مقالات

معرفی انواع مدل کت و شلوار مردانه

معرفی انواع مدل کت و شلوار مردانه

چه در یک محیط حرفه‌ای، چه برای عروسی و چه برای هر رویداد خاص دیگری، کت و شلوار بسیار ضروری است. امروزه برندها انواع و سبک‌های مختلفی از کت و شلوار را ارائه می‌دهند. وقتی در این موضوع تازه کار هستید، پیدا کردن راه و انتخاب لباسی که بیشتر به شما می‌آید دشوار است. در ادامه انواع مدل کت و شلوار مردانه را معرفی می‌کنیم و بهترین توصیه‌ها را برای کمک به شما در انتخاب کت شلوار ارائه می‌دهیم.

انواع مدل کت و شلوار مردانه

با ما همراه باشید تا انواع مدل کت شلوار از نظر دوخت، مدل یقه، مدل آستین، جنس پارچه و سبک استایل را بررسی کنیم.

انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر دوخت

کت و شلوار مردانه از نظر نحوه دوخت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در ادامه به برخی از انواع کت و شلوار مردانه می‌پردازیم که از نظر نحوه دوخت با یکدیگر متفاوتند.

 • دوخت ساده (Regular Fit): این نوع دوخت برای کت و شلوارهای معمولی و کلاسیک استفاده می‌شود. آن‌ها دارای خطوط ساده و برش‌های متناسب با اندازه بدن هستند. این استایل بیشتر برای رویدادها و محافل رسمی استفاده می‌شود.

 • دوخت ایتالیایی (Italian Fit): این نوع دوخت مربوط به استایل ایتالیایی است. کت و شلوارهای ایتالیایی دارای برش‌های کم و طرح‌های ظریف‌تر می‌باشند. این استایل عموماً با ظاهری زیبا و شیک شناخته می‌شود و برای محافل رسمی و مهم مناسب است.

 • دوخت آمریکایی (American Fit): این نوع دوخت مربوط به استایل آمریکایی است. کت و شلوارهای آمریکایی دارای برش‌های آزادتر و راحت‌تر هستند. آن‌ها بیشتر برای استفاده روزمره و غیررسمی مناسب هستند.

 • دوخت انگلیسی (British Fit): دوخت انگلیسی، دارای برش‌های کلاسیک است. این مدل کت و شلوار ها در قسمت سرشانه و سینه، پهنای بیشتری دارند. کت و شلوار با برش انگلیسی بیشتر برای استفاده در محافل رسمی و کاری مناسب است و استایلی کلاسیک و خاص شناخته می‌شود.

انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر یقه

انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر مدل یقه نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. مدل یقه کت و شلوار می‌تواند تأثیر زیادی بر استایل و ظاهر کلی این لباس‌ها داشته باشد. در ادامه به برخی از انواع کت و شلوار مردانه از نظر مدل یقه اشاره می‌کنیم:

 1. یقه استاندارد (Standard Collar): این نوع یقه به صورت معمولی و رایج در کت و شلوارها استفاده می‌شود. یقه استاندارد دارای لبه‌های مستقیم و قائم است و به طور کلی برای استایل کلاسیک و رسمی مناسب می‌باشد.
 2. یقه پیچیده (Button-Down Collar): در این نوع یقه، لبه‌های یقه با دکمه متصل شده‌اند. این استایل اغلب در کت و شلوارهای اسپورت و روزمره استفاده می‌شود.
 3. یقه وی (V-Neck Collar): در این نوع، یقه به شکل V است که می‌تواند یک استایل مدرن و شیک را ایجاد کند. یقه V بیشتر در کت و شلوارهای نیمه رسمی و کاژوال استفاده می‌شود.
 4. یقه شال (Shawl Collar): یقه شال دارای لبه‌های گرد و منحنی است که می‌تواند استایلی فرمال ایجاد کند. این نوع یقه اغلب در کت و شلوارهای مراسمی استفاده می‌شود.
 5. یقه ماندارین (Mandarin Collar): در این نوع یقه، لبه‌های یقه کوتاه و بدون دسته است. یقه ماندارین یک استایل مدرن و بین‌المللی شناخته می‌شود و در کت و شلوارهای فشن و کاژوال مورد استفاده قرار می‌گیرد.
انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر یقه

انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر مدل آستین

انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر مدل آستین انواع مختلفی دارد. در ادامه به برخی از انواع کت و شلوار مردانه از نظر مدل آستین اشاره می‌کنیم:

 1. آستین بلند (Long Sleeve): این نوع آستین کاملاً دراز است و از قسمت شانه تا مچ دست می‌رسد. آستین بلند برای استفاده در فصول سرد مناسب‌تر خواهد بود و می‌تواند به عنوان استایل رسمی و کلاسیک انتخاب شود.
 2. آستین کوتاه (Short Sleeve): کت و شلوار مجلسی می‌تواند آستین کوتاه داشته باشد و برخلاف تصور بسیاری از افراد نیاز نیست حتما آستین بلند باشد. این نوع آستین کوتاه‌تر از آستین بلند است و تا قسمتی از بازو دست را پوشش می‌دهد. آستین کوتاه بیشتر در لباس‌های روزمره، اسپورت و تابستانی استفاده می‌شود.
 3. آستین ۳/۴ (Three-Quarter Sleeve): این نوع آستین تا قسمتی از پایین بازو (تقریباً تا نیمه فاصله بین مچ دست و مرفق) دراز می‌شود. آستین ۳/۴ بیشتر در لباس‌های کاژوال و تابستانی استفاده می‌شود.
 4. آستین بالن (Balloon Sleeve): در این نوع آستین، قسمت بالایی آستین بزرگتر و حجم بیشتری دارد و به سمت پایین به صورت مخروطی دوخته می‌شود.
انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر مدل آستین

استفاده از گل جیب داماد یکی از زیباترین خلاقیت ها برای تزیین لباس شماست. این بلاگ را از دست ندهید.

انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر پارچه

برای دوختن کت و شلوار مردانه فقط یک جنس پارچه وجود ندارد و خوشبختانه بسته به فصول و سبک، انواع جنس پارچه را می‌توان به کار برد. برخی از خیاط‌ها، پارچه کت و شلوار را سبک انتخاب می‌کنند در حالی که برخی دیگر روزهای سرد زمستان را نیز در نظر می‌گیرند. پارچه‌های اصلی مورد استفاده در دوخت کت و شلوار مردانه عبارتند از:

• پشم
• پنبه
• کتانی
• پلی استر و سایر مواد مصنوعی

پشم

کت و شلوار پشمی بسیار محبوب است و این جنس پارچه مزایای زیادی دارد. از سوی دیگر، کت و شلوار 100% پشمی همیشه مترادف با کیفیت نیست. نمونه‌هایی از پارچه‌های پشمی مورد استفاده در تولید کت و شلوار مردانه عبارتند از توید و فلانل است. مزیت عمده کت و شلوارهای پشمی این است که می‌توان آن‌ها را در تابستان و همچنین در زمستان پوشید.

نخی

پارچه نخی نیز یکی از أنواع پارچه‌های مناسب برای دوخت کت و شلوار مردانه است. این جنس پارچه دو مزیت اصلی دارد که عبارتند از: سبکی و قیمت پایین‌تر از پشم. بنابراین، کت و شلوارهای نخی برای فصل تابستان بهتر خواهند بود. آن‌ها معمولاً از کت و شلوارهای پشمی ارزان‌تر نیز هستند. کت و شلوارهای نخی برای مردانی که به دنبال استایل غیررسمی هستند بسیار مناسب است. به شما توصیه می‌کنیم اگر به دنبال کت و شلواری هستید که خیلی رسمی به نظر نرسد، این جنس پارچه را انتخاب کنید.

کتانی

این یک پارچه‌ی بسیار محبوب برای دوخت کت و شلواری‌های تابستانی است. کت و شلوار کتان در واقع به دلیل سبک بودن و همچنین به دلیل سبک غیررسمی آن بین طرفدارانش بسیار محبوب است. با این حال کتان به راحتی چروک می‌شود.

ابریشم

ابریشم پارچه‌ای متفاوت و در عین حال بسیار گران است. بنابر این تعداد بسیار کمی از لباس‌ها کاملاً از ابریشم ساخته می‌شوند. به همین دلیل اغلب برای دوخت مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین کت و شلوارها، ابریشم را با الیاف پشمی مخلوط و استفاده می‌کنند. مزیت کت و شلوار ابریشمی این است که می‌توان آن را هم در تابستان و هم در زمستان پوشید.

جنس نایلون و پلی استر

تنها مزیت کت و شلوارهای دوخته شده با مواد مصنوعی قیمت آن است. دوخت کت و شلوار با جنس الیاف مصنوعی، بسیار راحت‌تر از جنس‌هایی از قبیل ابریشم و کتان و… است به همین دلیل در بازار با تیراژ بسیار بیشتری در دسترس همگان هستند.

جنس نایلون و پلی استر

اگر مایل به دوخت کت و شلوار برای مراسم خود هستید بهتر است با بهترین پارچه کت و شلوار را بشناسید

انواع کت و شلوار مردانه از نظر استایل

از نظر استایل، می‌توان انواع مدل کت و شلوار مردانه را به چند دسته‌بندی زیر تقسیم کرد:

 1. کت و شلوار فرمال (Formal): این نوع لباس‌ها برای مناسبت‌ها و محافل رسمی استفاده می‌شوند. معمولاً شامل کت و شلوار کلاسیک با رنگ‌های تیره است.
 2. کت و شلوار کژوال (Casual): لباس‌های کژوال برای روزمره و فضاهای غیررسمی استفاده می‌شوند. می‌تواند شامل کت‌های تک رنگ با طرح ساده، کت‌های جین یا شلوارهای اسپرت با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع باشد. این استایل به صورت غیررسمی بوده و بسیار راحت است.
 3. کت و شلوار تاکسیدو: کت و شلوار تاکسیدو (Tuxedo) یکی از انواع مدل کت و شلوار مردانه رسمی است که بیشتر در مناسبت‌هایی مانند مراسم عروسی و مهمانی‌های فورمال استفاده می‌شود. طرح کلاسیک کت تاکسیدو شامل یقه شال، سینه‌پهن، دکمه‌های منحنی و دکمه‌های مخفی در ناحیه جلویی کت است.
کت و شلوار تاکسیدو

کت و شلوار اسپرت (Sporty): کت و شلوار اسپرت، یک استایل راحت و غیررسمی بوده که اصولاً برای فضاهای غیررسمی و فعالیت‌های روزمره مناسب است. طرح‌های گرافیکی، لوگوها یا الگوهای ورزشی می‌توانند بر روی کت اسپرت دیده شوند. در دوخت این نوع لباس معمولاً از موادی مانند پارچه نخی، پلی استر یا نایلون استفاده می‌شود.

کت و شلوار خاص (Special Occasion): برای مناسبت‌ها و محافل خاص مانند عروسی‌ها یا مراسم رسمی دیگر، می‌توان از کت و شلوار خاص استفاده کرد. این استایل شامل کت‌های با طرح‌ها و جزئیات خاص و شلوارهای متناسب با آنهاست. طرح و جزئیات لباس در این استایل به توجه ویژه نیاز دارد.

بلاگ “ایده‌هایی برای ست کت و شلوار داماد با لباس عروس” را تنها به زوج های خاص پیشنهاد میکنیم.

کت و شلوار فشن (Fashionable): کت و شلوار با استایل فشن یا مدرن معمولاً شامل طرح‌ها و جزئیات جدید و متفاوت است. این استایل به تازگی‌ و مدرنیته علاقه‌مند است و معمولاً به عناصر خلاقانه و نوآورانه توجه دارد.

کت و شلوار رنگی: کت و شلوار رنگی (Colored Suit) یک گزینه جذاب و متفاوت در لباس‌های مردانه است. در عین حالی که کت و شلوار سنتی بیشتر در رنگهای سنگین و تیره مانند سیاه، آبی تیره و خاکستری در دسترس هستند، استفاده از کت و شلوار رنگی می‌تواند به استایل شخصیت و ظاهر شما جذابیت بیشتری ببخشد. کت و شلوار رنگی می‌تواند در رنگهای متنوعی از روشن تا تیره و از رنگهای زنده و شاد تا رنگهای خنثی و ملایم وجود داشته باشد. برخی از رنگهای محبوب برای کت و شلوار رنگی شامل آبی آسمانی، قرمز، سبز کمرنگ، بنفش و زرد می‌شوند.

کت و شلوار رنگی

کت و شلوار دو تکه و سه تکه

احتمالاً قبلاً متوجه آن شده‌اید که برخی از کت و شلوارها از دو تکه تشکیل شده‌اند در حالی که برخی دیگر دارای یک تکه سوم هستند. کت و شلوار دو تکه از کت به همراه شلوار تشکیل شده است. یک کت و شلوار سه تکه همچنین شامل یک جلیقه می‌باشد که زیر کت و روی پیراهن پوشیده می‌شود.

کت و شلوار سه تکه مدت هاست که برای لباس‌های بسیار رسمی یا در مراسم عروسی در نظر گرفته شده است. در هر دو استایل، کت و شلوار معمولاً با هم تطابق دارند و از نظر جنس پارچه، طرح و رنگ متناسب با یکدیگر هستند. اما استفاده از کت و شلوار سه تکه یا دو تکه بستگی به محل و مناسبت استفاده، استایل و سلیقه فرد دارد.

کت و شلوار دو تکه و سه تکه

حلقه ازدواج نشانی از تعهد و عشق طرفین است. به همین دلیل بهتر تا با مطالعه بلاگ بهترین مدل حلقه ازدواج، مناسبترین انتخاب را انجام دهید.

سخن آخر

در نهایت انواع مدل کت و شلوار مردانه از نظر دوخت، یقه، آستین، سبک و… دارای انواع مختلفی است. برای انتخاب کت و شلوار مناسب باید مواردی از جمله موقعیت پوشش آن، شخصیت فرد، آب و هوا و سلیقه را در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *