مقالات

مراحل برگزاری تشریفات عروسی و خدمات مجالس

مراحل برگزاری تشریفات عروسی

ازدواج، یکی از مهمترین مراسم ها محسوب می شود که به احتمال زیاد در دنیا برای هر زن و مردی رخ دهد. در کل دنیا، ازدواج آداب و رسوم خاصی دارد که شاید در هر مکان متفاوت باشد. در واقع مراحل برگزاری تشریفات عروسی در هر کجای دنیا و حتی به صورت منطقه ای در یک شهر و کشور به شکل های متفاوتی برگزار می شود. مخصوصاً باتوجه به این که قومیت های مختلف در کشور ما زندگی می کنند، مراحل برگزاری تشریفات عروسی هم متفاوت است. در واقع قصد داریم مراحل برگزاری جشن عروسی را به شما توضیح دهیم

مراحل برگزاری مراسم عروسی از آغاز تا پایان

ما در این مقاله سعی داریم به نحوه برگزاری مراسم عروسی و کارهایی که باید انجام دهید و همچنین تشریفات عروسی بپردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه مراسم عروسی شما در پیش است، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید. برگزاری تشریفات عروسی شاید به نظر ساده باشد؛ اما در واقعیت بسیار سخت و طاقت فرسا است. اگر برنامه خوب و درستی داشته باشید و بدانید که باید چه کارهایی تشریفات مراسم عروسی انجام دهید، این کار برای شما راحت تر می شود و لذت جشن برای شما چند برابر خواهد شد.

معمولاً همه عروس و دامادها برای برگزاری جشن استرس دارند و مزایای داشتن یک برنامه منسجم همین است که استرس را کاهش می دهد. در ادامه به چگونگی برگزاری مراسم عروسی و همچنین طریقه انجام مراحل برگزاری تشریفات عروسی بیشتر صحبت می کنیم و هر مرحله را توضیح خواهیم داد.

برگزاری مراسم عقد

اگر قصد دارید مراسم عروسی خود را به صورت جداگانه پس از مراسم عقد برگزار کنید، باید حداقل از 1 الی 2 ماه بعد به فکر باشی و با انتخاب تاریخ مورد نظر در محضر نوبت بزنید تا در آن روز به راحتی و با داشتن برنامه قبلی ، مراسم عقد خودتان را برگزار نمایید. اگر قصد دارید جدا از مراسم عروسی برای عقد هم جشن بگیرید، سعی کنید فقط بستگان درجه یک و نزدیک خود را به این مراسم دعوت نمایید.

 اگر می خواهید مراسم در محضر انجام دهد با دعوت افراد با برداران و خواهران خود می توانید این کار را نجات دهید. این گونه مراسم را نباید خیلی شلوغ گرفت؛ چون معمولاً محضرها آن قدر بزرگ نیستند که گنجایش مهمان های زیاد داشته باشند. پس بهتر است که در این مراسم مهمانان زیادی را دعوت نکنید.

مشخص کردن تاریخ عروسی

به خاطر این که مراسم عروسی قاعده و قانون های خودش را دارد، باید از ماه ها قبل بدانید که مراسم قرار است در چه زمانی برگزار شود تا انجام تشریفات مراسم برای شما سخت نشود. این کار به شما کمک می کند تا مراحل برگزاری تشریفات عروسی طبق برنامه ای درست و منسجم پیش برود.

 همچنین عروس این گونه می داند که چه زمانی باید جهیزیه خود را در خانه بچیند و اگر هم داماد خانه ای از خودش نداشته باشد به فکر اجاره خانه می افتد. به همین ترتیب بقیه کارهایی که قرار است برای برگزاری جشن و تشریفات عروسی انجام دهید، راحت تر می شود.

مقاله پیشنهادی: سوالات مهم قبل از انتخاب تشریفات عروسی

انتخاب تالار و یا باغ تالار برای عروسی

مراحل برگزاری تشریفات عروسی کار بسیار مهمی است که باید آن را مرحله به مرحله پیش ببرید. یکی از مراحلی که اهمیت زیادی دارد، انتخاب باغ تالار یا تالار عروسی تهران یا هر شهری که هستید، است. البته این مراسم را می توانید در هر مکانی که دوست دارید، برگزار کنید. عروسی تالار  در واقع همان جشنی است که در تالارهای سطح شهر برگزار می شود. عروسی خود را می توانید در باغ های مناسب بگیرید.

این کار مستلزم آن است که مکانی را که برای جشن در نظر گرفته اید را از چند مدت قبل رزرو کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید و خیلی راحت بتوانید تشریفات عروسی را انجام دهید. یعنی باید از قبل مکان عروسی را رزرو کنید تا بتوانید مراحل مراسم عروسی در تالار را طی نمایید.

مقاله پیشنهادی: در مقاله مراسم عروسی در باغ تالار 4 نکته مهم در روند برگزاری مراسم عروسی در باغ تالار را توضیح دادیم.

غذای عروسی یا همان کیترینگ

یکی دیگر از مراحل برگزاری تشریفات عروسی که اهمیت زیادی دارد، انتخاب نوع غذا عروسی است در منوی هر تالار یا رستوران غذاهای مختلفی وجود دارند که می توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید. این کار را باید با توجه به بودجه خود انجام دهید.

غذای عروسی را می توانید به عهده کترینگ عروسی یا همان تالار عروسی بگذارید که آن را رزرو کردید. درصورتی که تالار مشکلی نداشته باشد، می توانید غذا را از رستوران یا کترینگ مورد علاقه خود سفارش دهید. اگر می خواهید عروسی را در خانه بگیرید، می توانید خودتان غذا را درست کنید این گونه پذیرایی عروسی بر عهده خودتان است.

برگزاری مراسم حنابندان

یکی مراسمات مهمی که معمولاً یک روز قبل از عروسی آن را اجرا می کنند حنابندان است که باتوجه به آداب ورسوم های مختلف شهرها و قومیت های مختلف این مراسم می تواند متفاوت برگزار شود. این مراسم را دقیقاً یک شب قبل از عروسی می گیرند و خیلی ها آن را در خانه برگزار می کنند. البته این مراسم بر اساس بودجه مالی خانواده ها می تواند مجلل یا ساده گرفته شود.

انجام سایر امور عروسی

تشریفات عروسی از آنجا پر اهمیت است که خرد و ریزهای زیادی دارد. این تشریفات شامل مواردی مانند رزرو وقت آرایشگاه برای عروس و داماد از آرایشگاه، انتخاب و خرید یا کرایه لباس ها می شود. قبل از این که بخواهید مراسم را برگزار کنید، باید این کارها را انجام دهید. یکی دیگر از این تشریفات هماهنگی با فیلم بردار و آتلیه است، شما با این کار درواقع خاطرات و لحظات مهم زندگی خود را ثبت می کنید.

خرید میوه، گل کاری ماشین، انتخاب دست گل عروس، پیداکردن دیجی یا گروه موسیقی، خرید شیرینی و جایگاه عروس از جمله کارهای است که باید حتماً از قبل هماهنگ شوند. همان طور که گفتیم برای انجام این کارها باید یک برنامه منسجم و عملی داشته باشید و طبق همان پیش بروید تا با مشکلی برخورد نکنید.

مقاله پیشنهادی: در مقاله بهترین شیرینی برای عروسی می توانید راهنمایی های لازم برای خرید شیرینی مناسب مراسم عروسی را دریافت کنید.

مجموعه هایی که تشریفات عروسی انجام می دهند

مجموعه های تشریفاتی و شرکت های زیادی وجود دارند که تمامی فعالیت های گفته شده در قسمت قبل را انجام می دهند. این مجموعه ها به بهترین نحوه ممکن مجلس و تشریفات را آماده می کنند. یکی از مزایایی استفاده از این مجموعه ها آسان شدن مراحل برگزاری تشریفات عروسی است؛ زیرا مدیران آنها تمامی مسئولیت ها را بر دوش می گیرند و با دریافت مبلغی از شما مراسمتان را به بهترین نحوه ممکن برگزار می کنند.

ازآنجایی که این مجموعه های تشریفاتی در زمینه برگزاری مراسم های مختلف تجربه دارند، مراسم برای شما خیلی راحت و کم هزینه تر برگزار می شود و همه کارها با بهترین کیفیت انجام می شوند. یعنی دیگر نگرانی چندانی بابت برگزاری جشن ندارید؛ زیرا می دانید یک تیم باتجربه همه امور را نظارت می کنند تا چیزی کم وکاست نباشد و مشکلی رخ ندهد. مطمئناً کوچک ترین مشکل می تواند خاطره بدی برای عروس داماد بسازد و باعث شود جشن آنها به کامشان تلخ شود. پس داشتن چنین تیمی واقعاً روی کیفیت مراسم تأثیر می گذارد.

مقایسه انجام تشریفات توسط خود فرد یا مجموعه های تشریفاتی

اگر بخواهید انجام مراحل برگزاری تشریفات عروسی توسط خودتان یا مجموعه‌های تشریفاتی مختلف را مقایسه کنید به این نتیجه می رسید که برگزاری مراسم عروسی یک سری اعمال سخت دارد که شاید خود شما نتوانید از پس آن بر بیایید. در این صورت فرد می تواند هزینه ای پرداخت کند و این کار را به مجموعه های تشریفاتی بسپارد تا تمام مراحل را آنها انجام دهند. یعنی اینجا فرد دیگر نیازی نیست کاری انجام دهد؛ زیرا تمام کارها به دوش مجموعه است. به نحوی استرس ها و نگرانی ها از این بابت کاهش می یابد.

اما برخی اوقات فرد خودش به تنهایی می تواند تمام کارهای عروسی را انجام دهد؛ بدون این که بخواهد از فردی کمک بگیرد. در این صورت دیگر نیازی نیست که هزینه ای پرداخت شود؛ زیرا دیگر تمام کارها و مسئولیت ها بر عهده خود فرد است و این موضوع دیگر ربطی به سازمان یا موسسه ای ندارد. اگر قصد دارید خودتان کارهای مراسم ازدواجتان را انجام دهید، حتماً باید تمامی جوانب را بسنجید و از قبل برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا با مشکلی برخورد نکنید.

به طورکلی می توان گفت اگر کارهای خود را به گروه تشریفات مجالس بسپارید، هزینه های شما بسیار کمتر می شود و مجبور نیستید دردسرهای زیادی را برای انجام مراسمتان تحمل کنید. البته مجموعه ای که انتخاب می کنید باید مسئولیت پذیر و باتجربه باشد تا بتواند مراسم شما را به خوبی اداره کند و همه کارها باکیفیت بالایی انجام شوند.

سخن نهایی

 ما در این مقاله به شما همه چیز را راجع به مراحل برگزاری تشریفات عروسی گفتیم. اکنون شما می دانید که پیش از این که بخواهید مراسمی بگیرید باید چه اقداماتی انجام دهید. اما به طورکلی شما باید برنامه ریزی دقیق و جامعی داشته باشید تا مراسمتانم به نحوه احسنت انجام شود و کم کسری نداشته باشد. برنامه ریزی نقش اساسی و تأثیرگذاری در برپایی جشن شما دارد و کیفیت همه چیز را بالا می برد و مطمئناً عروسی شما را جذاب و به یادماندنی تر برگزار می شود و خاطره آن تا همیشه در ذهن شما باقی می ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *