سفره عقد

سفره عقد

نمونه سفره عقد لاکچری و ایرانی در تشریفات باغ ویالون

سفره عقد تشریفات باغ وبالون
نمونه سفره عقد تشریفات عروسی باغ ویالون
تشریفات سفره عقد
تشریفات مراسم عقد
تشریفات سفره و مراسم عقد
چیدمان مراسم عقد

یکی از بخش‌های عروسی که توجه بسیاری را به خود در مراسم‌های ایرانی جلب می‌کند، تزئینات مربوط به سفره عقد است. این رسم از گذشتگان دور تا به امروز در فرهنگ عروسی به جا مانده است که عروش و دامادها برای وجود آن در مراسم عروسی برنامه‌‌ریزی و هزینه می‌کنند. این هزینه‌ها تا چه اندازه می‌تواند مراسم جشن و سرور عروسی را تحت تاثیر قرار دهد؟ چه مواردی مربوط به این بخش هستند؟

این رسم تا جایی پیش آمده است که امروزه کسب و کارهای مربوط به مراسم عقد و عروسی برای برپایی و چیدمان آن از متخصصین مربوط به این کار استفاده می‌کنند. در ادامه این مقاله فصد داریم که با مطرح‌کردن عناوین مختلف سفره مربوط به عقد را بیشتر بشناسیم. اگر شما هم به دنبال بر پا کردن سفره عقد در باغ یا هر فضای دیگر را دارید یا اطلاعاتی در این زمینه لازم دارید، پیشنهاد می‌کنم که این مقاله را از دست ندهید.

سفره عقد را بیشتر بشناسید

در ذهن بیشتر افراد زمانی که از سفره مربوط به عقد صحبت می‌شود، سفره‌ای از رنگ سفید و روشن تداعی می‌شود که تعدادی وسایل مشخص روی آن چیده شده است. مثل گردو، بادوم، فندق، تخم مرغ، عسل، آینه و شمعدون و… که هر کدام نماد و سنت مربوط به خود را دارند.

باید گفت که با وجود تجملات و تحولاتی که امروزه به وجود آمده است در برخی مراسم‌ها این فرم به همان سادگی قبل نیست که به طور معمول زمان و تخصص خود را لازم دارد. در ادامه بیشتر با این سنت و تخصص نوین آن آشنا خواهیم شد.

در تصویر زیر نمونه تشریفات سفره عقد در مجموعه باغ ویالون را مشاهده می کنید.

سفره عقد تالار الماس تشریفات باغ ویالون

نگاهی به تاریخچه سفره عقد

در مورد پیشینه این بخش عقد عروس و داماد می‌توان گفت که به دوران زرتشتیان مربوط می‌شود. گفته می‌شود در رسم و رسوم ایران باستان برای هر مراسم سفره‌ای مخصوص به آن را مراسم را پهن و آن را آراسته می‌کردند. این تزئین در کنار خوراکی و وسایلی می‌شد که با آن از مهمان‌ها پذیرایی به عمل می‌آمد.

کلمه عقد در فرهنگ زبان فارسی به معنای گره زدن، پیمان بستن و محکم کردن چیزی است. تاریخشناسان می‌گویند که اولین مراسم عروسی در ایران که سفره‌های عقد در آن به پا شدند به زمان اسکندر مقدونی می‌رسد.

سفره عقد شامل چه مواردی می‌شود؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم سفره‌های عقد اجزا و بخش‌های مختلفی دارند که هر کدام می‌تواند با استفاده از تخصص، هنر و خلاقیت در هر سفره‌ای به یک شکل باشد. از این جهت پیشنهاد می‌شود که اگر به دنبال چنین مسائلی هستید، فقط به دنبال برپایی سفره عقد ارزان نباشید. چرا که این مورد می‌تواند به اشکال مختلفی وجود داشته باشند. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

֎ آینه و شمعدان

یکی از اصلی‌ترین اسباب هر سفره‌های عقد آینه به همراه شمعدانی است. این دو جز در بالا و صدر سفره قرار می‌گیرد. بنا به سنت آینه طوری تنظیم می‌شود که عروس و داماد بتوانند خودشان را در آن ببینند. وجود آینه بر سر سفره عقد نشان از این دارد که عروس و داماد با نگاه کردن در آن دل‌هایشان را با هم صاف بککند. شمع‌هایی هم که در دو سمت آینه قرار می‌گیرند، به عنوان نمادی از روشنایی و گرما وجود دارد.

֎ تخم مرغ

از دوران گذشته تا به امروز حضور تخم مرغ نشانگر تولد و تدوام نسل است که نشان از این دارد که زن و مرد صاحب فرزند شوند. در کل تخم مرغ را نشان باروری و زایش می‌دانند.

֎ آب

در بیشتر آیین و مراسم‌ها آب نماد روشنی به شمار می‌رود. در سفره عقد هم به نیت خلوص و پاکی در زندگی مشترک کاسه‌ آب گذاشته می‌شود.

֎ نان، پنیر و سبزی

نان و پنیر و سبزی نشانی از برکت و رزق و روزی است که به شکل تزئئین شده بر سر سفره عقد می‌گذارند. در کنار این موضوع سبزی نشان از سلامتی و خرمی به همراه دارد. در بسیاری از مراسم‌ها برای تزئین از تره، ریحان، شاهی، نعناع، پیازچه و تربچه استفاده می‌کنند.

نمونه سفره عقد تشریفات مراسم عقد باغ ویالون

֎ گل آرایی

یکی از مکمل‌های تزئین و سفره آرایی مربوط به گل می‌شود. گل می‌تواند علاوه بر دادن حس طراوت و شادابی به دیده شدن هر چه بهتر تزئینات دیگر کمک کند. از این جهت افرادی که به شکل تخصصی چیدمان سفره عقد را به عهده دارند از این موضوع به نحو احسنت استفاده می‌کنند. علاوه بر تمامی این موارد گل نشانه شادابی، طراوت و زیبایی پیوند ازدواج نیز بشمار می‌رود.

یکی دیگر از عناصر دیگر در گل آرایی سفره‌های عقد می‌توان به تزئین با گلبرگ اشاره کرد که امروزه بسیار شایع هستند.

֎ گلاب

این عنصر یا بخش سفره بیشتر برای معطر کردن و پیچیدن بوی آن در فضا استفاده می‌شود.

֎ میوه

استفاده از میوه بر سر سفره عقد دو جنبه دارد. یکی اینکه برای تزئین کردن و به اصطلاح رنگ و لعاب دادن کاربرد دارد. از طرفی میوه را نماد نعمت و برکت زندگی عروس و داماد هم می‌دانند.

֎ کله قند

از دیگر مراسمات مرسوم و معروف که سر هر سفره عقد ایرانی برپا است سابیدن دو کله قند به روی سر عروس و داماد است. این بخش هم این معنی را دارد که دو طرف می‌خواهند زندگی مشترک شیرین و شادی را شروع کنند. علاوه بر این یک کله قند روی سفره از ملزومات چیدمان هر سفره‌ای است.

֎ عسل

یکی از بخش‌های برگزاری مراسم عقد که به حتم شما هم دیدید، بعد از جاری شدن عقد عروس و داماد عسل بر دهان هم می‌گذارند که نشان بر شروع لحظات آغازین شیرین است. وجود این وسیله روی سفره می‌تواند به همراه تزئین صورت بگیرد که از طرفی از دیگر مکمل‌های سفره نیز محسوب می‌شود.

֎ ظرف نبات و شیرینی

بسیاری از افرادی که تخصص برپایی سفره عقد در فضای باز دارند، از وسایل و ابزاری که به شکل طبقه روی یا کنار هم قرار می‌گیرند بیشترین استفاده را می‌کنند. یکی از عناصر مهمی که می‌تواند تزئین‌کننده سفره باشد نبات زعفرانی و شیرینی‌جات مختلف است.

سفره عقد در باغ

سخن پایانی

همانطور که اشاره کردیم برپایی سفره عقد می‌تواند بخش‌های مختلف و متنوعی را به همراه داشته باشد. از این جهت بحث تزئینات یا به اصطلاح خارجی دیزاین در این میان بسیار اهمیت دارد. در این راستا سعی داشتیم که در این مقاله مفیدترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم.

مقالات

مراسم بله برون چیست ؟ (از سیر تا پیاز مراسم بله برون)

مراسم بله برون

مراسم بله برون از جمله مراسماتی می‌باشد که برای ازدواج یک زوج برگزار می‌گردد. این مراسم با آداب خاصی همراه است و شامل بخش‌های مختلفی می‌شود. البته بخش‌های مختلف مراسم بله برون ایرانی وابسته به اصالت خانواده‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد. به عبارت بهتر در شهر‌های مختلف کشورمان برگزاری مراسم بله برون به شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد. این جشن جزوه مراسمات قدیمی و سنتی ازدواج ایرانی محسوب می‌شود که در حال حاضر به شکلی مدرن برگزار می‌شود.

ما در این مقاله قصد داریم تا هر آن چه که باید درمورد برگزاری مراسم بله برون در ایران بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. به این ترتیب شما(هم خانواده عروس و هم خانواده داماد) می‌توانید با مطالعه این مقاله یک برنامه ریزی عالی برای مجلس خود داشته باشید و به بهترین نحو ممکن آن را برگزار کنید. پس حتما تا انتها ما را همراهی بفرمایید.

مراسم بله برون چیست؟

در قدم اول قصد داریم تا یک معرفی مفصل از جشن بله برون داشته باشیم. مراسم بله برون مجلسی است که پس از خواستگاری رسمی خانواده داماد و قبل از عقد دائمی و رسمی زوجین بر پا می‌شود. در واقع زمانی که خانواده عروس جواب مثبت خود را برای پیوند عروس و داماد اعلام می‌کنند، دو خانواده تاریخی را به عنوان برگزاری مراسم بله برون انتخاب خواهند کرد.

در این مراسم علاوه بر خانواده عروس و داماد، بزرگتر‌های فامیل هر دو خانواده حضور دارند. البته این را باید اشاره کنیم که آدب رسوم این جشن در طول زمان دست خوش تغییر شده است. برای مثال تعیین مقدار مهریه، شیر بها و … در گذشته در مراسم بله برون و با نظر بزرگ‌تر‌های فامیل تعیین می‌شد. اما اکنون تعیین تمامی موارد مربوط به ازدواج در روز خواستگاری بین دو خانواده توافق شده و فقط در جشن بله برون به بزرگ‌تر‌های فامیل اعلام می‌گردد.

مراسم بله برون چیست

بخش‌های اصلی مراسم بله برون شامل انداختن حلقه نشون در دست عروس خانم، شکستن کله قند توسط یکی از بزرگ‌تر‌های مجلس، امضا دفتر بله برون، بریدن چادر عروس و همچنین برش کیک است. علاوه بر این با توجه به رسم خانواده‌های عروس و داماد و در صورت تمایل صیغه محرمیت بین آن‌ها خوانده می‌شود.

در نظر داشته باشید که بسیار از افراد مراسم بله برون را به اسم جشن نامزدی می‌شناسند و عروس و داماد را پس از آن نامزد یگدیگر خطاب می‌کنند. همچنین از زمان برگزاری بله برون تا زمانی که خطبه عقد دائمی بین زوجین خوانده شود را دوران نامزدی می‌گویند.

در ادامه درباره وظایف خانواده عروس و خانواده داماد در برگزاری مراسم بله برون بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در مقاله لباس بله برون مدل‌های مختلف لباس برای این مراسم را معرفی کرده‌ایم.

وظایف خانواده عروس در مراسم بله برون

برگزاری مراسم بله برون بر عهده خانواده عروس است و ایشان باید برای پذیرایی از مهمان‌ها حاضر شوند. پذیرایی از مهمان‌ها شامل میوه، شیرینی و وابسته به فصل برگزاری مراسم، شربت یا چای می‌باشد. برخی از خانواده‌ها در شهر‌های مختلف در صورت داشتن توان مالی و همچین شرایط پذیرایی از مهمان تدارک شام هم می‌بینند.

در گذشته مراسم بله برون در خانه پدری عروس خانم برگزار می‌شد. پذیرایی خانواده عروس در بله برون با توجه به تعداد زیاد مهمانان، بسیار سخت و طاقت فرسا بود. به این ترتیب ما به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم که زحمت برگزاری مراسم بله برون را به یک تالار زیبا، با امکانات و مجرب در امر برگزاری مجالس بسپارید. باغ تالار ویالون با داشتن فضای بسیار شکیل و زیبا می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای برگزاری مراسم بله برون در تهران و حومه آن باشد. با برگزاری مراسم خود در ویالون گاردن خیالتان از پذیرایی راحت خواهد بود و می‌توانید بدون داشتن کوچک‌ترین استرس از مراسم خود لذت ببرید.

پذیرایی خانواده عروس در بله برون

از آنجایی که مراسم بله برون جدا از آداب خاص خود، شامل رقص و پای کوبی به نشانه شادی و خرسندی از پیوند عروس داماد هم می‌شود. بنابراین خانواده عروس باید فضایی مناسب برای رقص در نظر بگیرند و همچنین موسیقی مناسب این جشن را آماده کنند. رزرو تالار یا باغ تالار این امکان را به شما می‌دهد تا فضای کافی هم برای رقص و پای کوبی در اختیار داشته باشید و هم این که جایگاه مخصوص عروس و داماد و جایگاه قرار گرفتن هدایای خانواده داماد به بهترین شکل فراهم شود.

از دیگر وظایف خانواده عروس تهیه لباس مناسب و شایسته برای عروس خانم می‌باشد. همانطور که احتمالا می‌دانید در برگزاری مراسمات مختلف مثل جشن عقد، عروسی، مراسم حنابندان و … خرید لباس برای عروس بر عهده داماد و خانواده او است. اما جشن بله برون تنها جشنی است که تهیه لباس برای عروس بر عهده خانواده خودش می‌باشد.

وظایف خانواده داماد در مراسم بله برون

همانطور که اشاره شد برای برگزاری جشن بله برون هر دو خانواده وظایف مخصوصی دارند که باید آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. به همین دلیل در بخش قبلی توضیح دادیم که وظایف خانواده عروس در بله برون و حال نوبت به بررسی وظایف خانواده داماد می‌رسد.

بله برون چیست

در واقع خانواده داماد وظیفه دارند که وسایل بله برون و همچنین هدایای مختلف و مرسوم این جشن را خریداری کرده و به زیبا‌ترین شکل ممکن تزیین کنند(در صورتی که وقت و یا مهارت کافی نداشته باشید، می‌توانید این کار را به تشریفات مجالس باغ ویالون بسپارید) و بعد آن‌ها را در سبد‌های مخصوص قرار داده و با خود به جشن بیاورند و در نهایت آن هدایا را تقدیم عروس خانم کنند. سفارش کیک، شیرینی و دسته گل نیز از دیگر وظایف خانواده داماد می‌باشد. البته لازم به ذکر است که در میان تمام هدایایی که خانواده داماد تهیه می‌کنند انگشتر برای بله برون جایگاه بسیار خاص و ویژه‌ای دارد. در واقع می‌توان گفت که این جشن به بهانه انداختن انگشتر در دست عروس برگزار می‌شود.

در نظر داشته باشید که خرید وسایل بله برون، تزیین آن‌ها کار بسیار پر زحمتی و وقت گیری می‌باشد پس اگر در شرف برگزاری این مراسم هستید، پیشنهاد می‌شود که حداقل از 15 روز جلو‍تر نسبت به انجام کار‌های مربوط به تهیه و تدارک هدایای عروس، اقدام کنید.  

خرید وسایل بله برون

مراسم بله برون اولین مراسم رسمی به شمار می‌رود که اقدام درجه 1 و 2 عروس و داماد برای معرفی به یکدیگر در این مراسم حضور دارند. برپایی این مراسم نیازمند وسایلی است که باید توسط خانواده داماد برای عروس خانم تهیه شوند. از جمله مهم‌ترین این وسایل می‌توان به کله قند، پارچه چادری، لباس یا پارچه پیراهن، انگشتر نشان یا به اصطلاح نامزدی، کیف و کفش، دفتر بله برون، گل و کیک اشاره کرد. خرید قرآن نیز در زمان نامزدی یا مراسم عقد رواج دارد.

حجم و وزن کیک انتخابی برای مراسم بله برون به نسبت تعداد مهمانان و به سلیقه عروس و داماد بستگی دارد. دفتر بله برون نیز که چند سالی است به لیست خرید وسایل بله برون افزوده شده برای نوشتن شرایط مهریه و عروسی به کار می‌رود. شاید بتوان مهم‌ترین جزء در این مراسم را انگشتر نامزدی یا نشان دانست که نشانه پیوند میان عروس و داماد خواهد بود. نکته قابل توجه در مورد انگشتر نامزدی این است که این نشان تنها برای عروس خریداری می‌شود و داماد تنها حلقه را در زمان عقد دریافت می‌کند.

خرید وسایل بله برون

انتخاب لباس بله برون

تمامی افراد تمایل دارند در اولین برخورد با خانواده طرف مقابل بسیار شیک و منحصر به فرد به نظر برسند. برای داماد پوشیدن کت و شلوار رسمی با ژیله رنگ مخالف در چنین شبی جلوه‌ای ویژه به وی خواهد بخشید. همچنین پوشیدن کت اسپرت نیز برای مراسم بله برون بستگی به سلیقه و تمایل طرفین دارد.

لباس عروس برای مراسم بله برون از اهمیت و جایگاه بالاتری برخوردار است. لباس بله برون نباید ترجیحا به رنگ سفید انتخاب شود، ولی انتخاب آن به رنگ‌های نباتی، نسکافه‌ای یا سایر رنگ‌های جذاب کاملا سلیقه‌ای خواهد بود. انتخاب رنگ سفید برای مراسم بله برون از جلوه وی برای مراسم عروسی با چنین رنگی خواهد کاست. لازم به دکر است لباس‌های کار شده با سنگ‌های تزئینی نیز در چنین مراسمی برای عروس زیبا به نظر می‌رسد، ولی لباسی با پارچه شکیل، زیبا ولی بدون سنگ نیز با توجه به سلیقه عروس و داماد بلامانع است.

پوشیدگی لباس بله برون کاملا مطابق با سنت‌های خانوادگی افراد خواهد بود، ولی پوشیدن پیراهن‌های کوتاه یا لباس اسپرت عروس نیز در این مراسم رواج یافته است.

انتخاب لباس بله برون

مراسم نشون چیست ؟

اصلی‌ترین و مهمترین بخش بله برون ، مراسم نشون است. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، در این جشن خانواده داماد، هدایای مختلفی را برای عروس خانم تهیه و تدارک می‌بینند که مهم‌ترین آن انگشتر نشون یا همان حلقه نامزدی است. در واقع این حلقه نشانه‌ی شروع عهده و پیمان بین زن و شوهر است و پس از آن که انگشتر در دست عروس قرار بگیرید، عشق و تعهد بین آن‌ها به صورت رسمی و در حضور بزرگ‌تر‌های فامیل آغاز خواهد شد.

مراسم بله برون ایرانی

به عبارتی بهتر می‌توان گفت زمانی که توافقات لازم بین خانواده‌ها صورت گرفت و بزرگ‌تر‌های مجلس رضایت خود را برای انجام این وصلت اعلام کردند، مراسم نشون برگزار خواهد شد. در طی این مراسم، یکی از بستگان داماد، انگشتر بله برون را در بین افراد حاضر در مجلس می‌گرداند تا همگی بتوانند این حلقه را تماشا کنند و بعد آن را به داماد تحویل خواهد داد. در ادامه نیز، داماد با کسب اجازه از پدر و مادر عروس، حلقه نشون را در انگشت، انگشتری دست چپ عروس قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که در گذشته مادر و یا خواهر بزرگ داماد، انگشتر را در دست عروس قرار می‌دادند و هنوز هم این رسم در برخی از شهر‌های کشور، توسط این عزیزان صورت می‌گیرد.

در برخی از خانواده‌ها رسم است که در جشن بله برون بین عروس و داماد، صیغه محرمیت خانواده می‌شود؛ که در این صورت مراسم نشون پس از خواندن خطبه، انجام خواهد شد.

اگر به دنبال ایده تزیین برای وسایل مراسم بله برون هستید مقاله تزیین وسایل بله برون را مطالعه کنید.

چه افرادی را باید به بله برون دعوت کرد؟

اما یکی از سوالات پر تکرار افراد در خصوص برگزاری جشن بله برون این است که از چه افراد برای این جشن باید دعوت کرد. در پاسخ به این سوال باید گفت این مراسم، یک مراسم رسمی و کوچک است پس نمی‌توان تمام افراد فامیل هر دو خانواده را دعوت کرد. همچنین باید در نظر داشت که این جشن کاملا خانوادگی بوده و حضور دوستان و آشنایان، مناسب نخواهد بود.

مراسم بله برون در تهران

افرادی که باید برای این جشن دعوت بشوند، عبارتند از: خاله‌ها، عمه‌ها، دایی‌ها، عمو‌ها (در صورت که شرایط کافی برای حضور مهمان‌های بیشتر فراهم بود، می‌توانید از همسران ایشان هم دعوت به عمل آورید.)، پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌های عروس و داماد می‌باشد. دقت داشته باشید که این مراسم، جشن مناسبی برای بچه‌ها نیست بنابراین از دعوت بچه‌های فامیل خودداری کنید.

اگر در فامیل شما ریش‌سفیدی وجود دارد که برای او ارزش و احترام بسیار زیادی قائل هستید(برای مثال دایی بزرگ‌تر مادر عروس)، می‌توانید این شخص را هم به این جشن دعوت کنید.

در مقاله حلقه نامزدی جدیدترین مدل‌های حلقه را معرفی کرده‌ایم.

سخن پایانی

مراسم بله برون یکی از مهم‌ترین جشن‌هایی است که برای ازدواج یک زوج برگزار می‌شود. هر دو خانواده عروس و داماد در این جشن به نحوی سهم دارد که در نهایت باعث رقم خوردن مجلس زیبا و آبرومند خواهد شد. نکته مهمی که در این جشن وجود دارد و باید به آن توجه داشت، این است که بله برون اولین مجلس رسمی است که عروس و داماد با فامیل‌ها و بزرگ‌تر‌های یکدیگر رو به رو و آشنا می‌شوند پس شایسته است تمامی وظایف به خوبی انجام شود و همچنین تمامی افراد در آراسته‌ترین حالت خود حضور پیدا کنند.

ما در این مقاله سعی کریم تا مهمترین نکات این جشن را برایتان بازگو کنیم تا به هیچ منبع دیگری نیاز نداشته باشید و بتوانید با الهام گرفتن از ایده‌هایی که خدمتتان ارائه شد، بهترین برنامه ریزی را داشته باشید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما صمیمانه تشکر می‌کنیم و امیدوارم که به طور کامل و واضح متوجه شده ‌باشید که بله برون چیست و با چه آداب و رسومی برگزار می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *