زندگی انسان‌ها رخ بدهد، بنابراین افراد سعی می‌کنند تا این اتفاقات خاص و زیبا، به بهترین شکل ممکن برگزار شود تا خاطره‌ای شیرین به یادگار بماند. مراسمات مختلف ازدواج نیز از جمله مهم‌ترین اتفاقاتی است که در اکثر مواقع فقط یک بار اتفاق میوفتد. یکی از جذاب‌ترین مراسمات قبل از عروسی زوجین، جشن بله برون یا همان جشن نامزدی می‌باشد. برگزاری این مراسم آداب و رسوم خاصی دارد و خانواده‌های عروس و داماد تلاش می‌کنند تا بهترین و زیبا‌ترین مجلس را برای فرزندانشان بر پا کنند.

یکی از بخش‌های جذاب مراسم بله برون، خرید وسایل بله برون برای داماد و عروس است که از طرف داماد و خانواده او تقدیم عروس خانم می‌شود. در واقع باید گفت که در برگزاری این مراسم خانواده داماد وظایف مهمی بر عهده دارند که این وظایف عبارتند از: خرید حلقه نشون، خرید وسایل بله برون، سفارش کیک و گل، خرید هدایای عروس و در نهایت تزیین این وسایل و هدایا می‌باشد.

ما در این مقاله برای راحتی هر چه بیشتر داماد و خانواده ایشان، کامل‌ترین لیست خرید وسایل بله برون و چند نمونه از عکس هدایای بله برون را جمع آوری کرده و در اختیارتان قرار داده‌ایم، تا با آن‌ها ایده گرفته از آن‌ها بهترین و زیبا‌ترین وسایل بله برون را خریداری نمایید. بنابراین اگر مراسم نامزدی فرزندتان نزدیک است و قصد خرید وسایل بله برون عروس را دارید، تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

وسایل بله برون چیست ؟

همانطور که گفته شد در برگزاری مراسم بله برون، هر دو خانواده نقش دارند، تدارک جشن و پذیرایی از مهمان بر عهده خانواده عروس و خرید و تزیین وسایل و هدایا بله برون برعهده خانواده داماد است. در این بخش ابتدا توضیخ خواهیم داد که لوازم بله برون چیست و در بخش بعدی به سراغ هدایای بله برون خواهیم رفت.

لیست وسایل بله برون عبارت است از:

 1. یک جلد قرآن کریم
 2. یک عدد کله قند به همراه قند شکن آن
 3. تعدادی شاخه نبات
 4. دفتر بله برون
 5. جای حلقه
 6. شمع جهت تزیین
 7. چاقو مخصوص برای برش کیک
 8. آینه و شمعدادن کوچک (در صورت تمایل)

این وسایل که معمولا با نام ست بله برون شناخته می‌شوند را می‌توانید از مغازه‌های مخصوص تشریفات عقد و بله برون تهیه فرمایید. خوشبختانه در این مغازه‌ها تزیین کامل وسایل انجام می‌شود و شما می‌توانید زیباترین وسایل را با تزیینی شکیل از آن‌ها خریداری کنید.

پیشنهاد: از آنجایی که در مراسم بعدی که پس از بله برون برگزار می‌شود، مراسم عقد (چه به صورت عقد محضری، چه به صورت جشن عقدکنان) است و خرید وسایل عقد نیز بر عهده خانواده داماد است؛ شما عزیزان می‌توانید همزمان با خرید وسایل بله برون، لوازم مربوط به عقد را هم خریداری فرمایید. لوازم عقد هم عبارت است از: یک جفت قند ساب، جام عسل و سفره بالا سر عروس و داماد.

هدایای بله برون چیست ؟

خانواده داماد به نشانه محبت و علاقه‌ای که به عروس خود دارند و همچنین به نشانه پذیرش او به عنوان عضو جدید خانواده، هدایا زیبا و درخور عروس خانم را به او هدیه می‌دهند. ما در این مقاله آنچه را که در بین مردم عرف است و به عنوان هدیه تهیه می‌کنند را در اختیارتان قرار خواهیم داد اما ممکن است شما مطابق با رسم خود هدایای بیشتری را تهیه فرمایید که انتخاب آن بر عهده خودتان می‌باشد.

هدایای بله برون از طرف خانواده داماد به عروس خانم عبارتند از:

 1. حلقه نشون: انگشتر نشون مهم‌ترین هدیه این جشن محسوب می‌شود و نمادی از آغاز تعهد بین عروس و داماد است.
 2. چادر عروس: پارچه چادری زیبا و سفید از جمله هدایایی است که برای عروس خانم خریداری می‌شد و در مجلس بله برون مادر داماد این چادر را روی سر عروس خانم می‌اندازد. در برخی شهر‌ها هم رسم که چادر توسط مادر داماد بریده شود.
 3. پارچه خلعتی: یک قواره پارچه پیراهنی نیز از هدایا مرسوم بله برون است. اما همانطور که اشاره شد برخی از آداب و رسوم جشن بله برون تغییر کرده است. خیلی از افراد ترجیح می‌دهند که به جای خرید پارچهT یک پیراهن دوخته شده آماده تهیه کنند. پیشنهاد می‌کنیم که در این مورد حتما با خود عروس خانم مشورت و نظر او را در این باره بپرسید.
 4. کیف و کفش: از دیگر کادوهای که خریداری می‌شود کیف و کفش از که با توجه به فصلی که مراسم بله برون برگزار می‌شود، می‌تواند کفش زمستانی(بوت) یا کفش تابستانی(جلو باز) خریداری شود.
 5. مانتو و شلوار: مانتو شلوار هم کادویی است که واسته به فصل می‌باشد. یعنی اگر مراسم در زمستان باشد پالتو خریداری می‌شود.
 6. روسری یا شال: شال یا روسری همرنگ مانتو نیز از هدایا مرسوم در بله برون است.
 7. سبد گل: گل نیز از کادوهای زیبا و جذاب بله برون است که می‌تواند وابسته به سلیقه افراد صورت جام گل، سبد گل و یا باکس گل باشد. معمولا گلی که برای مراسم بله برون تهیه می‌شود، بزرگ‌تر و شکیل‌تر از دسته گل خواستگاری می‌باشد.
 8. کیک بله برون: کیک بله برون را می‌توان در دسته بندی هدایای بله برون قرار داد. برخی از خانواده‌ها علاوه بر کیک، ظرفی از شیرینی هم تهیه می‌کنند که نمادی از شیرینی کامی و خرسدی از وصال عروس و داماد است.

برخی دیگر از خانواده‌ها هم بر اساس آداب و رسوم خانوادگی خود، علاوه بر هدایای مرسوم بله برون، هدایای دیگری هم به عروس خود می‌دهند. هدایایی مثل شومیز، نیم ست طلا یا نقره و … .

عکاسی از مراسم در دنیای کنونی از واجبات هر مجلسی تلقی می‌شود و زوجین دوست دارند که چند عکس باکیفیت، زیبا و حرفه‌ای از مراسم خود داشته باشند. دعوت از عکاس حرفه‌ای برای ثبت خاطرات زیبای جشن بله برون نیز از وظایف خانواده داماد است.

هدایای بله برون

دفتر بله برون چیست ؟

شاید تا به حال اسم دفتر بله برون به گوشتان خورده باشد اما دقیقا نمی‌دانید که این دفتر چیست و داخل آن چه مواردی نوشته می‌شود. دفتر بله برون هم یکی از لوازم بله برون است که زحمت خرید آن بر عهده خانواده داماد است. در صفحه اول این دفتر نام عروس داماد و در صفحه دوم آن توافقاتی که بین دو خانواده صورت گرفته شده است نوشته می‌شود. برای مثال مقدارمهریه، شرایط ضمن عقد و … از مواردی است که در این دفتر ذکر خواهد شد. در نهایت عروس و داماد به نشانه تعهد و پذیرفتن تمامی موارد ذکر شده در این صفحه، پایین آن را امضا می‌کنند. علاوه بر عروس و داماد حداقل دو نفر از بزرگان جمع (به عنوان شاهد) هم باید این دفتر را امضا ‌کنند.

می‌توان گفت که دفتر بله برون نمونه ساده  شده و کوچک شده قباله ازدواج است اما به این نکته باید توجه کرد که امضا این دفتر صرفا نمادین بوده و ارزش قانونی ندارد.

دفتر بله برون چیست
دفتر بله برون چیست
نمونه دفتر بله برون
عکس دفتر بله برون

سبد بله برون شامل چیست ؟

خب حالا که با وسایل و لوازم بله برون آشنا شدید، نوبت آن است که در مورد سبد بله برون صحبت کنیم. همانطور که متوجه شده‌اید وسایل و هدایایی زیادی وجود دارد که خانواده داماد باید آن را به مراسم بله برون ببرند. در گذشته این هدایای را داخل سینه‌‌های بزرگ می‌گذاشتند و معمولا با تور و پارچه مخمل تزیین می‌کردند و با رقص و پای کوبی آن‌ها را به خانه پدری عروس می‌بردند. اما اکنون برای بردن هدایای عروس از سبد‌ها و یا باکس‌های مخصوص استفاده می‌کنند. بنابراین سبد بله برون شامل لوازم بله برون و هدایایی می‌شود (بجز کیک و گل) که برای عروس خانم خریداری شده است.

تنوع سبد بله برون بسیار زیادی است و شما می‌توانید با هر سلیقه‌ای که دارید، سبد مورد علاقه خود را انتخاب کنید. برای تزیین سبد و یا باکس بله برون از گل طبیعی، مروارید و مجسمه استفاده می‌شود که می‌توانید خودتان آن‌ها را تزیین کنید اما اگر وقت و یا مهارت کافی برای تزیین کردن باکس‌های بله برون را ندارید، می‌توانید انجام این کار را به گل فروشی‌ها بسپارید. نمونه‌هایی از سبد بله برون را در ذیل همین متن خدمتتان ارائه کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید.

وسایل بله برون از کجا بخرم ؟

اما سوال پر تکرار دیگری که افراد معمولا در مورد لیست خرید بله برون مطرح می‌کنند این است که وسایل را از کجا باید تهیه کرد؟

برای خرید وسایل بله برون شما باید به طلا فروشی، مرکز خرید لباس، فروشگاه‌های مخصوص لوازم تشریفات عقد و بله برون، قنادی و در نهایت گل فروشی محل خود سر بزنید.

عزیزانی که در تهران ساکن هستند می‌توانند برای خرید حلقه نشون به بازار طلا تهران و یا خیابان کریم خان زند مراجعه کنند. برای سفارش گل و همچنین تزیینات سبد بله برون نیز بازار گل امام رضا و بازار گل شهید محلاتی پیشنهاد می‌شود.

در تهران و دیگر شهر‌های کشور، مغازه‌های زیادی تحت عنوان تشریفات مجالس وجود دارد که شما می‌توانید سبد و وسایل بله برون را از آن‌ها تهیه نمایید.

کلام آخر

وسایل بله برون و هدایا شامل موارد مختلفی می‌شوند از این رو به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم که لیست‌هایی را که در این مقاله تقدیمتان کردیم را به دقت یادشت نمایید تا در هنگام خرید وسیله‌ای از قلم نیوفتد. همچنین توصیه می‌کنیم که حداقل دو هفته زود‌تر از تاریخ برگزاری مراسم بله برون، برای انجام ‌کار‌های مختلف برنامه ریزی کنید.

فراموش نکنید که حضور عروس در خرید انگشتر و همچنین خرید پارچه و لباس مهم است. چرا که در این صورت هم می‌توانید از اندازه بودن لباس‌ها اطمینان حاصل کنید و هم وسایلی را خریداری کنید که مورد پسند عروس  هم باشد.

از این که تا انتها این مقاله از مقالات تشریفات ویالون با ما همراه بودید از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی در رابطه با وسایل بله برون در اختیارتان قرار داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *