مقالات

وسایل سفره عقد چیست؟ آشنایی با 14 مورد از وسایل مورد نیاز

وسایل سفره عقد چیست؟ آشنایی با 14 مورد از وسایل مورد نیاز

وسایل سفره عقد چیست ؟ این سوال افرادی می‌باشد که مراسم عقد خودشان و یا یکی از اقوام نزدیکشان نزدیک است. برای پاسخ به این سوال باید گفت که وسایل روی سفره عقد شامل موارد متعددی می‌باشد که هر کدام نشانه و نماد خاصی را دنبال می‌کند. مراسم عقد زوجین یا در دفاتر رسمی ازدواج صورت می‌گیرد و یا در منزل خانواده عروس یا داماد. که در هر دو صورت سفره عقد پهن می‌شود. به همین دلیل قبل از مراسم خانواده عروس و داماد باید یک روز را به خرید وسایل سفره عقد اختصاص دهند.

ما در این مقاله برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد که چه چیزهایی برای سفره عقد لازم است ؛ به این ترتیب می‌توانید خودتان سفره مورد علاقه خود را پهن کنید و یا در صورت استفاده از سفره‌های آماده چک کنید که تمامی وسایل مورد نیاز در سفره موجود باشد. پس اگر مراسم عقد شما نزدیک است و می‌خواهید اجزای سفره عقد را بشناسید، حتما تا انتها این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

وسایل سفره عقد شامل چه مواردی است؟

در این بخش از مقاله به شما خواهیم گفت که وسایل سفره عقد چیست و چه چیزهایی سر سفر عقد می‌گذارند. در واقع هر کدام از وسایل سفره ی عقد فلسفه‌ای دارد که برخی مربوط به سنت‌های اسلامی و برخی دیگر مربوط به ایرانیان باستان است. در ادامه همراه ما باشید تا با تمامی وسایل روی سفره عقد آشنا شوید و بدانید هر کدام نماد چیست.

1. قرآن از اصلی‌ترین وسایل سفره عقد

اولین وسیله‌ای که قصد داریم در اجزا سفره عقد به آن بپردازیم، قرآن مجید است. قرآن مجید، نمایانگر ایمان دو طرف در ازدواج می‌باشد و به شکلی، پاک کننده‌ی آن وصلت است. به واسطه قرآن، دختر و پسر، از خدا می‌خواهند که خداوند برکت را به زندگی آنان سرازیر کند و در سختی و آسانی، همراه آن‌ها باشد. محل قرارگیری قرآن، در مقابل آینه و در بالاسر جانماز می‌باشد.

قرآن از اصلی‌ترین وسایل سفره عقد

برای آشنایی با مدل‌های سفره عقد مقاله سفره عقد ساده را مطالعه کنید.

2. جا نماز برای سفره عقد

جا نماز، از دیگر اجزای سفره عقد می‌باشد که نماد دینی دارد. جا نماز، نماد اسلام می‌باشد و این فلسفه را دارد که عروس و داماد، نماز را جزو قسمت‌های اصلی زندگی خود در نظر داشته باشند. جا نماز، رو به روی آینه و در پایین قرآن قرار می‌گیرد و بر روی آن نیز مهر و تسبیح قرار داده می‌شود. این قلم، نماد برکت و خوش یمن بودن آن پیوند است.

3. تخم مرغ از وسایل سفره عقد

از گذشته تا کنون تخم مرغ یکی از اجزای اصلی سفره عقد بوده است. در واقع تخم مرغ نمادی از تولد و ادامه نسل است و به نیت فرزند آوری و تداوم نسل زوجین بر سر سفره گذاشته می‌شود. برخی 5 عدد، برخی 12 عدد و برخی دیگر 14 عدد تخم مرغ را بر سر سفره عقد می‌گذارند که به ترتیب به نیت پنج تن آل عبا، دوازده امام و چهارده معصوم می‌باشد.

تخم مرغ از وسایل سفره عقد

4. آینه و شمعدان از وسایل مورد نیاز سفره عقد

آینه و شمعدان سر سفره عقد، نمادی از روشنی و صداقت در زندگی می‌باشد. آینه شمعدان جایگاه خاصی در سفره دارند و باید در بالا سفره مقابل عروس و داماد گذاشته شود. یک جام آینه در وسط قرار گرفته و در دو طرف آن یک عدد شمع دادن قرار می‌گیرد. جنس شمعدان سفره عقد معمولا از نقره، برنز و یا بلورین است. روشن کردن شمع‌ها آغازی برای تابش نور به زندگی زوجین و نگاه کردن به آینه نمادی از صداقت و پاکی زوجین در طول زندگی مشترک می‌باشد.

برای برگزاری مراسم عقد گروه تشریفاتی باغ ویالون تشریفات مراسم عقد نیز برگزار می کند، برای مشاهده نمونه کارهای سفره عقد به صفحه تشریفات مراسم عقد باغ ویالون مراجعه کنید.

آینه و شمعدان از وسایل مورد نیاز سفره عقد

در مقاله عقد آریایی به طور کامل به شرح این عقد و نکات مربوط به آن پرداخته‌ایم.

5. آب از اجزای سفره عقد

گذاشتن کاسه‌ای آب بر سر سفره عقد، رسم است که از گذشتگان به یادگار مانده است. آب نمادی از پاکی و خلوص نیت است. بعض از افراد علاوه بر گذاشتن یک کاسه آب بر سر سفره عقد دو عدد ماهی قرمز داخل آن می‌اندازند نه نشانه از حیات و تراوت می‌باشد. برخی دیگر نیز از گلبرگ گل رز و شمع شناور برای تزیین کاسه آب استفاده می‌کنند.

6. گردو، بادام، فندق از وسایل سفره عقد

سه تا  از اجزای مهم و اصلی بر سر تمامی سفره‌های عقد، یک ظرف گردو، یک ظرف بادام و یک ظرف فندوق می‌باشد. این سه ظرف نمادی از رزق و روزی و برگت در زندگی زناشویی عروس و داماد است. علاوه بر این گردو به نشانه طول عمر و قدت است. چرا که درخت گردو، درختی تنومند است که عمری طولانی دارد. نکته دیگر درمورد این سه ظرف این است که گردو، بادام و فندق باید با پوست باشد و در ظرف‌های زیبا تزیین شود.

گردو، بادام، فندوق از وسایل سفره عقد

7. نان و پنیر و سبزی برای سفره عقد

یک سینی نان و پنیر و سبزی نمادی دیگر از رزق و برکت و سفید بختی که بر سر سفره عقد قرار می‌دهند. نانی که به این منظور استفاده می‌شود نان سنگک می‌باشد. سبزی سر سفره عقد نیز سبزی خوردن است که شامل ریحان، پیازچه، شاهی، تره و تربچه است. تدارک و تزیین این سینی معمولا بر عهده خواهر داماد است. که در صورت نبود ایشان مادر و یا یکی از بستگان داماد این کار را انجام می‌دهد.

نان و پنیر و سبزی برای سفره عقد

8. نقل و شیرینی ازوسایل سفره عقد

به نشانه شیرین کامی عروس و داماد در زندگی مشترک یک ظرف نقل و یک سینی شیرینی بر سر سفره قرار می‌دهند. در برخی از موارد بسته به سلیقه افراد و رسم خانوادگیشان نقل‌ها را داخل بسته بندی‌های کوچک و تزیین شده قرار می‌دهد و بعد از جاری شدن خطبه عقد عروس داماد نقل‌ها را به عنوان کادویی کوچک به مهمان‌هایشان می‌دهند. ظرف شیرینی نیز بعد از وصال زوجین به نشانه شادی و برای پذیرایی از مهمان‌ها استفاده می‌شود.

در مقاله کیک عقد با مدل‌های مختلف کیک مناسب مراسم عقد آشنا شوید.

9. شاخه نبات از وسایل مورد نیاز برای سفره عقد

یکی دیگر از وسایل سفره عقد که به نشانه شیرین کامی و خوشبختی بر سر سفره قرار می‌دهند، تعداد زیادی نبات است. نبات زعفرانی و نبات سفید علاوه بر نماد شیرین کامی جلوه بسیار زیبایی به سفر عقد می‌دهند.

شاخه نبات از وسایل مورد نیاز برای سفره عقد

10. میوه برای سفره عقد

میوه‌های رنگارنگ به منظور رنگ و لعاب بخشیدن و زیبا‌تر شدن سفره عقد استفاده می‌شود. با توجه به این که عقد عروس و داماد در چه فصلی انجام می‌شود، نوع میوه‌ها تفاوت دارد. اما به طور معمول سعی می‌شود از میوه‌های بهشتی مثل انگور و انار برای سفره عقد استفاده شود. علاوه بر این از سیب به نماد سلامت هم استفاده می‌شود. برخی از افراد نیز از آناناس و موز استفاده می‌کند که بیشتر جنبه تجملات دارد.

اگر به دنبال نکات مربوط به خرید عقد هستید مقاله خرید عقد را مطالعه کنید.

11. سبد گل از اصلی‌ترین وسایل سفره عقد

گل نمادی از زیبایی و طراوت است. در گذشته سبد و یا گلدان گل جز اصلی وسایل سفر عقد بود. اما اکنون بیشتر ظروفی که در سفره عقد قرار می‌دهند را با گل تزیین می‌کنند. علاوه بر این جایگاه عروس داماد نیز با گل تزیین می‌شود. بنابراین گذاشتن سبد گل بر سر سفره عقد ضرورت گذشته را ندارد و همان دسته گل عروس کفایت می‌کند.

 سبد گل از اصلی‌ترین وسایل سفره عقد

12. عسل برای سفره عقد

بر سر سفره عقد یک جام عسل هم قرار می‌دهند. جام عسل رو به روی عروس داماد و در نزدیکی آن‌ها قرار می‌گیرد و بعد از جاری شدن خطبه عقد، عروس داماد به نوبت عسل را در دهان یکدیگر می‌گذارند تا زندگی مشترک خود را با شیرین کامی و خوشبختی آغاز کنند.

عسل برای سفره عقد

13. جای حلقه از وسایل مورد نیاز برای سفره عقد

عروس و داماد به نشانه متاهل شدن و داشتن تعهد نسبت به یکدیگر در انگشت انگشتری دست چپ یک دیگر حلقه می‌اندازند. از آنجایی که این مراسم بعد از جاری شدن خطبه عقد انجام می‌شود، جای حلقه عروس و داماد نیز از وسایل سفره عقد به حساب می‌آید. برای مشاهده مدل ها یجا حلقه ای از مقاله مدل جا حلقه‌ای عروس و داماد دیدن کنید.

14. اسپند برای سفره عقد

به منظور دور کردن چشم بد از زندگی عروس و داماد در تمامی مراسمات مربوط به وصال زوجین اسپند دود می‌شود. بر سر سفره عقد نیز ظرفی تزیین شده از اسپند برای دوری کردن چشم بد قرار می‌دهند.

اسپند برای سفره عقد

تدارکات عقد و پرداخت هزینه‌های آن بر عهده کیست؟

برگزاری مراسم عقد شامل موارد متعددی می‌باشد. لباس عروس و داماد، هزینه محضر و ثبت ازدواج، خرید و سایلی چون جام عسل، شیرینی، سفره بالا سر عروس داماد و قند ساب همگی بر عهده داماد و خانواده او است. برخی از افراد بعد از عقد، ضیافت ناهار و یا شام دارند که آن هم بر عهده داماد است. اما مواردی چون حلقه هزینه است که عروس و داماد باید آن را پرداخت کنند. به عبارت بهتر خانواده عروس باید برای داماد و خانواده داماد باید برای عروس حلقه ازدواج را تهیه کنند. دقت کنید که خرید برخی از وسایل سفره عقد ضرورتی ندارد و شما فقط وسایلی مثل میوه، سبزی، شیرینی و عسل را خریداری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تزیین ماشین عروس را مطالعه کنید.

کلام آخر

ازدواج سنت پیامبر اسلام است و از پسندیده‌ترین اعمال نزد خداوند است. ازدواج در تمام دنیا با مراسمات مختلف و آداب و روسم خاصی انجام می‌شود. مراسم ازدواج در ایران نیز بر اساس قوانین اسلامی و آداب و رسومی که از گذشته‌ به یادگار مانده است اجرا می‌شود. پهن کردن سفره عقد یکی از مراسمی است که برای جاری شدن خطبه عقد اجرا می‌شود. داخل سفره عقد موارد مختلف گذاشته می‌شوند که هر کدام پیام خاصی را دنبال می‌کند. ما در این مقاله از سری مقالات ویالون گاردن تلاش کردیم که وسایل سفره عقد را به شما معرفی کرده و نماد هر کدام را توضیح دادیم. امیدواریم که اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار داده باشیم و شما عزیزان متوجه شده‌ باشید که سفره عقد شامل چه چیز‌هایی است. از این که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردی از شما بسیار سپاس گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *