مقالات

از سیر تا پیاز وظایف ساقدوش عروس و داماد در روز عروسی

ساقدوش

ساقدوش کلمه‌ای رویایی برای بسیاری از دختر‌ها و پسر‌های جوان، هنگام دعوت شدن به جشن عروسی نزدیکانشان می‌باشد. البته بسیاری از افراد به طور دقیق نمی‌دانند که ساقدوش به چه معناست ؟ و وظایف او چیست؟ بلکه صرفا پوشیدن لباس یکدست و عکس گرفتن اختصاصی با عروس و داماد را ساقدوش شدن تلقی می‌کنند.

از همین رو ما تصمیم داریم تا در این مقاله درمورد ساقدوش‌ها و وظایف آن‌ها بیشتر صحبت کنیم و برای شما عزیزان توضیح دهیم که ساقدوش چیست ؟ و چه کسی برای پذیرفتن این مسئولیت مناسب‌تر است. پس اگر قصد دارید ساقدوش دوست و یا اقوام نزدیک خود بشوید، حتما تا انتها این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

ساقدوش کیست ؟

ساقدوش یا همان سولدوش به معنای شخصی است که دوش به دوش عروس و داماد حرکت کرده و آن‌ها را در برگزاری یک جشن زیبا و شکیل کمک می‌کنند. البته کار‌هایی که ساقدوش‌ها انجام می‌دهند محدود به روز عروسی نمی‌شود بلکه آن‌ها باید از چند روز قبل از مراسم، همراه عروس و داماد باشند و در انجام برخی امور یاریشان کنند.

سولدوش شدن برای دختر‌ها و پسر‌های جوان بسیار جذاب بوده و حس بسیار خوبی را تجربه خواهند کرد. تعداد ساقدوش‌ها معمولا بین دو الی چهار زوج (یعنی 4 تا دختر و 4 تا پسر) می‌باشد که بسته به سلیقه عروس و داماد و همچنین تعداد دوست‌های نزدیکشان می‌تواند بیشتر هم بشود.

ساقدوش چیست

وظایف ساقدوش چیست ؟

حال که متوجه شدید ساقدوش یعنی چه ؟ قصد داریم تا مهم‌ترین وظایف را که ساقدوش عروس داماد ایرانی باید انجام دهند را در اختیارتان قرار دهیم. پس اگر قصد دارید این مسئولیت را بر عهده بگیرید، حتما مطلب گفته شده در این بخش را با دقت مطالعه فرمایید و بعد خودتان را ارزیابی کنید که آیا از پس این وظایف برمی‌آیید یا خیر.

وظایف ساقدوش عروس عبارتند از:

 1. تهیه چک لیست دقیق و کامل برای روز جشن: همانطور که می‌دانید برای برگزاری هر مراسمی لازم است تا برخی از امور دقیقا همان روز جشن انجام شوند؛ به همین دلیل به هماهنگی و مدیریت درست نیاز دارند. از آنجایی که عروس و داماد برای مراسم عروسیشان استرس زیادی دارند، ساقدوش‌ها باید دور هم جمع شوند و با هم فکری هم یک چک لیست برای روز عروسی تهیه کنند. علاوه بر این هر کسی باید مسئولیت هماهنگی بخشی از کار‌ها را بر عهده بگیرد. برای مثال یکی از ساقدوش‌های آقا قبول می‌کند که هماهنگی با گل فروشی را در روز جشن برعهده بگیرد و از طریق تماس برقرار کردن با گل فروش مد نظر، از ارائه خدمات او طبق ساعت تعیین شده، اطمینان حاصل نماید. نمونه‌ای از چک لیست روز عروسی را در ذیل همین متن در اختیارتان قرار داده‌ایم.
 2. هماهنگی با سالن آرایشی
 3. هماهنگی با گل فروشی جهت گل زن ماشین و دسته گل عروس
 4. هماهنگی را کارواش
 5. هماهنگ کردن عکاس، فیلم بردار و لوکشین عکاسی
 6. برقراری تماس با باغ تالار مد نظر
 7. هماهنگی با قنادی برای آماده کردن کیک ( باغ تالار ویالون هماهنگی لازم برای آماده شدن کیک را انجام خواهد داد)
 8. زمان بندی مناسب و دقیق برای امور مختلف
 9. سفارش غذا برای ناهار داماد، عروس و ساقدوش‌ آن‌ها
 10. همراهی عروس و داماد در انتخاب‌هایشان: در برخی موارد بنابر درخواست عروس و داماد، لازم است تا ساقدوش‌های عروس برای انتخاب برخی موارد مثل انتخاب باغ تالار، سفره عقد، کیک و… عروس و داماد را همراهی کنند تا آن‌ها بتوانند انتخاب بهتر و شکیل‌تری انجام دهند. باغ تالار ویالون یکی از زیبا‌ترین باغ‌ تالار‌های عروسی در تهران است که انتخاب بسیاری از زوج‌های خاص پسند می‌باشد.
 11. کارت دعوت عروسی: سر هم کردن کارت عروسی و نوشتن نام مهمان‌های دعوتی بر پشت آن‌ها نیز از وظایف ساقدوش‌ عروس و داماد به شمار می‌رود که باید قبل از روز عروسی انجام شود. اگر می‌خواهید متن های زیبا برای کارت عروسیتان انتخاب کنید به مقاله متن کارت عروسی مراجعه کنید.
 12. برداشتن وسایل ضروری: از آنجایی که عروس پس از حاضر شدن نمی‌تواند کیف به همراه خود داشته باشد، برداشتن برخی از وسایل ضروری در روز عروسی بر عهده ساقدوش‌ عروس است. لیست وسایل ضروری در ذیل همین متن آورده شده است.
 13. سوزن و نخ سفید و مشکی
 14. قرص مسکن و ضد حساسیت
 15. شکلات و نوشیدنی انرژی زا
 16. دمپایی
 17. پول نقد(ترجیحا پول نو و تا نخورده)
 18. دستمال کاغذی
 19. بادبزن
 20. لوازم آرایشی و سنجاق مو
 21. تافت و ژل مو
 22. واکس
 23. پاور بانک
 24. گوش پاک کن و نوار بهداشتی
 25. درست کردن گیفت عروسی: در صورتی که عروس و داماد تمایل داشته باشند در روز عروسی به مهمان‌ها گیفت مخصوص عروسی تقدیم کنند، زحمت درست کردن گیفت و نوشتن نام عروس و داماد و همچنین تاریخ جشن بر روی آن از وظایف ساقدوش عروس می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله گیفت عروسی را مطالعه کنید.
 26. همراهی عروس و داماد در روز جشن: رفتن به آرایشگاه و پوشیدن لباس مجلسی از مواردی است که افراد به تنهایی از آن بر نمی‌آیند. بنابراین ساقدوش‌های خانم باید در داخل سالن زیبایی حضور داشته باشند و عروس را در جمع آوری وسایل و پوشیدن لباس عروس کمک کنند. البته ساقدوش‌های داماد نیز باید در پیرایشگاه مردانه، او را همراهی کرده و به او برای پوشیدن کت دامادی کمک کنند.
 27. عکاسی: پس از آماده شدن عروس و داماد، آن‌ها به همراه ساقدوش‌های خود به لوکیشن عکاسی می‌روند. در این موقعیت ساقدوش‌ های عروس و داماد وظیفه دارند تا با لبخند و فرستادن انرژی مثبت به آن‌ها، استرسشان را کم کنند و روز زیبا و رویایی را برایشان به ارمغان آورند. علاوه بر این، آن‌ها باید با عکاس و فیلم بردار برای گفتن عکس‌های زیبا نیز همکاری کنند.
ساقدوش عروس و داماد

اگر می‌خواهید با اقدامات و کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید آشنا شوید مقاله لیست کارهای قبل عروسی را مطالعه کنید.

نکاتی که ساقدوش باید آن را بداند

قبل از آن که ساقدوش یک زوج بشوید، حتما نکات گفته شده را در نظر داشته باشید.

 1. بهتر است که سولدوش‌ها پیش از عروس و داماد حاضر بشوند. چرا که در این صورت بهتر می‌توانند عروس و داماد را همراهی نمایند.
 2. داشتن آرامش و لبخند زدن به عروس و داماد نباید فراموش بشود.
 3. امانت داری از وسایل عروس و داماد و همچنین در جمع کردن پول شادباش، نکته بسیار مهمی برای قبول کردن این مسئولیت است.
 4. داشتن روحیه منعطف، مهربان و صبور از خصوصیات مهم یک ساقدوش ایده‌آل است.
 5. داشتن زمان کافی برای خرید لباس هماهنگ و یک شکل.
ساقدوش عروس

ساقدوش داماد باید مجرد باشد یا متاهل ؟

ممکن است برای بسیاری از افراد سوال شود که ساقدوش‌‌ها چه کسانی باید باشند؟ آیا سولدوش داماد یا ساقدوش عروس باید شخص مجردی باشد یا متاهل؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که این انتخاب کاملا به خود عروس و داماد بستگی دارد. در واقع آن‌ها باید در بین دوستان و اقوام خود افرادی را انتخاب کنند که اولا با آن‌ها رابطه‌ بسیار نزدیک و صمیمانه‌ای داشته باشند و دوما افراد تجربه کافی برای پذیرفتن این مسئولیت را داشته باشند.

اما در خصوص وضعیت تاهل سولدوش‌ها باید اشاره کرد که قانونی مبنی بر مجرد بودن و یا متاهل بودن وجود ندارد. اما ما به شما توصیه می‌کنیم که زوج‌های تازه ازدواج کرده را برای قبول این مسئولیت انتخاب کنید. چرا که آن‌ها تجربه برگزاری مراسم عروسی را داشته‌ و خیلی بهتر می‌توانند شما را یاری کنند.

وظایف ساقدوش عروس

کلام آخر

همیشه کار‌هایی که به صورت گروهی و کاملا هماهنگ انجام می‌شوند، از کیفیت خیلی بالاتری برخوردار می‌شوند. برگزاری عروسی و انجام کار‌های آن به صورت گروهی و دوره همی دوستانه(ینی همان همراهی سولدوش‌ها) بسیار لذت بخش و خاطره ساز خواهد بود. از این رو پیشنهاد می‌شود که حتما انتخاب ساقدوش برای برگزاری مراسم عروسی را در برنامه ریزی خود قرار دهید.

از این که تا پایان این مقاله از سری مقالات تشریفات ویولن گاردن با ما همراه بودید از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *