مقالات

مراسم پاتختی و جالب ترین آداب و رسوم آن

آداب مراسم پاتختی

مراسم پاتختی از جمله جشن‌هایی است که به مناسب ازدواج یک زوج برگزار می‌گردد. این مراسم از سال‌های دور وجود داشته و در طول زمان دچار تغییرات مختلفی شده است. پاتختی نیز مثل هر جشن دیگری با رقص و پایکوبی همراه بوده و شامل آیتم‌های خاصی می‌شود که قصد داریم درباره آن‌ها بیشتر صحبت کنیم.

پس اگر درباره پاتختی عروس سوال‌های زیادی در ذهنتان وجود دارد، این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید. چرا که ما قصد داریم در ادامه این مطلب، توضیحاتی را در ارتباط با موضوع پاتختی عروس و داماد در اختیارتان قرار دهیم تا پاسخ گو سوالات شما عزیزان باشیم.

مراسم پاتختی چیست ؟

مراسم پاتختی ، از جمله جشن‌هایی است که بعد از روز عروسی برگزار می‌شود. به عبارت بهتر یک الی دو روز بعد از عروسی افرادی که در جشن حضور داشته‌اند، دور هم جمع می‌شوند و این مراسم را بر پا می‌کنند. البته این نکته را هم باید اضافه کرد که مجلس پاتختی کاملا زنانه بوده و فقط خانم‌های فامیل دعوت می‌باشند. در نظر داشته باشید که برای جشن پاتختی دعوت رسمی از مهمان‌ها به عمل نمی‌آید و هر بانویی که در جشن عروسی حاضر بوده است؛ در صورت تمایل می‌تواند در پاتختی عروس شرکت کند و کادویی را که برای ازدواج عروس و داماد تهیه کرده است را تقدیم نماید.

اما هدف از برگزاری مراسم پاتختی چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت در فرهنگ کشور ما و دیگر کشور‌های دنیا، افرادی که به جشن عروسی یک زوج دعوت می‌شوند، برای عروس و داماد کادویی را تهیه می‌کنند که در واقع این هدیه به نشانه کمک کردن به عروس و داماد جهت شروع یک زندگی مشترک و مستقل است (بسیاری از افراد نیز بر این باورند که هدایای مهمان‌ها باعث ورود رزق و برکت به خانه زوج تازه ازدواج کرده می‌شود). به این ترتیب باید گفت که هدف از این مراسم جمع آوری کادوی دوستان و آشنایان در قالب یک جشن ساده و مختصر است. البته این جشن با رقص و پای کوبی همراه است و آداب مخصوص به خود را دارد که در ادامه به آن‌ها بیشتر اشاره خواهیم کرد.

پاتختی عروس

بعد از خواندن بلاگ “آشنایی با انواع لباس عروس و نکات انتخاب آن” در مراسم عروسی خود همچون ماه میدرخشید

مراسم پاتختی در تهران

همانطور که اشاره شد؛ مراسم پاتختی امروزی، نسبت به گذشتهتغییرات زیادی کرده است و این تغییرات در شهر‌های بزرگ کشور از جمله تهران بیشتر مشاهده می‌شود. در واقع باید گفت که در سال‌های اخیر برگزاری این مراسم به صورت یک جشن جداگانه منسوخ شده است.

در گذشته کادوهایی که اقوام برای عروس و داماد تدارک می‌دیدند، اکثرا لوازم خانگی مثال پتو، بشقاب، ساعت، فنجان و … بود. اما اکنون تمامی مهمان‌ها ترجیح می‌دهند تا مبلغی پول را به عنوان کادوی عروسی به عروس داماد هدیه کنند. از این رو در باغ تالار‌های تهران آیتمی به عنوان پاتختی (برخی این آیتم را با نام پول اندازی می‌شناسند) وجود دارد. به این صورت که یک الی یک و نیم ساعت از مراسم جشن عروسی، به جمع آوری هدیه مهمان‌ها(به صورت پاکت پول یا طلا) و اعلام کردن آن‌ها اختصاص داده می‌شود. به این ترتیب جشن پاتختی در همان شب عروسی برگزار شده و مراسم جداگانه‌ای برای آن وجود نخواهد داشت.

مراسم پاتخت به عهده کیست ؟

اما افرادی که دوست دارند جشن پاتختی داشته باشند، با این سوال مواجه خواهند شد که برگزاری مراسم پاتختی به عهده کیست؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که جشن پاتختی در واقع ادامه‌‌ی مراسم عروسی می‌باشد و به این ترتیب برگزاری آن بر عهده خانواده داماد است. اما در صورتی که خانه پدری داماد کوچک باشد و امکان پذیرایی از مهمان‌ها محیا نباشد بنابر توافق طرفین، می‌توان پاتختی را در خانه پدری عروس (در صورت بودن شرایط کافی برای دعوت مهمان و پذیرایی از مهمان‌ها) برپا کرد. البته از آنجایی که بیشتر افراد در خانه‌های آپارتمانی و کوچک زندگی می‌کنند، رزرو تالار برای مراسم پاتختی می‌تواند گزینه مناسبی باشد و زحمات صاحب مجلس را کم کند. برای برگذاری هر چه زیباتر این مراسم شما می‌توانید از تشریفات باغ ویالون کمک بگیرید.

مراسم پاتختی در تهران

میخواهید که در مراسم عقد خود خاص باشید؟ به شما بلاگ “نحوه بله گفتن عروس سر عقد با جملات خاص و زیبا” را پیشنهاد میدهیم.

نحوه پذیرایی از مهمان‌ها در جشن پاتختی چگونه ‌است؟

جشن پاتختی یک مراسم کوچک و ساده است و تشریفات زیادی در آن وجود ندارد. به عبارت بهتر پاتختی ، مراسمی است که با شام و یا ناهار همراه نخواهد بود اما در صورت تمایل و داشتن شرایط کافی، افراد می‌توانند با تهیه عصرانه از مهمان‌های خود پذیرایی کنند.

از آنجایی که مراسم پاتختی فردای جشن عروسی برگزار می‌شود و همچنین تعداد افراد حاضر در آن کمتر است، معمولا پذیرایی از مهمان‌ها با آبمیوه، شیرینی و میوه‌ای که از شب عروسی باقی مانده است انجام می‌شود. در برخی از موارد نیز در صورتی که عقد و عروسی در یک روز برگزار شود، کیکی که برای مراسم عقد بریده می‌شود را در جشن پاتختی سرو می‌کنند.

نکته: پاتختی با تعداد نفرات کم و تشریفات جزئی برگزار می‌شود؛ از همین رو بهترین زمان برای جشن گرفتن این مراسم، ساعت 15 الی 18 است.

نحوه پذیرایی از مهمان‌ها در جشن پاتختی

سنت اشتباه و منسوخ شده مراسم پاتختی

در سال‌های دور برگزاری مراسم پاتختی علاوه بر دریافت کادو هدف دیگری را نیز دنبال می‌کرد. خوشبختانه این رسم عجیب و غلط در سال‌های اخیر در بیشتر شهر‌های کشور منسوخ شده است اما متاسفانه هنوز هم در برخی از شهر‌های کوچک و برخی روستاها همچنان پا برجا است.

مطابق این رسم عروس باید یک تاییدیه به مهمان‌ها نشان بدهد و ثابت کند که باکره بوده و اکنون پس از ازدواج به یک زن کامل تبدیل شده است و می‌تواند به پای تخت بنشیند و به همین دلیل است که مجلس پاتختی زنانه می‌باشد و آقایان حق حضور در آن را ندارند.

این رسم غلط در واقع وارد شدن به زندگی شخصی و خصوصی افراد است و کار بسیار ناشایسته‌ای می‌باشد و به همین دلیل است که به مرور زمان کمرنگ شده و افراد از به جا آوردن این رسم خودداری می‌کنند.

خلعتی مراسم پاتختی

رسم دیگری که در این مراسم وجود دارد، اهدا خلعتی ( خلعتی به طور معمول، شامل پارچه پیراهنی، چادری و یا لباس می‌باشد) از طرف عروس به خانواده آقای داماد است. مطابق این رسم عروس برای تمام اعضای خانواده داماد ینی مادر، پدر، خواهر و برادر داماد هدیه را به عنوان خلعتی تهیه کرده و در جشن پاتختی آن را تقدیمشان می‌کند. البته این رسم در مناطق مختلف، متفاوت است برای مثال برخی افراد فقط برای مادر و خواهر(افراد مونث خانواده) آقای داماد خلعتی تهیه می‌کنند. شایسته است که این هدایا به زیباترین شکل ممکن تزیین شوند و عروس آن‌ها را با احترام به خانواده داماد تقدیم کند.

کادو پاتختی عروس و داماد

اگر برای برگزاری هر چه بهتر عروسی خود استرس دارید به شما مطالعه بلاگ “کاهش استرس قبل از عروسی” را پیشنهاد میدهیم.

کلام آخر

ازدواج جایگاه بسیار خاص و ویژه‌ای در بین انسان‌ها دارد و به همین دلیل مراحل و مراسمات مختلفی را شامل می‌شود. برخی از این مراسمات قبل از روز عروسی و برخی دیگر پس از آن برگزار می‌شوند. همانطور که متوجه شده‌اید، مراسم پاتختی یک جشن مختصر و زنانه می‌باشد که پس از روز عروسی، آن را برپا می‌کنند. اما جالب است بدانید که پاتختی به عنوان مجلسی برای دریافت کادو مهمان‌ها، نه فقط در ایران بلکه در کشور‌های دیگر هم وجود دارد اما به شیوه‌های متفاوت انجام می‌شود. برای مثال در کشور‌های کانادا و آمریکا جشنی برای جمع آوری هدیه اقوام برگزار می‌شود اما تفاوتی که با مراسم پاتختی ایرانی دارد این است که قبل از روز عروسی برگزار می‌شود نه بعد از آن.

از این که تا پایان این مقاله از سری مقالات تشریفات ویالون با ما همراه بودید از شما عزیزان بسیار سپاسگزاریم و امیدواریم اطلاعات مفیدی درباره پاتختی عروس و داماد در اختیارتان گذاشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *