مقالات

با متن عقد آریایی و نحوه انجام آن آشنا شوید

عقد آریایی

عقد آریایی چیست ؟ متن عقد آریایی به چه صورت است؟ مراسم عقد آریایی به چه صورتی انجام می‌شود؟ مراسمات عقد و عروسی، در دهه‌های مختلف تا به امروز، دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است. دختر و پسری که قصد دارند زندگی مشترک را شروع کنند، شور و شوق زیادی در چگونگی انجام مراسمات دارند و همواره در تلاش هستند تا مراسمشان، به بهترین شکل و زیباترین شکل ممکن صورت بگیرد. به همین دلیل، طی سال‌های اخیر، خلاقیت‌های زیادی در این زمینه ایجاد شده است. یکی از این خلاقیت‌ها، خواندن متن ازدواج آریایی است.

عقد آريايي یکی از مراسماتی است که در حین مراسم عقد، به درخواست دختر و پسر، توسط برخی عاقد‌ها صورت می‌گیرد. به دلیل این که متن این عقد به زبان فارسی نوشته شده و جملات زیبا و رمانتیکی در آن جای داده شده است، حس خوش‌آیندی را به عروس و داماد و همچنین حضار، القا می‌کند.

حال این که آیا قانون کشور این سبک عقد را به رسمیت می‌شناسد یا خیر، موضوعی است که قصد داریم در این جا به آن بپردازیم. همچنین نحوه انجام عقد آریایی به همراه متن کامل آن، در اینجا مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس در صورتی که قصد دارید با این سبک عقد دختر و پسر آشنا شده و از آن، برای زیبایی مراسم خود استفاده کنید، با ما همراه باشید.

عقد آریایی چیست ؟

عقد آریایی مراسمی است که برخی دختر و پسر‌ها، پس از انجام عقد رسمی، به صورت تشریفاتی انجام می‌دهند. طبق قوانین کشور، این نوع عقد، به رسمیت شناخته نمی‌شود و برای این که بتوانیم زن و شوهر بودن یک زوج را به صورت رسمی در دفاتر معتبر ثبت کنیم، لازم است تا خطبه عقد محضری که به زبان عربی است، خوانده شود.

اما به دلیل این که جملاتی که در عقد آريايي به کار می‌رود، جملات فارسی می‌باشد که سرشار از عشق و علاقه و محبت است، این مراسم، گاها در کنار عقد عربی، انجام می‌شود.

 مراسم عقد آریایی

هر چند که این عقد، از نظر قانونی اعتباری ندارد، اما رد و بدل شدن جملاتی که همه نشان از عشق و تعهد دارد، حس خوبی را به دختر و پسر القا می‌کند و باعث می‌شود زوج جوان، در اول زندگی، معنا و مفهوم زندگی را بهتر و درست‌تر درک کنند. بنابراین، نمی‌توان گفت که این عقد، صرفا به دلیل مد بودن و یا زیبا شدن فیلم عروسی صورت می‌گیرد. با این عقد، قطعا دختر و پسر، شور و حال معرکه‌ای را درک می‌کنند و مفهوم محرم شدن و شریک زندگی هم شدن را بهتر درک می‌کنند. بنابراین، نمی‌توانیم بگوییم عقد آريايي هیچ تاثیری بر روی مراسم ندارد و صرفا یک کاری که از روی چشم و هم چشمی انجام می‌شود.

برای اینکه بدانیم چه وسایلی برای سفره عقد نیاز است مطالعه مقاله‌ی وسایل سفره عقد را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

چرا انجام ازدواج آریایی رو به افزایش است؟

شاید بسیاری از خانواده‌ها که اصرار به انجام ازدواج آریایی دارند، این هدف را داشته باشند که مراسمشان حتما به زبان فارسی باشد و کلا، نسبت به زبان عربی و اسلام گارد داشته باشند. برخی دیگر نیز همواره به دنبال این بوده‌اند که پیرو مد حرکت کنند و هر کاری که در زمان خود، بیشتر از مواقع دیگر صورت می‌گیرد را انجام دهند. البته از غرب گرایی ملت ایران هم نمی‌شود گذشت. شاید برایتان جالب باشد که برخی افراد، به دنبال این هستند که متن عقد آریایی به زبان انگلیسی را پیدا کرده و آن را در مراسم خود پیاده‌سازی کنند.

به این موارد، زیاد نمی‌پردازیم و توصیه می‌کنیم که هر کس آن کاری که دوست دارد انجام بدهد. اما بیشترین دلیلی که استفاده از عقد آريايي را در زمان حال بسیار بیشتر از قبل کرده، همان موردی است که در قسمت قبل به آن پرداختیم. درک متن عقد، وجود عشق و تعهد و محبت در متن عقد، حالتی که بین دختر و پسر در حال خواندن متن وجود دارد و ده ها مورد دیگر، باعث شده تا انجام این کار، حس شگفت انگیزی را به دختر و پسر جوان القا کند. در بسیاری از موارد دیده شده که در حین انجام عقد آريايي ، هم دختر و پسر جوان، از شدت هیجان اشک شوق ریخته‌اند.

این‌ها دلایلی هستند که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، در صورت تمایل، مراسم عقد آریایی را هم در کنار سایر مراسم خود، بگنجانید.

اگر به دنبال خدمات سفره عقد هستید به صفحه سفره عقد مراجعه کنید.

نحوه انجام عقد آریایی

برای انجام عقد آریایی که معمولا در حضور میهمانان صورت می‌گیرد، عروس و داماد باید رو به روی هم دیگر قرار گرفته و دستان یکدیگر را بگیرند و به چشمان همدیگر نگاه کرده و متنی که برای عقد وجود دارد را بخوانند. با توجه به این که خطبه عقد آریایی طولانی است و شاید حفظ کردن آن دشوار باشد، نیاز است تا یک راوی برای خواندن متن حاضر شود که پس از خواندن متن عقد آریایی توسط او، عروس و داماد، متن را بازگو کنند. مورد دیگر که این مراسم را زیبا می‌کند این است که می‌توانید از بزرگتر فامیل، بخواهید تا نقش راوی را برای شما بر عهده بگیرد تا مراسم، ارزش بیشتری پیدا کند.

نحوه انجام عقد آریایی

توصیه‌ای که به شما می‌کنیم، این است که دوربین‌های خود را آماده کنید و هر طوری که شده، از تک تک جملات رمانتیک و عاشقانه‌ای که بازگو می‌کنید فیلمبرداری کنید. مطمئن باشید که این مراسم، تا آخر عمر در ذهن شما به عنوان یکی از قشنگ‌ترین لحظات، باقی می‌ماند.

متن عقد آریایی کامل

پس از اینکه دختر و پسر، دست در دست و نگاه در نگاه هم قرار گرفتند، نوبت به خواندن خطبه عقد آریایی می‌شود. در اولین قدم، راوی سوگند نامه‌ی داماد را می‌خواند:

متن عقد آریایی 1

پس از آن، سوگندنامه عروس توسط راوی خوانده می‌شود:

متن عقد آریایی برای عروس

سپس دوباره سوگند نامه داماد خوانده می‌شود:

متن عقد آریایی برای داماد

و سپس دوباره سوگندنامه عروس خوانده می‌شود:

سوگندنامه عروس در متن عقد آریایی

در قدم بعد، راوی متن پیمان،که به صورت شعری زیبا است را می‌خواند و داماد پس از او بازگو می‌کند:

شعر متن عقد آریایی برای داماد

پس از داماد، نوبت به عروس است که خطبه عقد آریایی را بازگو کند:

شعر متن عقد آریایی

در قدم بعد، عروس و داماد، با هم این متن را پس از راوی، بازگو می‌کنند:

 متن ازدواج آریایی

شاهدانی که برای این پیوند وجود دارد نیز، پس از این مرحله، با هم تکرار می‌کنند:

متن عقد آریایی برای شاهدان

در آخر نیز راوی، مناجات نامه زیر را می‌خواند:

خطبه عقد آریایی

ویژگی‌های عقد آریایی

باور غلطی که در مورد عقد آریایی وجود دارد این است که این سبک عقد، ریشه تاریخی دارد و در زمان‌های بسیار قدیم، از این شیوه برای عقد کردن دختر و پسر استفاده می‌شده. در حالی که جملات این متن، از شعرهای فریدون مشیری گرفته شده و صرفا، توسط یک شخص و یا یک سازمان خلاق، تبدیل به عقد آريايي شده است. به همین دلیل، این سبک عقد، از نظر قانونی ارزشی ندارد. به این معنی که نمی‌توانید برای محرم شدن و ثبت کردن زن و شوهری یک دختر و پسر، تنها به خواندن این عقد اکتفا کنید.

عقد آریایی چیست

این عقد بیشتر برای زیبا شدن مراسم خوانده می‌شود و بیشتر، زینت وصلت دختر و پسر به حساب می‌آید. به این معنی که نمی‌توان برای اثبات محریمت یک زوج، به خوانده شدن خطبه عقد آریایی اشاره کرد.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود به شما توصیه کنیم عقد آریایی انجام دهید، زیبا شدن فیلم عقد یا عروسی است. انجام این کار، زیبایی خاص خودش را به همراه دارد که با فیلمبرداری از آن و همچنین قرار دادن آن فیلم در بین سایر مراسمات عروسی، به همراه میکس و تدوین مناسب، که همه توسط فیلمبردار عروسی شما صورت می‌گیرد، تصاویر شگفت انگیزی را خلق می‌کند که حیف است از ‌آن، بی بهره بمانید.

انجام عقد و ازدواج آریایی نشان از ساده زیستی دارد که با چیدمان سفره یه صورت ساده بسیار همخوانی دارد. ما در مقاله‌ی سفره عقد ساده ایده هایی را برای شما بیان نموده‌ایم.

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله، متوجه شدیم که عقد آریایی چیست و چگونه صورت می‌گیرد. عقد آریایی یا ازدواج آریایی ، از مراسم‌هایی است که به همراه عقد رسمی که به زبان عربی توسط عاقد خوانده می‌شود، انجام می‌شود. این مراسم، به طور قانونی یا شرعی، سندیتی ندارد و هدف از انجام آن، زیبا شدن مراسم و همچنین درک اصلی مفهوم یکی شدن دختر و پسر می‌باشد.

برای انجام اینکار، دختر و پسر رو به روی هم قرار گرفته و دست در دست هم، به چشمای یکدیگر نگاه کرده و خطبه عقد آریایی را می‌خوانند. متن‌هایی که همه سرشار از عشق و محبت و تعهد است. این کار، حس شگفت انگیزی را به دختر و پسر القا می‌کند. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم این کار را در کنار دیگر مراسماتی که تا کنون مورد استفاده قرار می‌گرفت، انجام دهید.

امیدواریم توانسته باشیم به سوالاتی که در مورد ازدواج آریایی داشتید، پاسخ داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، آن را در قسمت نظرها برای ما به ثبت برسانید.

سوالات متداول

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی مراسمی است که این روزها در بین عروس و دامادها طرفداران زیادی پیدا کرده است. این عقد به شکل فرمالیته است و بعد از عقد رسمی انجام می‌شود. برای اینکار عروس و داماد روبه روی هم می‌ایستند و متن عقد آریایی را تکرار می‌کنند. این عقد به دلیل جملات زیبا و پر از عشقی که دارد فضای احساسی و رمانتیکی را ایجاد می‌کند.

خواندن متن عقد آریایی به عهده کیست؟

عقد آریایی توسط یک عاقد خوانده می‌شود. به این صورت که ابتدا جملات توسط عاقد خوانده می‌شود و سپس متن عقد آریایی و سوگندها توسط داماد و عروس تکرار می‌شود و همه حاضران در مجلس جمله همایون باد این پیوند را می‌گویند.

عقد آریایی چه ویژگی‌هایی دارد؟

این عقد از شعرهای فریدون مشیری برگرفته شده است و ارزش قانونی ندارد. عقد آریایی بیشتر زینت مجالس است و برای زیبایی مجلس و فیلمبرداری کاربرد دارد.

2 دیدگاه در “با متن عقد آریایی و نحوه انجام آن آشنا شوید

  1. سعیده گفت:

    بسیار عالی و مفید، سپاس، حیف که اصل عقد آریایی مبهم است، چطور میشه فهمید در زمان هخامنشیان چطور مراسمی برگزار می شد چونکه ساسانیان هم اولین حکومت تک مذهبی بودند که به هیچ مذهب دیگه ای غیر از زرتشتی اجازه ی وجود نمی دادند ولی هخامنشیان ابتدای تاریخ متمدن جهان هستند.

    1. A گفت:

      بله واقعا آدم میخواهد از آن موقع ها با خبر شود و ما از اصل آریایی هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *