مقالات

لیست هدایای مناسب برای شب یلدایی عروس

شب یلدایی عروس

سال‌هاست که ما ایرانیان بلندترین شب سال، یعنی شب چله را جشن می‌گیریم و اعمال مخصوص این شب را انجام می‌دهیم. شب یلدا بهانه‌ای برای کنار هم جمع شدن و گفتن و خندیدن است. اما این جشن برای خانواده‌هایی که نو عروس دارند به شکل باشکوه‌تر و مفصل‌تری برگزار می‌شود. به عبارت بهتر در اکثر شهر‌های ایران رسم که در شب چله خانواده داماد برای نو عروس خود هدایای یلدایی می‌خرند و آن را به خانه پدری عروس می‌برند. شب یلدایی عروس شامل آیتم‌های مختلفی می‌باشد که هر کدام نماد و معنای خاصی دارند. ما در این مقاله قصد داریم تا کامل‌ترین لیست کادو‌های شب یلدایی عروس را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. پس اگر قصد خرید عیدی شب یلدا برای عروس دارید و نمی‌دانید که چه کادوهایی باید برای او تهیه کنید، حتما تا انتها این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید به بهترین شکل برای نو عروس خود هدایای مناسبی خریداری نمایید.

شب چله عروس چیست ؟

برگزاری جشن شب یلدا با خوردن انار، هندوانه، آجیل و خواندن حافظ همراه است. افراد کوچک خانواده به خانه بزرگ‌تر‌ها رفته و دور هم جمع می‌شوند. شب یلدا عروس تفاوت خاصی با دیگر جشن‌ها ندارد. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که در شب چله خانواده داماد هدایای مختلف و مناسب این جشن را آماده کرده و به خانه عروس می‌برند و اولین یلدای عروس را در خانه پدری عروس خانم جشن می‌گیرند. سفره‌ای که برای اولین یلدا عروس و داماد چیده می‌شود رنگ و لعاب خاصی داشته و به زیبا‌ترین شکل تزیین می‌شود. خانواده عروس نیز خانه را برای پذیرایی از خانواده داماد محیا می‌کنند.

شب چله عروس چیست

شب یلدا برای عروس چی میبرن ؟

در این بخش از مقاله سعی کرده‌ایم تا کامل‌ترین لیست عیدی شب یلدای برای عروس را خدمت شما عزیزان ارائه کنید. اما دقت کنید که لیست ارائه شده به دور از تجملات بیش از حد در نظر گرفته شده است و مواردی در آن ذکر شده که تهیه آن برای اکثر افراد راحت باشد.

֎ لباس زمستانی:

یکی از مهم‌ترین وسایل شب یلدای عروس که خانواده داماد آن‌ها را برای عروس خانم خریداری می‌کنند، لباس زمستانی می‌باشد. لباس زمستانی عروس شامل پالتو، شلوار، بوت یا نیم بوت، کیف، شال گردن، کلاه، دستکش و بلیز مجلسی بافت می‌باشد. خرید مواردی چون هودی، شنل و پانجو بافتی از مواردی هستند که در صورتی که بخواهید می‌تواند به مجموعه لباس زمستانی عروس خود اضافه کنید. برای این که این هدیه‌ها شکل زیبا‌تری داشته باشند می‌توانید آن‌ها داخل جعه‌های شیشه‌ای قرار دهید و آن را با تم یلدایی تزیین کنید.

اگر می‌خواهید بدانید که در سفره عقد چه وسایلی مورد استفاده قرار می‌گیرد مطالعه مقاله‌ی ” وسایل سفره عقد چیست ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

֎ خلعتی:

عیدی شب چله عروس علاوه بر لباس و دیگر وسایل، شامل یک کادو اصلی می‌باشد. در واقع مهم‌ترین و ارزشمندترین کادویی که خانواده داماد به عروس خانم هدیه می‌کنند، خلعتی نام دارد. معمولا قطعه طلا را برای این منظور خریداری می‌کنند. این روز‌ها به دلیل قیمت بالای طلا، خرید نیم ست نقره نیز برای خلعتی عروس مرسوم شده است.

عیدی شب چله عروس

֎ دیوان حافظ:

یکی از مراسم که در شب یلدایی عروس انجام می‌شود، حافظ خوانی و گرفتن فال حافظ است. از همین رو کتاب حافظ نیز جزئی از هدایای عروس خانم به شمار می‌رود. برخی از افراد نیز به جای کتاب حافظ، شاهنامه فروسی را خریدی داری کرده و اشعار آن را در شب یلدا می‌خوانند.

شب چله ای عروس

֎ آجیل مغز:

در شب یلدا به بهانه دور همی خوراکی‌های مختلفی میل می‌شود، که یکی از آن‌ها آجیل مغز است. روایت است که ایرانیان باستان اعتقاد داشته‌اند خوراکی‌هایی که در شب یلدا میل شود، خواص آن به مدت یک سال در بدن خواهد ماند. از این رو آجیل خوراکی مهم شب یلدا می‌باشد که خواص بسیار زیادی دارد. به همین دلیل شب یلدایی عروس نیز شامل آجیل می‌باشد که آن را باید به زیبایی شکل تزیین شود.

آجیل شب یلدای عروس
آجیل مغز شب یلدایی عروس
تزئین آجیل شب چله

֎ انار:

از مهم‌ترین میوه‌های شب چله انار است که به عنوان نمادی از شب یلدا هم استفاده می‌شود. شما می‌توانید انار را به صورت کامل و درسته و البته تزیین شده به خانه عروس ببرید و یا این که انار را به صورت دانه دانه در بیاورید و آن را در ظرف زیبایی بریزید و همراه دیگر هدایای به خانه عروس ببرید. با استفاده از انار‌های کوچک خشک شده نیز می‌توانید تزیینات زیبایی انجام دهید و گیفت یلدایی درست کنید.

در زمان مراسم عقد یا عروسی به مهمانان کادوهایی به عنوان یادبود داده می‌شود تا شب خاطره انگیزی برای مهمانان به یادگار بماند. ما در مقاله‌ی ” گیفت عروسی ” به چند نمونه اشاره کرده‌ایم.

֎ هندوانه:

میوه مهم‌ دیگری که وجود آن در شب هدایا برای همه افراد مهم است، هندوانه می‌باشد. هندوانه‌ای که برای شب یلدای عروس می‌برند را به زیبا‌ترن حالت تزیین می‌کنند. برای مثال روی پوست هندوانه حکاکی می‌کنند و یا آن را با گل و ربان تزیین می‌کنند. نمونه‌هایی از تزیین هندوانه عروس را برای شما عزیزان قرار داده‌ایم.

هندوانه عیدی شب یلدا برای عروس
هندوانه عیدی شب چله عروس

֎ کیک یلدایی:

یک کیک یلدایی خوش طعم با تم یلدایی نیز به تازگی در سفره شب چله بسیاری از افراد جای گرفته است. فراموش نکنید که برای خرید کیک شب یلدای عروس ، حداقل دو هفته زود‌تر به قنادی مورد نظر خود مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت کنید. چرا که درخواست برای کیک شب یلدا عروس زیاد است و اگر خرید کیک را به روز آخر موکول کنید ممکن از دچار دردسر بشوید. برای جذابیت بیشتر کیک یلدا پیشنهاد می‌شود که  هنگام سفارش کیک ذکر کنید که نام عروس و داماد همراه با تاریخ روی کیک نوشته بشود.

کیک شب یلدا برای عروس
کیک شب چله ای عروس

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کادو روز زن برای عروس را مطالعه کنید.

֎ سایر خوراکی‌های شب یلدایی عروس:

سفره یلدایی با خوراکی‌های رنگارنگ و تزیین شده زیادی پر می‌شود که برخی از مهم‌ترین آن‌ها را برایتان گفتیم. اما همانطور که اشاره شد سفر یلدایی که خانواه داماد برای عروس می‌برد، با شکوه‌تر بوده و شامل خوراکی‌های بیشتری می‌باشد و به قولی رنگ و لعاب آن بیشتر دارد. سایر خوراکی‌های شب چله ‌ای عروس عبارتند از: سبد میوه تزیین شده(شامل میوه‌های مختلف زمستانی مثل خرمالو، پرتقال و …)، لبو و باقالی پخته شده، میوه خشک، پشمک، باقلوا، کدو تنبل، لواشک، شکلات، تخمه گل آفتاب گردان و ژله. فراموش نکنید که اقلام ذکر شده مرسوم‌ترین خوراکی‌های شب یلدایی عروس می‌باشند و شما می‌توانید مطابق با سلیقه خود به این خوراکی‌ها، مواردی دیگری هم اضافه کنید.

خرید یلدایی عروس
شب یلدا برای عروس چی میبرن

ما در مقاله‌ی ” عیدی عروس ” به ایده‌هایی در رابطه با کادوی مناسب عروس برای اولین نوروز پرداخته‌ایم.

ایده‌ برای تزیین هدایای یلدایی عروس

ما در این بخش از مقاله قصد داریم تا ایده‌های مختلفی را برای تهیه و تزیین شب یلدا برای عروس خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. در واقع این ایده‌ها به منظور کاهش هزینه و زیبایی بیشتر سفره‌های یلدایی استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر شما برای داشتن سفره شب چله زیبا نیازی به پرداخت هزینه‌های بالا ندارید. بلکه می‌توانید با به کاربردن کمی خلاقیت و سلیقه، یلدایی شیک، زیبا و کم هزینه‌ای را برای عروس خود ببرید.

  • ایده فال حافظ: شما عزیزان می‌توانید به جای خرید دیوان حافظ با صحافی شکیل و گران قیمت، دیوان ساده‌ای با قیمت مناسب‌تر خریداری کنید و در کنار آن خودتان تعدادی فال حافظ درست کنید. برای این کار شما باید ابتدا به صورت رندوم از روی دیوان حافظ چند فال را انتخاب کرده و داخل کاغذ‌های کوچک بنویسید. کاغذ‌ها را لوله کنید و دور آن را با ربان ببندید. برای زیبایی بیشتر کار می‌توانید دور کاغذ‌ها را بسوزانید به گونه‌ای که یک حاشیه دور کاغذ ایجاد شود در نهایت فال‌هایی را که آماده کرده‌اید را داخل یک ظرف شیشه‌ای یا یک سبد قرار دهید. به این ترتیب با کمی خلاقیت می‌توانید هم هزینه خود را کاهش دهید و هم از فال گرفتن در شب یلدا لذت ببرید.
  • ایده تزیین با میوه درخت کاج و بلوط: اگر در نزدیکی منزلتان درخت کاج یا بلوط وجود دارد؛ حتما میوه‌های آن را جمع آورید کنید. احتمالا زیاد مشاهده کرده‌اید میوه این دو درخت در فصل پاییز شروع به ریزش می‌کنند. آن‌ها را جمع آوری کنید و در تزیین سفره یلدایی عروس استفاده کنید. حتی می‌توانید با اسپری رنگ، آن‌ها را رنگ کنید تا جلوه زیبا‌تری داشته باشند.
وسایل شب یلدای عروس
تزئین وسایل شب یلدای عروس
  • ایده تزیین کدو تنبل به شکل گلدان گل: خیلی از افراد یک سبد گل نیز به همراه سایر هدایای شب یلدایی  عروس خریداری می‌کنند. ایده خلاقانه و هم هزینه‌ای که برای سبد گل عروس وجود دارد این است که شما می‌توانید کدو تنبلی را که برای یلدا خریداری کرده را به عنوان یک گلدان استفاده کنید. برای این کار لازم است که ابتدا داخل کدو را خالی کرده و با یک قطعه اسفنج متناسب با فضای داخل کدو، آن را پر کنید. بعد از بازار گل یک دسته گل داوودی یا بابونه تهیه کرده و آن را با حوصله و با دقت داخل اسنفج فرو کنید. به این ترتیب گلدان گل شما آماده است.
ایده تزئین وسایل شب یلدای عروس
تزیین شب چله ای عروس
  • ایده تزیین سفره یلدایی با شمع: تزیین هر سفره‌ای به وسیله نور شمع، همیشه زیبایی خاص و جذابی به همراه دارد. از آنجایی که تزیین و زیبایی سفر یلدایی که برای عروس می‌برید بسیار اهمیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم که آن را با شمع‌های کوچک و بزرگ تزیین نمایید. برای این کار می‌تواند از یک عدد کنار کامل بع عنوان شمعدان استفاده کنید.
  • ایده تزیین میوه: اکثرا افرادی که می‌خواهند برای عروس شب یلدایی ببرند، میوه‌ها را به صورت حکاکی شده تزیین می‌کنند. برای این کار افراد هرمندی هستند که می‌تواند حکاکی روی میوه را به آن‌ها بسپارید. اما اگر این مدل تزیین را دوست ندارید می‌توانید از باکس‌های میوه‌ای جدید استفاده کنید و یا سبد میوه را با رشته‌های مروارید و گل طبیعی تزیین نمایید.
هدایای عروس برای شب چله
تزئین میوه شب چله عروس
سبد میوه شب یلدای عروس

در مقاله هدیه ولنتاین برای همسر می‌توانید برای خرید این هدیه ایده بگیرید.

وظایف خانواده عروس در شب یلدا

خانواده عروس نیز در شب چله وظایفی دارند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. از آنجایی که اولین جشن یلدای عروس و داماد در خانه پدری عروس برگزار می‌شود، خانواده عروس موظف هستند خانه را برای ورود خانواده داماد و هدایا آماده کنند و جایگاه مناسبی را برای قرار گیری کادو‌ها و انداختن سفره تدارک ببنند. علاوه بر این خانواده عروس هم باید خوراکی‌هایی را برای خوشامد گویی و پذیرایی از مهمان‌ها آماده کنند و همچنین تدارک شام هم ببینند. درست کردن کرسی برای شب یلدا خالی از لطف نیست و خانواده عروس در صورت داشتن شرایط مناسب برای راه اندازی کرسی می‌توانند نسب به تهیه آن اقدام کنند. پس از پذیرایی و تقدیم کادوهای عروس‌خانم به او، خانواده عروس نیز کادو کوچکی که معولا لباس زمستانی مثل بوت و بلیز بافت مردانه می‌باشد را تقدیم داماد خواهند کرد.

عیدی شب یلدا برای عروس

خرید وسایل مورد نیاز عروسی برای عروس و داماد بسیار حائز اهمیت است. ما در مقاله‌ی ” خرید عروسی ” به این لیست پرداخته‌ایم.

نکات خرید هدایای عروس برای شب چله

برای این که عیدی شب چله عروس هم کیفیت خوب داشته باشد و هم قیمت آن مناسب باشد، لازم است تا شما عزیزان نکاتی را در مورد خرید یلدایی عروس بدانید. که این نکات عبارتند از:

خرید به موقع کادوها: شاید برای خیلی از افراد خرید تمام هدایا شب یلدایی عروس در یک هفته کار سختی باشد و آن‌ها را از لحاظ مالی تحت فشار قرار بدهد. از این رو به این دسته از افراد توصیه می‌شود که خرید برخی از کادوها را به هفته آخر آذر موکول نکنند و تهیه آن‌ها را از چند ماه جلو‌تر آغاز کنید. برای مثال خرید خوراکی‌هایی مثل آجیل، شکلات و میوه خشک را می‌توانید چند ماه جلو‌تر انجام دهید. نگران نگهداری از آن‌ها نباشید چرا که هر سه این خوراکی‌ها را می‌توانید داخل فریز قرار دهید تا کیفیتشان حفظ شود. البته برای نگهداری از میوه خشک، یخچال گذینه مناسب‌تری می‌باشد. علاوه بر این خوراکی‌ها، خرید کادو خلعتی نیز می‌تواند چند ماه زود‌تر انجام شود.

خرید مطابق سلیقه عروس خانم: برای خرید لباس زمستانی بهتر است که از عروستا خواهش کنید که در خرید لباس حضور داشته باشد و به او اجازه دهید که خودش آن‌ها را انتخاب کند. چرا که او قرار است این لباس‌ها را بپوشد پس بهتر است خودش آن‌ها را انتخاب کند تا حس بهتری داشته باشد. علاوه بر این با وجود عروس خانم در حین خرید لباس دیگر نگران سایز آن هم نخواهید بود.

خرید لوازم تزیینی: تزیین سفره عروس اهمیت خاصی دارد پس خرید وسایل تزیین از جمله شمع، ربان، رشته مروارید، گندم، گل طبیعی و مجسمه تزیینی را فراموش نکنید.

خرید آجیل: نکته دیگری که برای خرید آجیل وجود دارد این که شما بهتر است به جای تهیه باکس‌های آماده آجیل، هر کدام از مغز‌ها به صورت جداگانه خریداری کنید و بعد خودتان آجیل را تزیین نمایید. خرید آجیل‌های بسته بندی شده هزینه بیشتری خواهد داشت. تزیین آجیل کار شاده‌ای می‌باشد و شما می‌توانید خودتان آن را انجام دهید. البته ایده‌ایی برای تزیین آجیل مغز شب یلدایی عروس خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

نکات خرید هدایای عروس برای شب چله

سخن آخر

برگزاری جشن یلدا قدمت بسیار دیرینه‌ای در کشورمان دارد و ما ایرانیان هر سال بلندترین شب سال را جشن می‌گیریم و دور هم جمع می‌شود. جدایی از آداب و رسوم شب یلدا مراسم‌هایی برای ازدواج عروس و داماد وجود دارد که یکی از این مراسم که با جشن شب یلدا تلفیق شده است، بردن شب یلدا برای عروس است. به این ترتیب مطابق این رسم در اولین شب یلدایی که عروس و داماد به وسایل هم سیده‌اند، خانواده داماد هدایای مختلفی را که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم را تهیه کرده و آن‌ها را تزیین می‌کنند و آن‌ها به خانه پدری عروس خانم برده تا تقدیم ایشان کند.

از این که تا پایان این مقاله از سری مقالات ویولن گاردن با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی در رابطه با شب یلدایی عروس قدیمتان کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *