مقالات

متن دعوت به مراسم ختم شامل چه مواردی است

اعلامیه تشییع جنازه شامل چه مواردی است

اگر به دنبال چاپ اعلامیه و دعوت برای مراسم ختم هستید، بنابراین عزیزی را از دست داده‌اید؛ به شما تسلیت می‌گوییم و برای شما و نزدیکان آن مرحوم طلب صبر و آرامش را از درگاه خداوند متعال داریم. وقتی فردی فوت می‌کند، بسیار مهم است که دوستان و آشنایان آن فرد را از خبر ناراحت کننده فوت باخبر کنیم. امروزه محیط‌هایی ماند استاتوس واتساپ و استوری و یا پست اینستاگرام می‌توانند در این امر بسیار کمک کننده باشند. اما ممکن است از طریق فضای مجازی نتوانید با برخی از آشنایان و همکاران وی ارتباط برقرار کنید. بنابراین ساخت اعلامیه و پخش کردن آن در سطح شهر می‌تواند در خبررسانی بسیار کمک کننده باشد.
مطمئنا برای افرادی که به تازگی عزیزی را از دست داده‌اند، فکر سفارش اعلامیه می‌تواند اذیت کننده باشد؛ چون در این شرایط تمرکز کافی برای پیشبرد کارها را ندارند. ما در این مقاله سعی داریم به شما کمک کنیم تا در زمان کوتاه و سریع نکات مربوط به طراحی اعلامیه را فرا گرفته و بتوانید به راحتی متن دعوت به مراسم ختم را آنطور که می‌خواهید سفارش دهید.
با ما همراه باشید.

متن دعوت به مراسم عزاداری

برگزاری مراسم ختم برای عزیز از دست رفته بسیار سخت و دشوار است. از برگزاری مراسم تا چاپ اعلامیه و پخش آن، همگی ممکن است برای کسانی که به تازگی فردی را از دست داده‌اند، طاقت فرسا باشد. معمولا بهتر است از خدمات تشریفات ترحیم به منظور این امر استفاده شده تا دغدغه رسیدگی به مراسم‌ها و بار اطلاع رسانی از روی دوش شخص عزادار برداشته شود.
حال اگر می‌خواهید متن دعوت به مراسم ختم را خودتان بنویسید، باید به برخی نکات دقت کنید تا بتوانید هرچه بهتر، سریع‌تر و بدون پیچیدگی و دچار شدن به مشکل و ایجاد سوءتفاهم این عمل را به انجام برسانید.

متن دعوت به مراسم عزاداری

برای برگزاری یک مراسم ترحیم درست ، مواردی وجود دارند که باید رعایت کرد. برای همین مطالعه بلاگ “چک لیست مراسم ترحیم” را توصیه میکنیم.

برای اینکه بتوانید برای مراسم ختم اعلامیه تهیه کنید، باید موارد زیر حتما در اعلامیه درج شوند:
• تصویری از مرحوم
• چند بیت شعر
• نام کامل (درج نام مستعار در صورت وجود)
• اعضای خانواده بازمانده
• تاریخ، زمان و مکان تشییع جنازه یا برگزاری مراسم
• جزئیات خدمات یادبود (در صورت وجود)

در متن دعوت به مراسم عزاداری نباید به هیچ عنوان به جزئیات و نکات دیگری اشاره کرد. دقت داشته باشید که اعلامیه نوعی خبر بوده و قرار است تنها خبر فوت و محل برگزاری مراسم را به اطلاع افراد برساند. بنابراین باید صریح و روشن پیام را به مخاطب انتقال ساخت.
برای نشان دادن احساسات و برقراری ارتباط عاطفی با دیگر اعضای خانواده و دوستان باید از چند بیت شعر استفاده کرد. اینکه چه کسی را از دست داده‌اید، در انتخاب شعر تاثیرگذار است. در ادامه نمونه‌هایی از شعرهایی را که باید برای متن دعوت به مراسم ختم در نظر بگیرید را برای شما آورده‌ایم:

برای پدر:
باورم نیست پدر رفتی و خاموش شدی
ترک ما کردی و با خاک هم آغوش شدی
خانه را نوری اگر بود ز رخسار تو بود
ای چراغ دل ما از چه تو خاموش شدی

اعلامیه ترحیم

مراسم ترحیم از آن قبیل مراسمی است که انسان ناگزیر به برگزاری ان خواهد شد، پس بهتر است که با نکات اصلی برگزاری آن در بلاگ برگزاری مراسم ترحیم در فضای باز آشنا شوید

برای مادر:
با موهای سپیدش، پاکی قدمش، صفای وجودش
سنگینی سکوتش، نجابت و غرورش، و با زمزمه کلامش در جذبه محراب
گستره وسیع جنت بود. و من فقط مادر می خواندمش

برای فرزند:
نوگلی پرورده بودم
خاک از دستم ربود
آن چنان در بر گرف
انگار در عالم نبود
سالها زحمت کشیدم تا گلی پرورده شد
ناگهان پیک اجل آن غنچه را از من ربود

برای همسر:
تودر من آتشی هستی که خاموشت نخواهم کرد
به گلزاران گلی هستی فراموشت نخواهم کرد
قسم بر جامه پاکی که از مهرت به تن دارم
که تا جان در بدن دارم فراموشت نخواهم کرد.

هرچه شعر فاخرتر باشد، بر زیبایی پیام دعوت برای مراسم ختم اثر بیشتری می‌گذارد. اما اگر علاقه‌ای به شعر ندارید و می‌خواهید تنها متنی ساده را نقل کنید، می‌توانید از عباراتی مانند:
• هو الباقی
• بازگشت همه به سوی اوست
• تو همانی که دلم لک زده لبخندش را، آنکه هرگز نتوان دید همانندش را
• انالله و انا الیه راجعون
• ندیدیم و نشنیدیم کسی جز نیکی و گرامیداشت از او یاد کند
استفاده کنید.

نکاتی باید آنها را هنگام نوشتن متن دعوت برای مراسم ختم رعایت کرد

نکاتی باید آنها را هنگام نوشتن متن دعوت برای مراسم ختم رعایت کرد

وقتی می‌خواهید متن دعوت به مراسم ختم را بنویسید، باید به برخی نکات دقت کرد تا دعوتنامه اصولی طراحی شود و بتوان نهایت احترام را برای شخص متوفی قائل شد. البته هنگام عزاداری کاملا عادی است که به دلیل غم دچار حواس پرتی شوید. به همین منظور نیز بهتر است این کار را به دست افراد مجرب بسپارید تا خیالتان راحت باشد.

در ادامه به بررسی نکاتی که باید هنگام نوشتن متن دعوت به مراسم ختم به آن‌ها دقت کرد، می‌پردازیم.

در متن اعلامیه حتما باید ذکر کنید که این مراسم برای خاکسپاری، سوم، هفتم، چهلم یا سالگرد است. معمولا در بسیار از موارد افراد برای کاهش هزینه‌ها ابتدا تصمیمات لازم برای مراسم را گرفته و تمام برنامه‌ها را به یکباره در یک اعلامیه می‌نویسند.
در واقع زمان مراسم خاکسپاری، سوم و هفتم را زودتر تعیین کرده و در دعوتنامه ذکر می‌کنند. برای سالگرد معمولا دعوتنامه پخش نمی‌شود؛ چون این مراسم کمی صمیمی‌تر و کوچک‌تر است و افراد نزدیک را برای شرکت به صورت خصوصی دعوت می‌کنند.
اگر شخص متوفی به حج رفته باشد، شایسته است که عبارت حاجیه خانوم یا حاج آقا را برای آن‌ها استفاده کنید.

اگر شخص متوفی بزرگ خاندان است، سعی داشته در اعلامیه آن را ذکر کنید. برای این کار می‎توان از عبارتی مانند بزرگ خاندان استفاده کرد.
حتما ذکر کنید که مراسم در کجا قرار است برگزار شود و تنها به آدرس بسنده نکنید. اینکه مراسم در تالار، سالن، مسجد و یا حسینیه قرار است برگزار شود، بسیار مهم است. ممکن است افراد بخواهند از طریق گوگل مپ یا بلد مسیر مورد نظر را پیدا کنند.
برای چاپ اعلامیه روی کاغذ شما دو انتخاب دارید: یا کاغذA3 یا A4. مسلما هزینه‌های این دو با یکدیگر متفاوت هستند. ممکن است هزینهA4 کم‌تر باشد اما کوچک‌تر است و در نتیجه کم‎تر به چشم می‌آید. بنابراین انتظارات خود را ابتدا در نظر بگیرید و سپس انتخاب کنید.

انواع اعلامیه ترحیم برای مراسم ختم

برای اعلامیه معمولا از کاغذ گلاسه یا کاغذ معمولی استفاده می‌شود. کاغذ گلاسه قشنگ‌تر است اما هزینه بیشتری دارد. در آخر اینکه چاپ سیاه و سفید باشد با چاپ رنگی سوال دیگری است که باید از خود بپرسید.
چون شرایط سختی را می‌گذرانید، سعی کنید ابتدا از خود بپرسید که دقیقا چه نوع اعلامیه مدنظر شما است؛ اینگونه راحت‌تر می‌توانید قدم به قدم پیش بروید و در تنظیم متن دعوت برای مراسم ختم دچار مشکل نشوید.

سخن آخر

وقتی فردی از دست می‌رود، جای خالی وی همیشه حس می‌شود. در روزهای اول که داغ از دست رفته تازه است، نباید یکدیگر را تنها بگذاریم. به خاک سپردن محبوبتان شاید زمانی است برای آخرین خداحافظی. بنابراین باید تمام آشنایان و دوستداران متوفی را دعوت کنیم تا برای آخرین بار عزیز از دست رفته را ببینند و بتوانند با وی وداع کنند.
اگر می‌خواهید دوستان و آشنایان متوفی را به مراسم عزاداری دعوت کنید، باید متنی مناسبی را جهت دعوت روی اعلامیه بنویسید تا افراد از فوت باخبر شده و خود را به مراسم برسانند. انتخاب‌های محدودی برای طراحی و چاپ اعلامیه و متن دعوت به مراسم عزاداری وجود دارد که البته در شرایط سخت ممکن است برای شخص عزادار همچنان سخت و پیچیده باشند. به همین منظور بهتر است از افراد مجرب در این زمینه کمک بگیرید تا دچار مشکل نشوید. در انتخاب متن دعوت نامه سعی کنید کوتاه و مختصر خبر فوت و نشانی محل برگزاری مراسم را بدهید تا از هرگونه سوءتفاهم دوری بجویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *