مقالات

کامل ترین لیست پذیرایی خواستگاری | نکات مهم در مورد پذیرایی شیک

لیست پذیرایی خواستگاری

خواستگاری مهمترین مراسم قبل از ازدواج است که در آن، خانواده ها بیشتر با یکدیگر آشنا می شوند. چالشی که برای خیلی از خانواده ها پیش می آید، داشتن یک لیست پذیرایی خواستگاری است تا بتوانند در مقابل مهمانانشان مهمان نوازی خود را به بهترین شکل ممکن نشان دهند.

برای این که مراسم خواستگاری خیلی عالی برگزار شود، شما به لوازم و مواد غذایی خاصی نیاز دارید که ما در این مقاله به طور کامل درباره آنها صحبت می کنیم. پس اگر شما هم یک مراسم خواستگاری پیش رو دارید، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا ببینید که طرز پذیرایی از خواستگار چگونه است؟

قبل از این که لیست پذیرایی را در اختیار شما قرار دهیم، خوب است بدانید که شاید برخی خانواده ها رسم و رسوم های مختلفی درباره مراسم خواستگاری داشته باشند. به همین دلیل هم قبل از همه چیز، شما باید در ابتدا شرایط فرهنگی خود و خانواده مقابل را مد نظر قرار دهید و سپس برای مراسم خواستگاری آماده شوید. به عنوان مثال، برخی از افراد خواستگاری سنتی را می پسندند و برخی دیگر مدرن. در این مقاله می توانید متوجه شوید که چه خوراکی هایی باید در آن داشته باشید.

ترتیب پذیرایی در خواستگاری

به احتمال خیلی زیاد همه شما خواستگاری را با چای به یاد می آورید. زیرا از زمان قدیم تاکنون، زمانی که خان برای دختر خانم ها خواستگاری می آمد، از عروس خانم می خواستند که برای دیدن مهمان ها آمده و برای آنها چای بیاورد. خانواده داماد هم بعد از آمدن عروس به منظور پذیرایی چای، بیشتر با او آشنا می شدند.

این مسئله تاکنون هم ادامه پیدا کرده است و چای یکی از مهم ترین اجزای خواستگاری به شمار می رود. توجه داشته باشید که چای مراسم خواستگاری باید فوق العاده خوش رنگ و خوش طعم باشد. علاوه بر این، سعی کنید حتما چای جشن خواستگاری را درون فنجان های زیبا قرار داده و به مهمان هایتان تعارف کنید.

با این حال، اگر بخواهیم ترتیب پذیرایی از مهمان در مراسم خواستگاری را برای شما توضیح دهیم، باید بگوییم که بیشتر مواقع همه چیز در تعیین لیست پذیرایی خواستگاری به شرایط و سلیقه خود شما بستگی دارد. به عنوان مثال، شما می توانید پذیرایی خود را با چای آغاز کرده و با شیرینی به اتمام برسانید.

در این میان هم به مهمان ها میوه های مختلفی تعارف کنید. باز هم تاکید می کنیم که در شب خواستگاری به خاطر اهمیت بسیار زیادی که دارد، باید حتما از ظروف زیبا و چشم نوازی استفاده شود. اگر خواستگاری سنتی دارید، می توانید از ظروف سنتی کمک بگیرید و این مراسم را به یاد ماندنی تر از قبل کنید.

شربت مناسب خواستگاری

یکی از مهم ترین خوراکی های پذیرایی برای خواستگاری این است که با توجه به فصل، از شربت های خاصی استفاده کنید. به خصوص اگر مراسم خواستگاری شما در فصل تابستان و آب و هوای گرم است، پیشنهاد می کنیم که حتما شربت را در لیست پذیرایی خواستگاری خود قرار دهید.

با این حال، اگر مراسم خواستگاری شما در فصل زمستان و هوای سرد انجام می شود، بهتر است با نوشیدنی های گرم از مهمانان خود پذیرایی کنید. باید تاکید کنیم که یکی از مهمترین فاکتورها برای انتخاب شربت مناسب خواستگاری، این است که به ذائقه و سلیقه مهمان های خود نیز دقت نمایید.

اگر هم هنوز اطلاعات کاملی درباره ذائقه واده و همسر آینده خود ندارید، می توانید از شربت هایی استفاده کنید که بیشتر مردم به آنها علاقه دارند. اگر خواستید شربت را در چک لیست پذیرایی از مهمان در مراسم خواستگاری خود قرار دهید، باید حتما از لیوان ها و سایر ابزار تزیین برای آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که از نظر ظاهری هم می تواند بسیار جذاب باشد.

انتخاب میوه و شیرینی خواستگاری و چینش آن

همان طور که می دانید، به جز شربت، شما باید میوه را نیز در لیست پذیرایی خواستگاری خود قرار دهید. برای انتخاب میوه، باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که میوه ها نباید اندازه خیلی بزرگ و یا خیلی کوچکی داشته باشند و تا حد امکان میوه های متوسط و کاملا تازه و سالم را انتخاب کنید. میوه هایی که برای این مراسم خریداری می کنید، باید بدون لک و خوردگی باشند.

برای خرید میوه های فصلی در فصول مختلف، حتما این نکته را مد نظر قرار دهید که میوه هایی انتخاب کنید که خوردن آنها راحت است. به عنوان مثال، اکنون می توانید در اغلب مغازه های میوه فروشی انار را پیدا کنید. با این حال، چون خوردن آن سخت به نظر می رسد، شاید مهمان ها موقع خوردن با مشکل مواجه شوند. نهایتا شما می توانید از چند انار برای تزیین ظرف میوه خود استفاده کنید.

نحوه چینش میوه ها نیز برای مراسم خواستگاری باید به این صورت باشد که مهمان ها هر کدام از میوه ها را که خواستند، به آن دسترسی داشته باشند و خیلی راحت بتوانند آن را بردارند. به عنوان مثال، شما اصلا نباید همه سیب ها را زیر ظرف میوه و بقیه میوه ها را روی آن قرار دهید.

شیرینی هم یکی دیگر از آیتم های خیلی مهم در چک لیست پذیرایی خواستگاری به شمار می رود که باید حتما اهمیت خیلی زیادی در خرید آن به خرج بدهید. پیشنهاد می کنیم که از شیرینی های خشک تر برای تزیین و پذیرایی از مهمانان خواستگاری استفاده کنید. زیرا طراحی و چینش شیرینی های خشک راحت تر است و همچنین خانواده داماد زمانی که به خانه عروس می آیند، شیرینی تر با خود می آورند. برای چینش میوه و شیرینی در جشن خواستگاری هم می توانید از خلاقیت خود کمک بگیرید.

مقاله پیشنهادی: در مقاله لباس خواستگاری می توانید انواع متنوع لباس های خواستگاری را مشاهده کنید و از آن ها الگو بگیرید.

تزیین سینی پذیرایی برای خواستگاری

برای این که مراسم خواستگاری شما کامل شود، باید همه خوراکی هایی که در لیست پذیرایی خواستگاری گفتیم را در سینی های زیبایی بگذارید. نحوه چینش خوراکی های پذیرایی خواستگاری تا حد خیلی زیادی به سلیقه خود شما بستگی دارد. تنها نکته ای که باید برای پذیرایی از مهمانان خود در این شرایط به آن توجه کنید، این است که تا حد امکان زیبا و قابل دسترسی باشند. می توانید سینی پذیرایی خواستگاری خود را با استفاده از چند گل طبیعی جذاب تر کنید.

ظروف پذیرایی برای خواستگاری

در قسمت های ابتدایی این مقاله هم به اختصار گفتیم که انتخاب ظرف برای پذیرایی از مهمان در مراسم خواستگاری اهمیت بسیار بالایی دارد. پس اگر شما هم می خواهید یک جلسه خواستگاری فوق العاده شیک و زیبا داشته باشید، باید حتما از ظروف خاصی استفاده کنید. البته این اصلا بدان معنا نیست که باید هزینه خیلی زیادی برای خرید ظروف بیش از اندازه شیک پرداخت کنید و می توانید برای جذاب تر شدن ظروف، آنها را با یکدیگر هماهنگ کنید. به این معنی که همه ظروف شما برای پذیرایی میوه، شیرینی و شربت و چای، یک دست باشند.

نحوه چیدن میز خواستگاری

این مسئله هم تا حد خیلی زیادی به سلیقه خود شما بستگی دارد و می توانید از طراحی های مختلفی برای چیدن میز خواستگاری خود استفاده کنید. برای انجام این کار، سعی کنید حتما از ظروف زیبا، میوه و شیرینی های تازه استفاده کنید و آنها را به بهترین شکل ممکن درون ظروف مختلف بگذارید. شما می توانید با استفاده از شمع و گل طبیعی، جذابیت بیشتری به میز خواستگاری خود بدهید.

نکات ممنوعه در پذیرایی خواستگاری

نکات خیلی مهمی برای انتخاب لیست پذیرایی خواستگاری وجود دارند که باید حتما قبل از مراسم همه آنها را مدنظر قرار دهید. زیرا با توجه به این موارد است که می توانید یک جشن خواستگاری زیبا و به یاد ماندنی برگزار کنید. در این قسمت، برخی از مهم ترین نکات که باید درباره این مراسم بدانید را به صورت مختصر نام می بریم.

  • خرید میوه و شیرینی از فروشگاه های با کیفیت و معتبر
  • انتخاب میوه و شیرینی هایی که خوردن آنها راحت است
  • استفاده از دستمال کاغذی در نزدیکی ظرف میوه
  • نوشتن لیست پذیرایی خواستگاری از چند روز قبل و تهیه آن در همان روز یا یک روز قبل
  • عدم دم کردن چای از چندین ساعت قبل از آمدن مهمان ها و پذیرایی از مهمان با چای تازه دم
  • رعایت فرهنگ قضایی شهر و منطقه زندگی هر دو طرف و عدم تعارف بیش از اندازه
  • پذیرایی از بزرگترین تا کوچک ترین عضو خانواده طرف مقابل
  • دسترسی راحت همه افراد به میز پذیرایی خواستگاری

اگر بدنبال ایده متفاوت برای سورپرایز همسر آینده خود هستید، مقاله سورپرایز خواستگاری را از دست ندهید.

پذیرایی خواستگاری بر عهده چه کسی است؟

از مدت ها پیش تاکنون، خانواده دختر باید مراسم پذیرایی را برگزار می کردند. در این مراسم که خانواده پسر برای دیدن خانواده دختر و خود عروس خانم به دیدن او می روند، باید حتما گل و شیرینی داشته باشند.(پیشنهاد می کنیم مقاله سبد گل خواستگاری را برای دیدن ایده های جید تر برای مراسم خواستگاری بخوانید.) از طرف دیگر، خانواده دختر نیز با استفاده از خوراکی های پذیرایی خواستگاری با کیفیت بالا، از مهمانان خود پذیرایی می کنند. پدر و مادر عروس خانم نیز باید موقع رسیدن مهمان ها از آنها استقبال کنند تا جلسه خواستگاری به بهترین شکل ممکن و با احترام کامل برگزار شود.

برای برگزاری مراسمات خود می توانید با یک تیم تشریفاتی حرفه ای مشورت کنید ما در اینجا تیم تشریفات باغ ویالون را معرفی می کنیم. کافی است به صفحه تشریفات عروسی باغ ویالون رفته و منوها را مشاهده کنید و در صورت تمایل بصورت حضوری یا تلفنی در ارتباط باشید.

سخن پایانی

در این مقاله با چندین ایده و لیست پذیرایی خواستگاری آشنا شدید. همان طور که گفتیم، شما در این مراسم باید از بهترین پذیرایی برای خواستگاری خود استفاده کنید. زیرا این مراسم برای همیشه در خاطر هر دو طرف می ماند و به همین دلیل هم بهتر است حتما آداب پذیرایی خواستگاری را به طور کامل رعایت کنید تا خاطره ای ماندگار از این شب داشته باشید. توجه داشته باشید که علاوه بر خوراکی های پذیرایی خواستگاری که باید کیفیت بالایی داشته باشند و ظروف جذاب، باید حتما نهایت احترام را به خانواده های یکدیگر بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *