مقالات

لیست کارهای قبل عروسی که باید انجام دهید

لیست کارهای قبل عروسی

همانطور که می‌دانیم شب عروسی مهم‌ترین و بهترین شب زندگی افراد است. این شب که نقطه عطفی در زندگی هر فرد محسوب می‌شود به دلیل وجود کارهای زیاد ممکن است کمی استرس‌زا باشد. از این رو بهتر است برای برنامه‌ریزی چنین شبی از قبل اقدامات لازم را انجام داد و با تهیه لیست کارهای قبل عروسی به پیشواز این شب رویایی رفت. انجام برخی از این امور به عهده عروس و خانواده ایشان و برخی دیگر به عهده داماد خواهد بود. بهتر است برای انجام مسئولیت‌های محوله با یکدیگر توافق کنند و با تقسیم وظایف از فشار بیش از حد به یک شخص جلوگیری به عمل آورند.

آشنایی با چک لیست کارهای قبل عروسی

بدون شک از یاد بردن هر کدام از وظایف و کارهای مربوط به عروس و داماد می‌تواند موجبات ناراحتی را در این شب عزیز فراهم آورد. برای پیشگیری از چنین اتفاقی از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. در ادامه به تفصیل به کارهای قبل عروسی که نباید فراموش شوند خواهیم پرداخت.

1- تعیین تاریخ عقد و عروسی

یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی که باید پیش از مراسم صورت گیرد، تعیین تاریخ عقد و عروسی توسط خانواده‌های طرفین است. توافق نظر روی این موضوع می‌تواند برنامه‌ریزی را دقیق‌تر و منظم‌تر کند. برخی از خانواده‌ها مراسم عقد را با فاصله از جشن اصلی عروسی برگزار می‌کنند. به همین منظور باید انتخاب و هماهنگی با محضر مورد نظر را نیز در لیست کارهای قبل عروسی بگنجانید.

تعیین تاریخ عقد و عروسی

2- خرید حلقه عروسی

یکی از مهم‌ترین اموری که باید پیش از مراسم انجام داد، انتخاب و خرید حلقه ازدواج است. خرید این حلقه‌ها باید با دقت و سلیقه عروس و داماد همراه باشد، چراکه در دست داشتن این حلقه نشان دهنده پایبندی و تعهد طرفین خواهد بود. معمولا حلقه عروس خانم با زرق و برق بیشتر و برای آقا داماد رینگی ساده انتخاب می‌شود، ولی بسته به تمایل و سلیقه طرفین می‌توان هر مدلی را انتخاب کرد. باید توجه داشت که برای سفارش مدل مد نظر باید زمان طولانی‌تری را به این موضوع اختصاص داد و حداقل 20 روز قبل از مراسم برای سفارش آن اقدام کرد.

رسم دادن زیر لفظی به عروس در مراسم عقد نیز نباید فراموش شود. در صورت لزوم بهتر است این خرید نیز به صورت همزمان با خرید حلقه صورت پذیرد و به دست فراموشی سپرده نشود.

3- خرید جهیزیه

جهیزیه نیز از مواردی است که باید پیش از تهیه آن توافقی میان خانواده هر دو طرف صورت پذیرد. در سال‌های اخیر همراهی کردن خانواده هر دو طرف برای خرید جهیزیه از مرسومات است. البته که با تهیه وسایلی ساده و البته باکیفیت نیز می‌توان زندگی مشترک را آغاز کرد و نیازی به تجملات و خریدهای لاکچری نیست. این مورد از لیست کارهای قبل عروسی مدت زمان بیشتری را نیاز دارد و باید برای آن زمان و هزینه بیشتری صرف کرد. ما در مقاله‌ی لیست جهیزیه عروس چک لیستی برای آن تهیه نموده‌ایم که می‌تواند دانلود کرده و از آن چاپ نمادید.

4- تهیه خانه

خرید یا اجاره خانه از موارد ضروری کارهای قبل از عروسی به شمار می‌رود که باید با برنامه‌ریزی و با صرف زمان به نهایی کردن آن دست زد. بدون شک با تعیین تاریخ قطعی عروسی باید خانه مورد نظر تهیه شود و جهیزیه خریداری شده به آن متقل و سپس چیدمان صورت گیرد. این پروسه که مدت زمان زیادی را می‌طلبد با کمک و همراهی نزدیکان قابل انجام خواهد بود. به طور مثال نصب پرده و چیدمان لوازم می‌تواند از کمک‌های اطرافیان برای پیش‌برد راحت‌تر و سریع‌تر امور محسوب شود.

لیست کارهای قبل از عروسی

5- تعیین بودجه عروسی

با توجه به هزینه‌های شروع یک زندگی مشترک اعم از تهیه خانه، جهیزیه، خرید حلقه، انتخاب آرایشگاه، تهیه لباس و … مدیریت هزینه و بودجه کار مهمی خواهد بود. برخی خانواده‌ها که با مشارکت یکدیگر اقدام به برپایی جشن عروسی می‌کنند می‌توانند به صورت مشترک برای تعیین این بودجه اعلام نظر کنند که بر همین اساس مابقی امور صورت گیرند. در مورادی نیز که داماد به تنهایی مخارج جشن عروسی را عهده‌دار می‌شود باید با اعلام بودجه در نظر گرفته شده به عروس وی را برای انتخاب لباس، آرایشگاه و … راهنمایی و جهت‌دهی کند.

6- انتخاب لباس عروس و داماد

برای پیدا کردن لباس عروس دلخواه زمان زیادی را باید صرف کرد. انتخاب مدل نهایی با وجود مدل‌های متنوع و انواع برش و دوخت در مدت زمان کوتاه می‌تواند کمی گیج کننده به نظر برسد. به همین منظور باید حداقل 3 ماه پیش از مراسم عروسی مدل مد نظر را سفارش داد. در چنین شبی عروس و داماد باید همچون جواهری بدرخشیند و از سایرین متمایز باشند. در صورت داشتن ساقدوش باید لباس آن‌ها نیز در نظر گرفته شود. پرو و سایز نهایی را نیز می‌توان 1 ماه پیش از مراسم انجام داد. اما بدون شک این مورد از مهم‌ترین موارد در لیست کارهای قبل عروسی به شمار می‌رود. انتخاب تاج عروس نیز باید متناسب با سلیقه، لباس و زیور آلات وی صورت گیرد و کامل کننده ظاهر زیبا وی باشد. ما در مقاله‌ی  لباس عروس جدید نمونه طرح‌های زیبا برای لباس عرئس قرار داده‌ایم.

انتخاب لباس داماد نیز حائز اهمیت است. انتخاب رنگ و مدل دلخواه و هماهنگی آن با لباس عروس از جمله کارهایی خواهد بود که باید با صبر و حوصله کافی صورت گیرد. با توجه به تکاپو پیش از عروسی امکان تغییر سایز برای عروس و داماد وجود دارد به همین منظور بهتر است پرو نهایی 2 الی 4 هفته پیش از مراسم انجام شود.

7- انتخاب تالار یا باغ عروسی

اگر تاریخی خاص برای برپایی جشن عروسی مد نظر باشد، باید انتخاب باغ یا تالار عروسی را از اولویت‌های لیست کارهای قبل عروسی قرار داد. باغ تالار های شیک و خاص در اعیاد یا مناسبت‌های مهم خیلی زود رزرو خواهند شد. از این رو بهتر است در صورت تعیین تاریخ نهایی جشن این مورد به زمان دیگری موکول نکرده و با تحقیق در مورد امکانات تالار یا باغ‌های عروسی جشن رویایی خود را به یادماندنی کنید.

8- انتخاب آرایشگاه

یک عروس و داماد بی‌نظیر علاوه بر لباسی خاص و شیک به آرایشگاهی بی‌بدیل نیز نیاز دارند. انتخاب آرایشگاهی مورد اعتماد که بتواند تمامی خواسته‌های شما را برآورده کند به کمی تحقیق و پرس و جو نیاز دارد. مدت زمان لازم برای این کار باید در میان لیست کارهای قبل از عروسی لحاظ شود که در مدیریت زمان نیز مشکلی رخ ندهد.

اهمیت انتخاب آرایشگر برای داماد نیز در سال‌ها ی اخیر به دلیل خدمات قابل ارائه رو به افزایش است. گریم،  اصلاح، ماسک، پاکسازی و … از جمله مورادی خواهد بود که نه تنها برای عروس بلکه برای داماد نیز انجام می‌شود.

9- آتلیه عکاسی

ثبت خاطرات و لحظات ناب این جشن خاطره‌انگیز نیز از مورادی است که باید با توجه به بودجه و خواسته‌های عروس و داماد انتخاب شود. در صورت داشتن مراسم فرمالیته انتخاب آتلیه نیز باید مدتی پیش از مراسم صورت گیرد. لیست کارهای قبل عروسی با انتخاب آتلیه عکاسی به اتمام نخواهد رسید.

10- خرید عروسی

خرید کفش عروس و داماد در کنار دیگر لوازم مورد نیاز برای آغاز زندگی مشترک نیز نباید فراموش شود. باید کفشی مورد انتخاب هر دو باشد که علاوه بر مدیریت هزینه‌ها به راحتی در طول مراسم نیز بیانجامد. دقت در هماهنگی آن با لباس خریداری شده نیز از اهمیت تهیه لیست کارهای قبل عروسی محسوب خواهد شد. در مقاله خرید عروسی بیشتر درباره این موضوع توضیح داده‌ایم.

11- تهیه لیست مهمانان و خرید کارت عروسی

تهیه لیستی از مهمانان می‌تواند برای خرید تعداد مشخصی از کارت عروسی نیز یاری کننده باشد. لیست تهیه شده از مهمانان برای رزرو باغ تالار و کارت عروسی حائز اهمیت است و باید با توافق طرفین انجام شود. دعوت از مهمانان مراسم که جزء لیست کارهای قبل عروسی به شمار می‌رود باید 1 الی 2 هفته پیش از مراسم صورت گیرد که مهمانان نیز برنامه‌ریزی لازم را برای این شب داشته باشند.

کارهای قبل از عروسی

ما در مقاله‌ی ” ساخت کارت عروسی با گوشی ” به روش های ساخت کارت به صورت دیجیتال و دعوت از مهمانان بدون چاپ کارت پرداخته‌ایم.

12- رسیدگی به پوست و مو

شادابی پوست و مو برای عروس و داماد و درخشش در بهترین شب زندگی‌شان از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. داشتن استرس، نامنظم بودن خوراک، خواب ناکافی و … همگی می‌تواند به کیفیت پوست و مو افراد تاثیرگذار باشد. به همین دلیل استفاده از ماسک، ماساژ، مراقبت و روتین پوستی می‌تواند تامین‌کننده نشاط و شادابی برای این شب رویایی محسوب شود که حداقل باید در 1 ماه پایانی لیست کارهای قبل عروسی گنجانده شود. کوتاهی مو نیز به دلیل نداشتن در قیچی روی مو در مراسم بهتر است چند روز پیش از مراسم صورت پذیرد.

13- رسیدگی به ناخن‌ها

ناخن‌های عروس نیز که باید در کمال زیبایی باشد باید مورد رسیدگی قرار گیرد. این کار از امور هفته پایانی لیست کارهای قبل عروسی به شمار می‌رود.

14- رنگ مو

در صورت نیاز و علاقه به داشتن رنگ مویی متفاوت باید این امر را به هفته پایانی موکول کنید. انجام این کار پیش از روز عروسی می‌تواند زمان را برای رسیدن به نتیجه دلخواه فراهم آورد. برخی از رنگ‌های مورد نظر که با چندین مرتبه رنگ‌ساژ حاصل خواهند شد، نباید به روز جشن موکول شوند. این امر موجب ایجاد استرس و تنش در عروس نیز خواهد شد و بهتر است به لیست کارهای قبل عروسی اضافه شود.

15- انتخاب دسته گل و ماشین عروس

دسته گل عروس باید متناسب با لباس، فصل برگزاری مراسم و سلیقه عروس و داماد باشد. تهیه دسته گلی تازه و زیبا منوط به برنامه‌ریزی، رزرو و سفارش از گل فروشی باکیفیتی خواهد بود که مدتی پیش از مراسم رزرو آن مطابق لیست کارهای قبل عروسی انجام شده است.

لیست کارهای روز عروسی

مهم‌ترین امر برای داشتن شبی رویایی و خاطره‌انگیز خواب کافی برای داشتن انرژی و نشاط کافی در روز عروسی است. با وجود انجام مو به مو لیست کارهای قبل عروسی دیگر نگرانی برای برپایی مراسم بی‌دلیل خواهد بود. دوش آب گرم پس از صرف صبحانه می‌تواند انرژی مورد نیاز را برای شروع این روز زیبا تامین کند.

در صورت آماده شدن برای جشن در محلی به جز منزل باید تمام موارد لازم اعم از لباس، کفش، حلقه، ساعت و … را به همراه داشت. در صورت فراموشی هر کدام از این موارد زمان‌بندی برای رسیدن به آرایشگاه و آتلیه دچار اختلال می‌شود. مراجعه به موقع و سروقت عروس و داماد به آرایشگاه و آتلیه علاوه بر کاهش استرس می‌تواند در کیفیت کار نیز تاثیرگذار باشد.

می‌توان در چنین روزی از دوستان برای انجام اموری همچون آماده‌سازی ماشین عروس، بنزین زدن و … بهره برد. همچنین باید فردی امین و مورد اعتماد را برای نگهداری وسایل گرانبها و هدایا انتخاب کنید.

کارهای قبل عروسی

پیشنهاد می‌کنیم از مقاله کفش عروسی از کجا بخرم دیدن کنید.

کلام آخر

اهمیت شب عروسی  بر هیچ‌کس پوشیده نیست. همچنین حجم بالای کارها برای شروع زندگی مشترک نیز نیاز به هم‌فکری، همدلی و همراهی طرفین دارد. تقسیم وظایف برای لیست کارهای قبل عروسی باید به صورتی باشد که فشار روی یک نفر نباشد. برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای تمام امور می‌تواند چنین روزهایی را دلنشین و سرشار از خاطرات شیرین برای عروس و داماد کند. به بیان دیگر بعد از مراسم بله برون باید برنامه‌ریزی برای داشتنمراسمی رویایی را در نظر گرفت. تسریع در انجام کارها و بی‌برنامه بودن ممکن است سبب از یاد بردن برخی موراد شود که بدون شک ناراحتی طرفین را به دنبال خواهد داشت.

خرید حلقه، جهیزیه، تهیه منزل، هماهنگی با عاقد و محضر، انتخاب باغ تالار عروسی، انتخاب آرایشگاه، خرید عروسی، رزرو آتلیه، هماهنگی با گل فروشی و … همگی از جمله کارهای مربوط به لیست کارهای قبل عروسی به شمار می‌روند. انجام این روند به درستی به داشتن آرامش و شبی خاطره‌انگیز برای عروس و داماد منتهی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *