مقالات

6 ایده‌ی عیدی عروس برای اولین عید

عیدی عروس

عیدی عروس : بردن عیدی برای عروس یکی از آداب و رسوم برای ازدواج در بین مردم کشورمان ایران است. در واقع رسم است که خانواده داماد برای اولین عید نوروز بعد از مراسم عقد، برای عروس خانم عیدی می‌برند. عیدی برای عروس شکل و شمایل متفاوت‌تری از یک عیدی دارد و شامل هدایا مختلفی می‌باشد. اگر برایتان سوال است که عیدی برای عروس چی میبرن و می‌خواهید برای نو عروس خود سنگ تمام بگذارید، حتما تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را درباره عیدی تازه عروس در اختیارتان قرار دهیم و توضیح دهیم که لیست عیدی عروس شامل چه چیز‌هایی می‌شود. علاوه بر ایده‌های جدید و جذابی را در رابطه خرید کادوی عیدی عروس هم در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

لیست عیدی عروس در نوروز

همانطور که اشاره شد عیدی که در اولی عید برای عروس مهدیه می‌برند، شامل هدایا مختلفی می‌باشد. در این بخش لیستی از مهم‌ترین هدایا برای این کار که در تمام شهر‌های ایران مرسوم می‌باشد را خدمتتان ارائه خواهیم کرد.

 1. هدیه اصلی: یک کادو ارزشمند به عنوان هدیه و عیدی اصلی جزء کادوهایی تقدیمی از طرف خانواده داماد به عروس می‌باشد. این کادو معمولا یک قطعه طلا را به این عنوان تهیه می‌کنند اما در بخش بدی ایده‌های بیشتری را برای خرید برای عروس خدمتتان ارائه خواهیم کرد.
 2. لباس نو: به رسم هر سال افراد برای سال نو لباس عید می‌خرند که برای نو عروس خرید لباس عید بر عهده خانواده داماد می‌باشد. بنابراین لباس نو نیز جزء عیدی عروس در عید نوروز به حساب می‌آید. لباس‌هایی که باید برای عروس خریداری شود شامل مانتو، شلوار، شال یا روسری، شلوار، لباس راحتی، لباس مجلسی، کیف، کفش، لباس زیر و لوازم آرایشی می‌شود. در صورتی که عروستان چادری باشد، می‌توانید چادر نیز برای او خریداری نمایید.
 3. هفت سین: یک هفت سین زیبا و خوش آب و رنگ نیز که نمادی از عید نوروز است نیز جزوه هدایایی است که برای عیدی عروس می‌برند.
 4. میوه، آجیل و شکلات: برای عیدی نو به عنوان شیرین کامی و جشن گرفتن سال نو در کنار خانواده از میوه و آجیل و شکلات استفاده می‌شود در بین هدایایی که برای عروس در سال نو می‌برند، یک ظرف آجیل، یک ظرف شکلات و یک ظرف آجیل نیز وجود دارد.
 5. گل و شیرینی: گل نمادی از طراوت و تازگی و شیرینی نمادی از شیرین کامی و تبریک سال نو است که جزء خرید عیدی برای عروس می‌باشد.
 6. سبزی پلو با ماهی: یکی از رسم‌های ما ایرانی‌ها برای عید نوروز، سرو سبزی پلو با ماهی در شب عید است. به همین دلیل خانواده داماد برای عیدی عروس سبزی پلو با ماهی هم می‌برند. برخی از افراد یک ظرف سبزی پلو آماده و یک ظرف ماهی سرخ شده را با خود به خانه عروس می‌برند و برخی هم یک کیسه برنج، یک عدد روغن و یک عدد ماهی خام را به این منظور به همراه دیگر هدایا به خانه پدری عروس می‌برند.
بردن عیدی برای عروس

نکته:

دقت داشته باشید که این موارد مهم‌ترین و مرسوم‌ترین هدایا برای عروس می‌باشند و در برخی شهر‌های کشور ممکن است علاوه بر موارد ذکر شده هدایا دیگری هم تهیه شود.

نکته مهم: نکته بسیار مهمی که در رابطه با عیدی عروس وجود دارد این است که تمامی هدایا باید به شکلی کاملا زیبا و با سلیقه تزیین شود. به عنوان مثال می‌توانید این موارد را با گل، روبان و مروارید تزیین کنید و آن‌ها را داخل باکس‌های شیشه‌ای قرار دهید. به این ترتیب با شکل و شمایلی زیبا و درخور شخصیت خانواده خود (خانواده داماد) و همچنین در شان عروس خانم، هدایا را به منزل ایشان ببرید.

در زمان مراسم عقد یا عروسی به مهمانان کادوهایی به عنوان یادبود داده می‌شود تا شب خاطره انگیزی برای مهمانان به یادگار بماند. ما در مقاله‌ی ” گیفت عروسی ” به چند نمونه اشاره کرده‌ایم.

عید نوروز برای عروس چی میبرن ؟

عیدی عروس یک کادو ارزشمند است که خانواده داماد به نشانه محبت و علاقه‌ای که به عروس خود دارند، آن را تقدیم عروسشان می‌کنند. به همین دلیل در گذشته معمولا قطعه‌ای طلا به این منظور خریداری می‌شود و احتمالا همه شما از این موضوع کاملا با خبر هستید. اما در این بخش از مقاله می‌خواهیم کادو‌های جدید‌تری را به شما عزیزن معرفی کنیم که هم تنوع خوبی دارند و هم متناسب با بودجه‌ای دارید می‌توانید آن را تهیه و تقدیم عروستان کنید.

گوشی موبایل هوشمند: یکی از کادو‌های جذابی که شما می‌توانید به عنوان عیدی عروس، تقدیم عروستان کنید، گوشی موبایل است. یکی از مزایا خرید گوشی موبایل این است که با هر بودجه‌ای می‌توانید آن را تهیه کنید و یک کادو کاربردی، شیک و جذاب خواهد بود.

خرید عیدی برای عروس

دستبند مهره‌ای با پلاک طلا: برخی از خانواده‌ها دوست دارند که یک قطعه طلا به عروس خود هدیه کنند اما شاید قیمت طلا برایشان بالا باشد. در این صورت دستبند‌های مهره‌ای با پلاک طلا را به ایشان پیشنهاد می‌کنیم که هم زیبایی خاصی دارد و هم هزینه خیلی زیادی نخواهد داشت.

عیدی برای عروس چی میبرن

کارت هدیه: اگر نمی‌دانید که برای عیدی عروس در سال نو چه چیزی را تهیه کنید و اگر فکر می‌کنید که عروس شما سلیقه خاص و متفاوتی دارد و ممکن است هدیه شما باب دلش نباشد، با دادن کارت هدیه می‌توانید حق انتخاب را به او دهید. به این ترتیب می‌توانید هر مبلغی را که دوست دارید در قالب کارت هدیه به عروستان هدیه کنید.

کادوی عیدی عروس

سکه یک گرمی: برای عیدی عروس در اولین عید نوروز همیشه خانواده داماد هدیه ارزشمندی را تقدیم عروس خود می‌کنند. یکی از ارزشمند‌ترین کادو‌هایی که می‌توان به عنوان عیدی خریداری کرد سکه طلا می‌باشد. اما با توجه به قیمت بالای سکه تمام بهار آزادی در صورت که بودجه شما محدود باشد، می‌توانید سکه یک گرمی تهیه فرمایید و به عنوان هدیه اصلی آن را تقدیم عروستان کنید.

عیدی عروس در عید نوروز

سرویس نقره: یکی دیگر کادو‌های بسیار زیبا و ارزشمندی که می‌توانید به عنوان عیدی برای عروس از آن استفاده کنید، سروس کامل نقره است که شامل گوشواره، گردنبند، دستبند می‌باشد. این هدیه علاوه بر زیبایی قیمت بسیار مناسبی نسبت به سرویس‌های طلا دارد.

عیدی عروس باید به همراه تزییناتی باشد که ما در مقاله‌ی ” تزیین عیدی عروس ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

عیدی عروس در سال نو

ساعت هوشمند: خرید یک ساعت هوشمند با کیفت نیز می‌تواند کادو بسیار مناسبی برای عیدی عروس در نوروز باشد. به خصوص که در بین نسل جوان این کادو‌ها طرفدار بسیار زیادی دارد.

عیدی تازه عروس

ساز: اگر عروس شما به یادگیری موسقی و ساز زدن علاقه داشته باشد، خریدی یک ساز به عنوان عیدی می‌تواند او را بسیار خوشحال و هیجان زده کند. ساز‌هایی مثل گیتار، کالیمبا، ویالون و… یک هدیه ارزشمند است که بسیاری از دختران جوان را خوشحال خواهد کرد. با یک بودجه متوسط می‌توانید سازی با کیفیت قابل قبول خریداری کرده و به عنوان عیدی عروس آن را به همراه دیگر هدایا به منزل عروس ببرید.

ساز موسیقی عیدی عروس

اگر به دنبال خرید کادو روز زن هستید مقاله کادو روز زن برای عروس را مطالعه کنید.

عیدی عروس را چه زمانی باید برد ؟

یکی از سوالات متداول درباره عیدی عروس است که آن را چه زمانی برای ایشان باید برد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که شما در ابتدا شما به عنوان خانواده داماد باید به شرایط خانوادگی خود و آداب و همچنین رسوم خانواده عروس رجوع کنید. اما در بهترین حالت بهترین زمان برای بردن عیدی عروس، دو الی سه روز پیش از روز عید است. به این ترتیب عروس فرصت کافی دارد تا از هدایا که شما برای عیدی او خریداری کرده‌اید استفاده کند.

اما بهترین زمان برای آماده سازی این هدایا یعنی خرید و تزیین آن‌ها حداقل یک ماه قبل از عید می‌باشد. البته توصیه می‌شود برای این که هزینه عیدی مقرون به صرفه‌تر باشد برخی از هدایا را در شهریور ماه خریداری کنید کنید و یک هفته قبل از بردن عیدی نسبت به خرید سایر هدایا و همچنین تزیین آن‌ها اقدام کنید.

لیست عیدی عروس

اگر می‌خواهید بدانید که در سفره عقد چه وسایلی مورد استفاده قرار می‌گیرد مطالعه مقاله‌ی ” وسایل سفره عقد چیست ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نکات خرید عیدی برای عروس

برای این یک خرید به بهترین شکل انجام گیرد لازم است تا یک سری نکات رعایت شود. در این بخش از مقاله نکاتی درمورد خرید عیدی برای عروس در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با دانستن و رعایت آن‌ها بهترین عیدی را برای عروس خود تهیه کنید.

 1. مهم‌ترین نکته در خرید عیدی عروس این است که باید آن را با عشق و علاقه خریداری کنید و بردن هدیه‌ای مناسب با شکل و شمایلی زیبا در درجه اول نشانه‌ای از شخصیت خانواده شما به عنوان خانواده داماد می‌باشد و می‌تواند مهر و محبت را بین شما و عروستان جاری کند.
 2. نیازی به تجملات زیاد نیست. همین که کادویی مناسب و با کیفیت خوب خریداری شود و به زیبایی تزیین شود و با رویی خوش به عروس کادو داده شود کفایت می‌کند.
 3. بهترین زمان برای خرید لباس نو عروس و آجیل عیدی شهریور ماه است و در آن زمان می‌توانید این هدایا را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنید.
 4. برای هفت سین عروس، از خرید هفت سین‌های بسیار بزرگ و شلوغ پرهیز کنید و هفت سینی خریداری کنید که هم زیبا باشد و هم اندازه‌ آن به گونه‌ای باشد که در یک سینی بزرگ جا شود به گونه‌ای که حمل و نقل آن آسان باشد.
 5. در صورتی که قصد دارید هدایا عروس را با گل‌های طبیعی تزیین کنید، می‌توانید از خرید سبد گل خودداری کنید.
 6. حتما خرید لباس نو عروس با حضور عروس انجام شود و لبا‌س‌ها را مطابق با سلیقه او خریداری کنید.
 7. برای بردن سبزی پلو با ماهی پیشنهاد می‌شود که وسایل آن را به صورت خام تهیه کنید (در مورد تزیین این موارد زدن ربان کفایت می‌کند) و به خانه عروس ببرید. بردن سبزی پلو با ماهی آماده علاوه بر این که زحمت زیادی دارد، حمل و نقل آن هم سخت خواهد بود و غذا در طول مسیر راه سرد شده و به قول معروف از دهان خواهد افتاد.
لیست عیدی عروس در نوروز

برای خرید هدیه ولنتاین می‌توانید مقاله هدیه ولنتاین برای همسر را مطالعه کنید و ایده بگیرید.

سخن آخر

ازدواج ایرانی اسلامی شامل آداب و رسوم خاصی می‌باشد که این آداب و رسوم از زمان خواستگاری شروع شده و تا چند روز بعد از مراسم عروسی ادامه دارد. یکی از این رسوم بردن عیدی برای عروس در اولین عید نوروز بعد از مراسم عقد است.

به این ترتیب خانواده داماد هدایا مرسوم برای عیدی را تهیه کرده و آن را تزیین می‌کند و  چند روز قبل از روز سال تحویل، آن را به خانه عروس می‌برند. البته در نظر داشته باشید که رسم عیدی بردن برای عید‌های فطر، قربان و غدیر هم بر قرار است و در هر کدام از این اعیاد، خانواده داماد، برای عروس عیدی می‌برند که این عیدی کمی ساده تر از عیدی عید نوروز می‌باشد و از تجملات کمتری برخوردار است. اما در هر صورت رسم است که خانواده داماد برای هر کدام از این اعیاد، هدیه مناسب را تهیه کرده و آن را با تزیینی مناسب، به عروس خود تقدیم کند.

از این که تا انتها این مقاله با ما همراه بودید، از شما عزیزان صمیمانه سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی و کاربردی در رابطه با عیدی عروس برای عید نوروز در اختیارتان قرار داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *